کدخبر : 174966
یکشنبه 24 آذر 1398 - 16:51
فاقددیدگاه
پرینت

ورود ۶ میلیون گردشگر خارجی به ایران/ مرمت ۲۵۰۰ بنای تاریخی

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی گفت: در هفت ماه ابتدایی سال 98، شِش میلیون گردشگر وارد کشور شده و این آمار نشان می‎دهد تحریم‎های آمریکا نتوانسته مانع توسعه گردشگری شود.


ورود 6 میلیون گردشگر خارجی به ایران/ مرمت 2500 بنای تاریخی

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، محمد خیاطیان بعد از ظهر امروز در آیین تودیع و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اظهار کرد: در شرایط فعلی کشور گردشگری به موضوعات مهم بسیاری از کشورها مبدل شده است.

وی ادامه داد: امروزه کشورهایی که در بخش‎های دیگر دارای پتانسیل و ظرفیت هستند در بخش گردشگری نیز هدفگذاری خاصی را انجام دادند و این نشان می‎دهد گردشگری به عنوان اقتصادهای مطرح در دهه‎های آینده مورد توجه کشورهای مختلف قرار می‎گیرد.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: در ۳۰ سال آینده گردشگری به عنوان اولین صنعت و اقتصاد کشورهای مورد توجه قرار می‎گیرد و باید تلاش کنیم ظرفیت‎های گردشگری را در کشور احیاء کنیم.

خیاطیان اضافه کرد: استان گلستان به عنوان نگارستان ایران ظرفیت‎های بسیار خوبی در موضوع جنگل، دشت، جلگه و دریا دارد و امید است با برنامه‎ریزی دقیق و آمایش سرزمینی شاهد برنامه‎های مدون اداره‎کل میراث فرهنگی گلستان برای ارتقای سطح گردشگری استان باشیم.

وی یادآور شد: امروز نتیجه‎بخش بودن بوم‎گردی‎ها نشان می‎دهد هدف‎گذاری صحیح انجام شده است و ظرفیت‎های خوبی در این حوزه وجود دارد.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه خانه‎های تاریخی مورد توجه گردشگران خارجی است، افزود: خوشبختانه این ظرفیت که در گذشته مغفول مانده بود امروز مورد توجه قرار گرفته است، میراث فرهنگی را نباید صرفاً حفظ، مرمت و نگه‎داری کرد بلکه باید آن را مورد بهره‎برداری قرار داد.

خیاطیان تأکید کرد: هر چه هتل‎های مجلل چند ستاره ساخته شوند باز هم نیاز است در حوزه گردشگری و بناهای تاریخی و میراث فرهنگی اقداماتی صورت بگیرد و نباید تمامی فعالیت‎ها منوط به ساخت هتل باشد.

وی با بیان اینکه امروز در نقاط مختلف کشور قریب به ۲ هزار و ۵۰۰ بنای تاریخی در حال مرمت است، تصریح کرد: در شرایط اقتصادی فعلی دولت نمی‎تواند این میزان بنا را ترمیم کند لذا قریب به ۱۰۰ بنای تاریخی توسط منابع دولتی در حال مرمت است و مابقی آنها توسط مردم و بخش خصوصی مرمت می‎شود.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تأکید کرد: باید بتوانیم نقش تسهیل‎گرانه خود را به درستی ایفا کرده و به جای مانع‎تراشی از بخش خصوص حمایت کنیم.

خیاطیان متذکر شد: در شرایط تحریم گردشگری دچار آسیب نشده و در هفت ماهه سال ۱۳۹۸، ۶ میلیون گردشگر وارد کشور شده و نشان می‎دهد تحریم‎های آمریکا نتوانسته مانع گردشگری شود و در این شرایط اگر موانع را برطرف کنیم و تسهیل‎گر باشیم گردشگری رونق دوچندان می‎گیرد.

*محدودیتی برای ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت در حوزه گردشگری وجود ندارد/ راه‌اندازی پایانه اختصاصی برای صادرات صنایع دستی

وی بیان کرد: در ارائه تسهیلات ارزان‎قیمت به افرادی که توان سرمایه‎گذاری در حوزه‎های مختلف از جمله گردشگری دارند هیچ محدودیتی وجود ندارد و در شهرها تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد و در روستاها با نرخ ۶ درصد اعطاء می‎شود.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخش صادرات برنامه خوبی دارد و پایانه اختصاصی برای این مهم راه‎اندازی خواهد شد تا شاهد رونق در این بخش باشیم.

وی یادآور شد: ضعف ما در حوزه صادرات صنایع دستی، بسته‎بندی محصولات تولیدی است لذا درصدد هستیم با ارتقای این بخش ضعف‎های موجود را برطرف کنیم.

خیاطیان با قدردانی از زحمات مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: خوشبختانه امروز شاهد ریزش نیستیم و رویش مجددی در استان رقم خورده و از مدیران کل لایق وزارتخانه میراث فرهنگی ارتقای جایگاه پیدا کرده و به عنوان معاون استاندار ادامه فعالیت می‎دهد و یکی از معاونان ایشان به‎عنوان سرپرست اداره‎کل میراث فرهنگی گلستان منصوب می‎شود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما