کدخبر : 176094
دوشنبه 23 دی 1398 - 11:19
فاقددیدگاه
پرینت

ایجاد راه دسترسی به مراکز گردشگری بردخون ضروری است

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دیر گفت: سرمایه مردمی بردخون، مهم‌ترین جاذبه گردشگری است، اما برای دسترسی به مراکز گردشگری، ایجاد راه ضروری است.


ایجاد راه دسترسی به مراکز گردشگری بردخون ضروری است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان دیر، سیدهادی ابطحی صبح امروز در نشست ستاد تسهیلات سفر بخش بردخون، اظهار داشت: ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان تشکیل شده  و در بخش‌ها  نیز به مرور تشکیل می‌شود  تا مقدمات کار برای استقبال  از مسافران نوروزی فراهم شود.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دیر با اشاره به سابقه بردخون، افزود: قلعه زندان یکی از آثار دوره اسلامی در زمان ساسانیان و ثبت شده ملی در بَخش بردخون واقع است و برخی آثار نیز نیاز به بررسی دارد اما برای حفاظت و نگه‌داری از این آثار نیازمند تعامل و مشارکت هستیم.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی شهرستان با یک نیرو اداره می‌شود، اضافه کرد: بردخون سابقه و دیرینه زیادی دارد اما منابع مستند در دست نیست که مؤرخین محلی و منطقه‌ای باید تلاش کنند با تحقیق و کسب اطلاعات مستند، تاریخ و گذشته این دیار را مکتوب کنند.

ابطحی ادامه داد: ضرورت دارد آثار فیزیکی و فرهنگ بومی محلی  را شناسایی و ثبت‌و‌ضبط کنیم، زیرا اتفاقات خوبی در زمینه گردشگری در بردخون واقع می‌شود و این منطقه مرکز ثقل مراکز اقامتی گردشگری شهرستان است.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ابراز داشت: دهیاران می‌توانند در زمینه معرفی مراکز گردشگری و جذب گردشگر تلاش کنند چرا که گردشگری تولید شغل می‌کند، پس دهیاران ضمن پرهیز از انفرادی عمل کردن به صورت جمعی فعالیت کنند.

وی با تأکید بر ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در منطقه، گفت: سرمایه مردمی بردخون، مهم‌ترین جاذبه گردشگری است، اما برای دسترسی به مراکز گردشگری، ایجاد راه ضروری است و جهت حفظ صنایع‌دستی افرادی را برای فعالیت و تأمین اعتبار حمایت کرده‌ایم و برای آموزش و پشتیبانی از آنان اقدام  می‌کنیم.

ابطحی با انتقاد از عدم وجود تابلوی نام بردخون در مسیرهای ارتباطی، تصریح کرد: متأسفانه با وجود سابقه بردخون هیچ تابلویی در مسیر‌های اصلی استان دیده نمی‌شود و علائمی در زمینه استقرار حیوانات در جاده‌های منتهی به بردخون وجود ندارد.

دبیر ستاد تسهیلات سفر شهرستان اضافه کرد: به‌دلیل اینکه بردخون فاقد اسکله است، سفرهای دریایی در این منطقه ممنوع است و قایق‌ها نمی‌توانند بدون‌مجوز اقدام به سوارکردن مسافر کنند که کمیته گشت دریایی در این زمینه مسؤولیت دارد.

وی فعالیت وسایل نقلیه سنگین را در ایام نوروز آزاردهنده دانست و گفت: از بردخون به سمت دیر مسجد یا مکان بین‌راهی برای استراحت و اسکان وجود ندارد که امیدواریم در این زمینه توجه لازم صورت گیرد.

بخشدار بردخون نیز گفت: هرساله  همزمان با عیدنوروز شاهد حضور مسافران و گردشگران در این منطقه هستیم که مردم و مسؤولان تلاش می‌کنند با ایجاد زیرساخت‌های لازم، زمینه‌ساز جذب گردشگر و دوام حضور آنان شوند.

علی اخلاقی با اشاره به فرصت‌های فراوان در منطقه، افزود: دریا، کوه، کویر، جزایر، ساحل و جنگل تنها بخشی از داشته‌ها و فرصت‌های ارزشمند است که مسافران مشتاق بهره مندی از آن هستند.

وی اضافه کرد: دهیاران، شهرداری و دستگاه ‌های اجرایی برای شناسایی جاذبه‌ها به مسافران تلاش کنند و هر دهیاری یا شهرداری، جاذبه‌های گردشگری منطقه را آماده و در اختیار گردشگران قرار دهند.

اخلاقی ادامه داد: با عزمی بهتر و بیشتر به دنبال معرفی منطقه باشیم و هلال‌احمر در شهر و روستاها مستقر شود و به راهنمایی مردم اقدام کنند و با تکریم مردم، آنان را شیفته شهر و دیار خود کنیم تا ضمن استفاده از ظرفیت‌های منطقه، به تقویت درآمدها بپردازیم.

بخشدار بردخون خواستار تعیین مسیرهای ورودی و خروجی شهر و روستاها شد و گفت: نصب علائم و اطلاعات ضروری، زیباسازی شهر و روستاها، نظارت بر مراکز عرضه موادغذایی و ایجاد دسترسی به مراکز گردشگری منطقه ضروری است.

اخلاقی خاطرنشان کرد: تلاش کنیم در ایام نوروز برنامه‌های فرهنگی و سرگرم‌کننده در منطقه اجرا شود و به‌گونه‌ای فعالیت کنیم تا مسافران مقصد هرساله خود را بردخون قرار دهند.

در ادامه دهیاران روستاها، نمایندگان و مدیران دستگاه‌های اجرایی بخش پیرامون برنامه‌ها و چشم‌اندازهای خود گزارشی ارائه کردند و بر آمادگی خود برای تعامل سازنده، مشارکت و همکاری در زمینه جذب مسافر و خدمت به مردم تأکید کردند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما