کدخبر : 178667
شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
فاقددیدگاه
پرینت

گزارش فارس از طرح‌های خلوت‌ سازی خیابانهای شیراز / فقط مردم باید همراهی کنند

طرح اعمال زوج و فرد در شیراز در حالی به دستور استاندار فارس اجرایی شده که حرف و حدیث هایی را نیز به همراه داشته و گرچه همه معتقدند شهرباید در نتیجه همراهی مردم خلوت شود اما پیش از هرتصمیمی به زیرساخت های اجرای آن هم باید توجه کرد.


گزارش فارس از طرح‌های خلوت‌ سازی خیابانهای شیراز / فقط مردم باید همراهی کنند

به گزارش خبرگزاری فارس، صرفنظر از اینکه اجرای تمام و کمال طرح زوج و فرد نیازمند نصب دوربین های نظارتی است که به گفته شهرداری چندروز زمان نیاز دارد، برخی معتقدند وقتی فعالیت سامانه های حمل و نقل عمومی تعطیل شده، اجرای طرح زوج و فرد سبب بروز مشکلاتی می‌شود.
این درحالی است که بنا براعلام شهرداری ترددهای درون شهری در شیراز درحال حاضر و با همراهی مردم خودبه خود ۸۰ درصد کاهش یافته است.

با گذر در کلانشهر شیراز خلوت بودن شهر نسبت به قبل ملموس است که این بیانگر آن است مردم شهر شیراز در خانه ماندن را ترجیح داده و با همت خود تلاش دارند هرچه سریعتر این بحران از استان رخت ببندد.
در عین حال با گذری ساده در برخی معابر متوجه می شویم طرح زوج و فرد را در حالی استارت زده اند که بعضی معابر، دوربین نظارتی ندارند حال آنکه ابتدا باید نهادهای مسوول موظف به تامین این ابزارها می شدند بعد چنین طرح هایی اجرایی می کردند.

یکی از معاون راهنمایی و رانندگی شیراز شامگاه پنجشنبه از طریق رادیو فارس اعلام کرد: طرح زوج وفرد در شیراز با دستور مسئول ارشد استان لازم الاجرا است و تردد های پلاک های زوج وفرد از طریق دوربین های پلاک خوان سطح شهر کنترل و با رعایت نکردن این قانون جریمه هر صاحب پلاک ۲۰ هزارتومان خواهد بود.
هرچند این دوربین های نظارتی در اختیار شهرداری شیراز است و مسئولیت آن را معاون حمل ونقل شهرداری شیراز برعهده دارد.
معاون حمل ونقل شهرداری شیرازط در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس در شیراز ، در خصوص اینکه آیا اجرای این طرح کارآمد می تواند باشد و زیرساخت های اجرای آن در کلانشهر شیراز فراهم است یا خیر می گوید:آماده سازی اجرای طرح زوج وفرد به چند روز زمان نیاز است که تا بتوانیم زیرساخت آن را فراهم و دوربین های را در تمام نقاط شهر تجهیز کنیم.

مجتبی زوربخش حمایت شهروندان از پویش درخانه ماندن را ستودنی دانست وگفت: به نظر می رسد این مهم باعث شده تردد در سطح شهر کاهش یابد و چندان نیاز به اجرای این طرح لازم نباشد.

به عقیده این مقام شهرداری طرح زوج وفرد نمی تواند تدبیر راه گشایی برای مقابله با ویروس کرونا باشد زیرا مشارکت های همه جانبه از سوی مجموعه های خدماتی باعث خواهد شد آما مبتلایان کاهش یابد.

معاون حمل ونقل ترافیکی شیراز وجود تعداد ۱۳۰ دوربین پلاک خوان در سطح شهر را امری طبیعی دانست و گفت:کنترل باید کل شهر وجود داشته باشد تا بتوانیم مفهوم کلی طرح زوج وفرد را در کلانشهر شیراز اجرایی کنیم.

وی نبود زیرساخت های برای اجرای این طرح را معظلی مهم دانست وگفت: به نظر می رسد شهروندان خودشان به این مهم رسیده اند برای حفظ جان خود واعضا خانواده وهمچنی دیگر شهروندان علاوه برعایت نکات بهداشتی در خانه بمانند و از رفت آمد های غیر ضروری پرهیز کنند.
زوربخش مشارکت شهروندان در کاهش تردد سفرهای درون شهری را مهم توصیف کرد و افزود: براساس آمارها تردهای های درون شهری ۸۰ درصد کاهش یافته است.

وی تعطیل کردن خطوط مترو، اتوبوس ومینی بوس های شهری را برای مقابله با این بحران مهم می داند وگفت: تا عادی شدن این شرایط ارائه خدمات رسانی حمل و نقل عمومی تعطیل خواهد بود.
معاون حمل ونقل شهرداری شیراز ضدعفونی کردن تمام پایانه حمل ونقل شهری را یکی دیگر از موضوعات مهم برای مقابله با این ویروس اعلام کرد و گفت:چنانچه مسئولان مربوطه بتوانند تمام دروازه های ورودی شهری را مسدود کنند به نظر می رسد بتوانیم خروج این بحران را در کمترین زمان ممکن پیش بینی کنیم.
به نظر می رسد همه متولیان تلاش دارند شهر را خلوت و امکان سرایت بیشتر کرونا را کاهش دهند، موضوعی که هرچقدر سازمان های اداری هم با وجود ظرفیت هایشان تلاش کنند تنها با وجود همراهی مردم است که محقق خواهد شد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما