کدخبر : 175104
سه شنبه 26 آذر 1398 - 16:43
فاقددیدگاه
پرینت

حسابرسی شرکت هپکو به کجا رسید؟

انجام حسابرسی ویژه از عملکرد سهامداران عمده هپکو طی دوره تصدی قرار بود توسط یکی از مؤسسات حسابرسی معتمد بورس، به منظور بررسی خسارات احتمالی به شرکت هپکو انجام شود، اما متاسفانه تا به امروز دولت هیچ اقدامی در زمینه حسابرسی انجام نداده است.


حسابرسی شرکت هپکو به کجا رسید؟

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، هپکو همچنان در سردرگمی به سر می‌برد، در تازه‌ترین نشستی که در ۱۸ آذرماه با حضور معاون اول رئیس جمهور، برخی از وزرا، رئیس سازمان خصوصی سازی و استاندار استان مرکزی تشکیل شد، بر لزوم تعیین تکلیف سهامدار هپکو تا دو هفته آینده تاکید شد، انتشار خبر تعیین تکلیف سهامدار هپکو تا دو هفته آینده، جدیدترین تصمیمی است که باید به زعم آقایان، این شرکت را با طراز بالای تکنولوژی که روزگاری نه چندان دور جزء ده شرکت اول کشور به شمار می‌رفت، به ساحل نجات برساند.

هپکو در سال ۸۵ بیش از ۱۶ میلیارد تومان سود خالص به دولت پرداخت کرد

 شرکتی با توانمندی‌های پیچیده تولیدی و بازرگانی که در سال ۸۵ با تلاش مجموعه کارکنان و متخصصان شایسته خود بیش از ۱۶ میلیارد تومان سود خالص به دولت پرداخت کرده بود، امروز چرا و چگونه نفس آن به شمارش افتاده است؟ بیش از یک دهه است که شرکت هپکو با دست به دست شدن بین سهام‌داران فاقد اهلیت و برخی مدیران نالایق و نشاندار که بعضا شناختی از صنعت کشور نداشتند، دچار بحران شده و امروز تولیدش به صفر رسیده است.

 خاک مرگ بر سالن‌های عظیم تولید پاشیده شده است

اکنون خاک مرگ بر سالن‌های عظیم تولید ـ که روزگاری ساخت خود این سالن‌ها جزء افتخارات و منحصر به فرد در خاور میانه بود- این شرکت پاشیده‌اند، سالن‌هایی که در دهه‌های متمادی، صحنه کار و تلاش مجاهدان عرصه خدمت بود و کارگران خدوم با تلاش مجدانه، محصولات خود را در محوطه شرکت به صف می‌کردند و به رخ رقبا می‌کشاندند.

امروز اگر بخواهیم این توانمندی‌های افتخار آمیز به خصوص دوران دفاع مقدس و دهه‌های ۷۰ و ۸۰  آن را بازخوانی کنیم، تنها باید به عکس‌های موجود در آرشیو این کارخانه مراجعه کنیم و یا با یادگاران تلاشگر این شرکت از نزدیک به گفت‌وگو بنشینیم.

دیگر از تصاویر لانگ شات ماشین‌آلات راهسازی آماده تحویل به صحنه جهاد خدمتگزاری و عرصه سازندگی و پیشرفت ایران عزیز در پارکینگ شرکت هپکو هیچ خبری نیست.

سیاه بازی‌های مزورانه صاحبان زر و زور برای بلعیدن یکباره هپکو

شوربختانه عرق ریختن‌های پاک کارگران شریف و سنگربانان عرصه تولید، برای رشد و بالندگی هپکو، امروزه با سیاه بازی‌های مزورانه صاحبان زر و زور به کلی فراموش شده است، صحنه‌گردان‌های رها سازی شرکت هپکو به جای خصوصی سازی واقعی، با گماردن عناصر غیرخودی به عنوان مدیر و مدیرعامل به اضافه ریخت و پاش‌های آن چنانی، برای بلعیدن یک باره این طعمه بزرگ جا خوش کرده‌اند.

مستقر کردن مهره‌ها برای لفت و لیس کردن هپکو

گویا باندهای قدرت و ثروت، به ویژه افرادی که برای کاندیداتوری انتخابات آتی ریاست جمهوری برنامه‌ریزی کرده‌اند، در این شرکت با پوشش‌های مختلف طی چند سال اخیر نفوذ کرده‌اند، اینها گویا به تازگی متوجه شده‌اند که هپکو چه گنج و طلای نابی است، به همین دلیل مهره‌های خود را برای لفت و لیس در این شرکت مستقر کرده و قصد دارند با دیوارکشی دور شرکت، با سیاست چراغ خاموش آن را تکه تکه کرده و با همپالگی‌ها، هم حزبی‌ها و رانت‌خواران پیدا و صحنه گردان‌های پنهان قدرتمند دولتی آن را هلووار ببلعند.

بنابراین افراد فاقد اهلیت و صلاحیت با بر تن کردن ردای خدمت، جای خادم و خائن را عوض کرده‌اند به طوری که در مقابل افکار عمومی و تریبون‌های دولتی و رسانه‌ها، خود را منجی صادق و همراه صدیق کارگران جا زده و وانمود می‌کنند که می‌خواهند سفره کارگران زحمتکش را رنگین‌تر کنند و برای ایجاد شتاب در فرآیند توسعه اقتصادی شرکت هپکو، خود را به آب و آتش می‌زنند؛ اما در خفا، با زد و بندهای رانتی خود، نشان دادند که عزمی برای به چرخه تولید بازگرداندن شرکت هپکو ندارند.

به تعبیری می‌توان گفت که اینها می‌خواهند از شرکت هپکو که گنجی باد آورده است، از طریق روابط جناحی و سیاسی، زور پول، مهره چینی‌های حساب شده و با کمترین هزینه و تبعات اجتماعی مال خود کنند.

این جریان هر روز با عملیات روانی پیچیده و بوق‌های تبلیغاتی خود که صدای آنها از کانون قدرت دولتی هم به وضوح شنیده می‌شود، در بزنگاه‌های سیاسی از منابع سرشار مالی این گنج به نفع مقاصد شوم سیاسی خود استفاده می‌کنند.

هپکو نیازمند یک سهامدار امین و اهلیت‌دار است

در خبر مربوط به تعیین تکلیف شرکت هپکو تا دو هفته آینده، باید از مسوولان محترمی که برای باز گرداندن این واحد بزرگ صنعتی به مدار تولید تلاش می‌کنند، قدردانی کرد. به درستی که شرکت هپکو برای بقا، نیازمند تسهیلات، نیروی متخصص و با تجربه و سرمایه در گردش مناسب به همراه یک سهامدار امین و اهلیت‌دار است.

در این جلسه مقرر شده که ۳۵ میلیارد تومان وام در اختیار شرکت هپکو قرار گیرد تا بتواند کار خود را شروع کند اما با یک حساب سر انگشتی مشخص می‌شود که این پول تنها برای پرداخت حقوق و عیدی کارکنان این شرکت تا پایان سال کفایت می‌کند و بحث تولید و مونتاژ ماشین آلات که با پول امروز هر دستگاه آن حدود یک میلیارد تومان آب می‌خورد، عملا پولی نمی‌ماند که به قول رئیس جمهور محترم، هم چرخ کارخانه بچرخد و هم…

اگر چه روان شناسان معتقدند که «عادت به حدس زدن و تصور کردن می‌تواند مانند شیر وحشی باشد، پس به آن اجازه ندهید که سرکش شود« ولی لاجرم این موضوع به ذهن خطور می‌کند که برنامه‌ریزی انجام شده برای شرکت هپکو با هدف ساکت کردن کارگران تا انتخابات مجلس شورای اسلامی است، زیرا ۳۵ میلیارد تومان سرمایه در گردش برای تولید ماشین آلات جای بحثی ندارد.

هیچ کدام از این صورتجلسات به اجرا گذاشته نمی‌شود

دولت تدبیر و امید به راحتی با مصاحبه‌ها و جلسات نمایشی، هر از چندگاهی صورتجلساتی را تهیه می‌کنند که هیچ کدام از این صورتجلسات به اجرا گذاشته نمی‌شود! در این شرایط به راحتی می‌توان حدس زد که حضرات تصمیم گیرنده از صدر تا ذیل عملا برنامه‌ای برای تولید واقعی و احیای واقعی شرکت هپکو ندارند.

 تایید نشدن امضای مدیر منتخب معرفی شده 

اگر این استدلال غلط است، پس چه دلیلی دارد بندهای صورتجلسه مهرماه سال جاری اجرایی نشده است. در جلسه مذکور دولت موظف شده که مدیریت شرکت هپکو را بر عهده گرفته و هیئت مدیره هلدینگ را تشکیل بدهد اما تا به امروز به دلیل تایید نشدن امضاء آقای ابوالفضل روغنی گلپایگانی(مدیر منتخب معرفی شده از طرف استاندار استان مرکزی و اسدالله احمدپور) هیئت مدیره شرکت هپکو همچنان تشکیل نشده است.

جای سوال است ابوالفضل روغنی گلپایگانی که در دوران احمدپور(سهامدار قبلی) معرفی شده همچنان در این شرکت حضور دارد؟! جالب اینکه آقای ابوالفضل روغنی به خاطر ضوابط و قوانین اداری کشور نمی‌تواند به عنوان رئیس هیئت مدیره معرفی شود، آیا قوه قضائیه، دستگاه‌های امنیتی و به ویژه شخص استاندار مرکزی نباید قبل از معرفی آقای روغنی استعلامات لازم مربوط به این فرد را می‌گرفتند؟!

اصول و قواعد کار این است که هر مدیری که انتخاب می‌شود، قبل از معارفه باید از نظر علمی، فنی و سلامت اداری سنجش شود و بعد از آن برنامه کاری بخواهند اما در دولت تدبیر و امید مردم شاهد عجایب هستند از جمله اینکه  با گذشت ۳ ماه از حضور  آقای روغنی گلپایگانی در هپکو از ایشان مطالبه برنامه می‌شود!

طبق صورت جلسه مهرماه سال جاری، تصمیماتی برای رونق تولید در این شرکت اتخاذ شده تا مشکلات کارگران و حقوق معوقه سال‌های قبل  و سال جاری و بحث بازنشستگی تعدادی از پرسنل بلاتکلیف در کارخانه هپکو حل شود.

دولت هیچ اقدامی در زمینه حسابرسی انجام نداده است

هم چنین مقرر شده پس از انتقال سهام شرکت «هپکو» به دولت جمهوری اسلامی ایران، سازمان خصوصی سازی به وکالت از دولت، موقتاً مسئولیت تشکیل مجمع و سایر امور مرتبط با اداره شرکت هپکو را بر عهده گرفته و از ردیف بودجه بازسازی ساختاری صنایع برای این شرکت استفاده کرده و از جمله انجام حسابرسی ویژه از عملکرد علی اصغر عطاریان و اسداله احمدپور طی دوره تصدی در شرکت هپکو، توسط یکی از مؤسسات حسابرسی معتمد بورس، به منظور بررسی خسارات احتمالی به شرکت هپکو را در دستور کار قرار دهد. متاسفانه تا به امروز نه تنها دولت هیچ اقدامی در زمینه حسابرسی انجام نداده، بلکه هنوز هیئت مدیره هلدینگ این شرکت هم معرفی نشده است.

 پافشاری مسؤولین دولتی برای حفظ روغنی گلپایگانی به چه دلیل است؟

شواهد امر نشان می‌دهد جریانات سیاسی وابسته به اصلاحات در دولت و مجلس برای حفظ آقای ابوالفضل روغنی گلپایگانی تا به مرز بلاتکلیف ماندن شرکت هپکو پافشاری می‌کنند، سوال اساسی از تمام مسوولین قوه قضائیه و دستگاه‌های بازرسی و امنیتی این است که پافشاری مسؤولین دولتی و نماینده مجلس شورای اسلامی برای حفظ ابوالفضل روغنی گلپایگانی به چه دلیل است و چرا دستگاه قضائی با توجه به اینکه شرکت هپکو یک شرکت دولتی محسوب می‌شود در این ماجرا ورود نمی‌کند؟! آیا باید برای هر مشکل و گره‌ای کارگران مظلوم و رنج کشیده شرکت هپکو هزینه بدهند و دست به اعتراض بزنند تا مسوولین امنیتی و بازرسی و قضائی ورود کنند؟!

مسوولین دولتی و قضائی باید برای مردم شفاف سازی کنند

مسوولین دولتی و قضائی باید برای مردم شفاف سازی کنند، اینکه استاندار مرکزی، در کانال شخصی خود اعلام کرده که شرط پرداخت تسهیلات به شرکت هپکو آن است که ابوالفضل روغنی گلپایگانی(مدیرعامل شرکت هپکو) برنامه کاری خود را تا پایان سال ۹۸ و سال ۹۹ اعلام کند؛ نشان می‌دهد آقایان سیاسی و حامی وی برنامه دارند با اینکه آقای روغنی رسما نمی‌تواند مسئولیت هپکو را بر عهده بگیرد، وی راحفظ کنند.

حمایت نماینده لیست امید از افراد دارای مشکل 

 جالب اینکه سید مهدی مقدسی نماینده لیست امید و حامی دولت به میدان می‌آید و از ابوالفضل روغنی گلپایگانی تشکر می‌کند، آقای مقدسی که دم از صداقت با مردم می‌زند، چرا شعارش با عملش متفاوت است؟ چرا ایشان از افراد دارای مشکل حمایت می‌کند؟!

افکار عمومی از مسوولین دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی سوال می‌کند که این همه پا فشاری برای حفظ  ابوالفضل روغنی گلپایگانی که در کارنامه خود سابقه تعطیل کردن چندین شرکت همچون شرکت ارج، آزمایش و… را دارد چیست؟ آیا قرار است تعطیل شدن شرکت هپکو هم به کارنامه آقای ابوالفضل روغنی گلپایگانی اضافه شود؟

احتمالا سهامدار سوم هپکو هم خودی است!

البته هر طور که حساب کتاب می‌کنیم، متوجه می‌شویم که تسهیلاتی که معاون اول رئیس جمهور و استاندار مرکزی مطرح کرده‌اند فقط برای پرداخت حقوق تا اسفند ماه سال جاری است و معاون اول رئیس جمهور دستور ویژه دادند که تا دو هفته آینده سهام شرکت هپکو باید از مالکیت دولت خارج و به سهامدار اهل واگذار بشود، نکته جالب‌تر اینکه آقای جهانگیری طبق متن کانال شخصی آقای استاندار مرکزی در ادامه برنامه ۱۵ ماهه از مدیرعامل هپکو آقای ابوالفضل روغنی گلپایگانی مطالبه کرده‌اند! احتمالا؟ سهامدار سوم هپکو هم خودی است که قرار است آقای روغنی ماندگار باشد که از ایشان برنامه ۱۵ ماهه مطالبه می‌شود که در این جا قضاوت با خود مردم است.

بهانه بعدی برای اسقاط کردن شرکت هپکو نبود نیروی ماهر و کارآمد است

نکته دیگر اینکه مبلغ دیگری حتی بیشتر از مبلغ سرمایه در گردش، برای تامین بودجه کارگرانی که در موعد بازنشستگی هستند اختصاص یافته است. در صورت اجرای این طرح، بدون اینکه نیروی جدید جایگرین شود و تجربه نیروهای متخصص در اختیارشان قرار گیرد، نیروهای متخصص و کاردان نیز از صحنه تولید خارج خواهند شد و احتمالا بهانه بعدی برای اسقاط کردن شرکت هپکو به دلیل نبود نیروی ماهر و کارآمد کلید خواهد خورد. الله اعلم.

 شعبده بازی‌ها نمی‌تواند پوششی برای حق باشد

انتظار از دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حل عالمانه، صادقانه، کارشناسی و به دور از ملاحظات سیاسی و زد و بندهاست، بنابراین شعبده بازی‌ها و نمایش‌ها دیگر نمی‌توانند پوششی برای حق باشند.

 نظر به منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و انتظار ایشان از قشر دانشجو و بسیج دانشجویی و به جهت ایفای نقش در راستای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی و حفظ هوشیاری، بیداری و حضور موثر در محیط دانشگاه و جامعه و همچنین ایجاد گفتمان صحیح و مطالبه‌گری مناسب و هدفمند لازم است بسیج دانشجویی نسبت به مسائل سیاسی، اجتماعی و رخدادهای مهم استانی و کشوری حساسیت نشان داده و با بررسی و برنامه‌ریزی صحیح در صحنه‌های مختلف حضوری فعال داشته تا بتواند به وظیفه خود که مطالبه‌گری و گفتمان‌سازی حول مسائل اولویت دار استان است جامه عمل پوشاند، انتظار می‌رود دانشجویان، دانشگاهیان، مسوولین و سایر اقشار دغدغه‌مند با تشکیل شبکه گسترده گفتمان‌ساز و مطالبه‌گر با رویکرد هسته‌های مسئله محور تخصصی گامی عظیم در راستای حل مسائل استان بردارند و با اقدامات خود مانع نابودی سرمایه‌های استان شوند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما