کدخبر : 178023
دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
فاقددیدگاه
پرینت

اهواز نیاز به موزه دارد / اینجا اولین حکومت شیعی جهان است

اهواز- عضو شورای شهر اهواز در واکنش به نامه سرگشاده تعدادی از دوستداران میراث فرهنگی به وزیر فرهنگ گفت: اهواز نیاز به موزه دارد و بی شک این شهر با تاریخ و ظرفیت‌های بی‌شمار است.
اهواز نیاز به موزه دارد / اینجا اولین حکومت شیعی جهان است

رحیم کعب عمیر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: برای مسجد تاریخی اهواز در منطقه عامری و بافت تاریخی اهواز مبلغی تعیین شد تا در آینده نزدیک مرمت آنها با مشارکت شهرداری تکمیل شود.

کعب عمیر افزود: به فرموده رهبر معظم انقلاب، «اهواز و جبل عامل، دروازه ورود تشیع هستند» و یادمان نرود در همین منطقه قدیمی‌ترین حکومت شیعی جهان تشکیل شد.

وی گفت: اهواز همچنین دروازه ورود امام رضا (ع) به کشور ایران است؛ اهواز مسیر عبور امام رضا (ع) و شایسته است که در این زمینه متولیان به طور جدی‌تری ورود کنند.

وی تأکید کرد: متولیان میراث فرهنگی اهواز و استان تاکنون هیچ مطالعاتی در زمینه بافت تاریخی اهواز انجام نداده‌اند؛ از این‌رو باید تمامی زوایای مناطق تاریخی اهواز مورد پژوهش و بررسی و مستند نگاری شود.

عضو شورای شهر اهواز همچنین در واکنش به نامه سرگشاده جمعی از دوستداران میراث فرهنگی به وزیر میراث فرهنگی که همراه با کنایه بود، گفت: مطالبه دوستداران میراث فرهنگی به جا است و اهواز می‌تواند میزبان آثار تاریخی بسیاری باشد و باید چنین ظرفیت‌هایی در کلان‌شهر اهواز دیده شود و تصمیمات لازم از سوی مسئولان برای احداث موزه‌ها اتخاذ شود.

کعب عمیر افزود: اقامت امام رضا (ع) در اهواز و ایجاد گذر فرهنگی در این منطقه و معرفی مفاخر اهواز به نسل جدید از طریق نصب یادمان، ساخت فیلم و سریال، درج در کتب درسی و طرح در رسانه‌های استانی و کشوری به منظور حفظ هویت شیعی و ترسیخ حب اهل البیت (ع) به منظور جلوگیری از استحاله فرهنگی و مقابله با هجمه فرهنگی یا جنگ نرم در نسل‌های فعلی و آینده نیز باید اقداماتی توسط متولیان صورت پذیرد.

وی همچنین با بیان اینکه برحسب احادیث متواتر امام رضا (ع) در بدو ورود به ایران اسلامی به مدت یک ماه در اهواز اقامت داشت و این شهر و منطقه متبرک کردند، افزود: مطالعه و احداث محلی به نام اولین اقامتگاه امام رضا (ع) در اهواز قدیم و به طور دقیق در محله «عامری» بسیار ضروری است و شورای اسلامی کلان‌شهر اهواز در بودجه سال ۱۳۹۹ مبلغ یک‌صد میلیون تومان را برای مطالعه محل اقامتگاه و معادل همان مقدار برای بازسازی مسجد ۴۰۰ ساله (مربوط به قرن ۱۱) تصویب کردند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما