کدخبر : 176012
یکشنبه 22 دی 1398 - 14:52
فاقددیدگاه
پرینت

نتایج بررسی صلاحیت‌ داوطلبان به فرمانداری‌های حوزه های انتخابیه استان بوشهراعلام شد

قائم مقام و سخنگوی هیات نظارت بر یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان بوشهر گفت:بررسی صلاحیت‌ داوطلبان انتخابات شنبه شب در این هیات به پایان رسید و نتیجه آن به فرمانداری‌های حوزه‌های انتخابیه بوشهر، دشتستان، دشتی و کنگان اعلام شد.

خلیل رضایی روز یکشنبه درگفت و گو با ایرنا  افزود: بررسی صلاحیت داوطلبان شرکت در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی پس از بررسی در هیات اجرایی از یکم دی ماه به مدت ۲۰ روز در هیات‌های نظارت انجام شد.

وی بیان کرد: براساس ماده ۵۲ قانون انتخابات فرمانداران موظف هستند به صورت کتبی و محرمانه نتیجه را به داوطلبان اعلام کنند و داوطلبانی که رد صلاحیت و یا احراز صلاحیت نشدند از امروز به مدت پنج روز  تا ۲۶ دی ماه جاری می‌توانند به ساختمان شماره ۲ استانداری مراجعه و شکایت، اعتراض و مستندهای خود را به نماینده هیات نظارت استان بوشهر تحویل دهند.

رضایی اضافه کرد: شکایت این افراد در مدت ۲۰ روز بررسی و تا ۱۱ بهمن به اعتراض‌ها و شکایت‌ها رسیدگی و نتیجه ۱۲ بهمن ماه به وزارت کشور اعلام و این وزارتخانه نیز افراد را در جریان قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: برخی از داوطلبان که در هیات اجرایی تایید شدند در هیات مرکزی نظارت هم مورد تایید قرار گرفتند ولی شورای نگهبان مدارک و مستنداتی دارد که نظر آن بر عدم احراز و یا رد صلاحیت آنها است و به تعبیری این افراد رد اولی‌ها هستند.

رضایی گفت: اگر افرادی برای نخستین بار از سوی شورای نگهبان رد شدند از امروز به مدت ۲۰ روز می‌توانند به این شورا اعتراض کنند و شورای نگهبان نیز هفت روز شکایت‌ها  را بررسی و رسیدگی می کند و نتیجه ۲۲ بهمن ماه از طریق وزارت کشور به افراد اعلام می‌شود.

وی بدون اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان  در استان بوشهر یادآورشد: لیست نهایی و قطعی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲۳ بهمن از طریق فرمانداری‌های حوزه‌های انتخابیه استان به مردم اعلام می‌شود و افراد فرصت دارند به مدت یک هفته کار تبلیغات را انجام دهند.

قائم مقام و سخنگوی هیات نظارت بر یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی استان بوشهر گفت: این انتخابات حساس و مهم و تبلور اراده مردم است و انتظار می‌رود با توجه به وضعیت حساس کشور مردم همانند گذشته که در عرصه‌های مختلف سیاسی حاضر هستند در این مانور سیاسی مهم نیز حاضر باشند.

وی تاکید کرد: مردم با حضور خود در پای صندوق‌های رای  ضمن اینکه به تکلیف شرعی و قانونی خود عمل می‌کنند جمهوریت، اسلامیت وحمایت خود از نظام را به رخ جهانیان خواهند کشید.

وی گفت: داوطلبان شرکت در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در اظهارنظرهای خود مراقب باشند خطوط قرمز نظام را زیر سوال نبرند این افراد قرار است خود در آینده قانونگذار باشند پس باید به قانون پایبند و از تبلیغات زودهنگام بپرهیزند.

رضایی ادامه داد: به عنوان هیات نظارت درمورد تطمیع و خرید و فروش آرا به هر نحوی از انحا مستقیم و یا غیر مستقیم از طرف هواداران و یا کاندیداها رصد انجام می‌شود.

وی بیان کرد: داوطلبان شرکت در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی افراد خود را توجیه کنند و هسته مشورتی آنها به گونه‌ای باشد که مقید به قانون باشند و از طهارت اقتصادی و اخلاقی برخوردار باشند و از هر وسیله‌ای برای رسیدن به هدف خود استفاده نکنند.

رضایی با بیان اینکه نباید اجازه بدهیم زر و تزویر در انتخابات جایی داشته باشد گفت: از بد اخلاقی‌های سیاسی و زیر سوال بردن و سیاه نمایی در تبلیغات پرهیز شود.

وی افزود: سیاه نمایی و زیرسوال بردن خدمات نظام و کارهای نمایندگان قبلی از یک کاندیدایی که قرار است به مجلس برود بعید و کار پسندیده‌ای نیست.

رضایی تاکید کرد: افراد بدون زیرسوال بردن برنامه‌های رقیبان خود برنامه‌های خود را اعلام کنند زیرا مردم فهیم، آگاه بصیر و از هنرمندی خاصی برخوردارند و به دنبال انتخاب اصلح هستند.  

وی یادآو رشد: بعضی‌ها در سخنرانی‌های تبلیغاتی خود بدون توجه به شرح وظایف نماینده اظهارنظرهایی، قول و قرارها و وعده‌هایی می‌دهند که از نظر قانونی، شرعی و اخلاقی درست نیست و مردم نگذارند  این افراد هر مطلبی و صحبتی را مطرح کنند که ضمانت اجرایی ندارد.

رضایی افزود: افرادی که از هیات مرکزی نظارت عبور کنند به معنی دارا بودن حداقل صلاحیت‌ها هستند در بین آنها افرادی هستند که صلاحیت بالاتری دارند و مردم با توجه به هوشیاری و بصیرتی که دارند به دنبال انتخاب اصلح باشند.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه سال جاری همزمان درسراسر کشور برگزار می شود.

استان بوشهر با یک میلیون ۱۶۲ هزار نفر جمعیت دارای چهار کرسی نمایندگی مردم شهرستان‌های (بوشهر، گناوه و دیلم)، ( دشتستان)، ( کنگان، دیر، جم و عسلویه) و ( دشتی و تنگستان)  در مجلس شورای اسلامی است.

 برای تصاحب چهار کرسی نمایندگی مجلس در حوزه های انتخابیه استان بوشهر در مجموع ۱۹۶ داوطلب نام نویسی کردند که هیات اجرایی استان صلاحیت ۹۸درصد از این شمار را تایید کرد و ۱۱ نفر نیز انصراف دادند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما