کدخبر : 174564
یکشنبه 17 آذر 1398 - 12:18
فاقددیدگاه
پرینت

بیش از۳میلیون واجدشرایط رای دهی درفارس/ ٩١٢ داوطلب ثبت نام کردند

شیراز_ رئیس ستاد انتخابات استان فارس گفت: بیش از سه میلیون و ۵٠٠ هزار نفر در فارس واجد شرایط رای دهی بوده که از این میزان ١٩٠ هزار رأی اولی هستند.
بیش از۳میلیون واجدشرایط رای دهی درفارس/ ٩١٢ داوطلب  ثبت نام کردند

به گزارش خبرنگار مهر ، سید احمد احمدی زاده یکشنبه در نشست خبری بیان کرد: در حوزه انتخابیه شیراز و زرقان در انتخابات دوم اسفند ماه پیش بینی شده که بیش از یک میلیون نفر در انتخابات شرکت کنند. 

رئیس ستاد انتخابات فارس در خصوص داوطلبان شرکت در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز عنوان کرد: بیش از ٩١٢ نفر داوطلب شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی بودند که ثبت نام خود را نهایی کرده اند و ٢٧ نفر نیز با توجه به ناقص بودن مدارک مراحل ثبت نام آنان در حال انجام است. 

او خاطرنشان کرد: در مجموع افرادی که طی هفت روز گذشته اقدام به ثبت نام کرده اند ٨١٧ نفر آقا و ٩۵ نفر نیز خانم بوده اند. 

معاون استاندار در خصوص دوره نهم و دهم ثبت نام از داوطلبان انتخابات مجلس اظهار کرد: در دوره دهم در استان خراسان ارس ٧٢٧ نفر اقدام به نام نویسی کردند که ۶۵٠ آقا و ٧٧ خانم بودند البته در دوره نهم مجلس در فارس نیز ٣٧۴ نفر ثبت نام کردند که ٣۴٨ نفر آقا و ٢۶ نفر خانم بودند. 

احمدی زاده در خصوص رنج سنی افراد ثبت نام کننده نیز گفت: ١٧٠ نفر در میانگین ٣٠-٣۵ سال و دو نفر تنها در رده سنی ٧١-٧۵ سال بوده اند و مابقی در میانگین این سن ها بودند. 

وی ادامه داد: بیش از ۶٩۶ نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد، ١٢١ نفر دارای دکتری ، ۶۴ نفر نیز دارای مدرک لیسانس بوده اند. 

معاون استاندار فارس تاکید کرد: ٢٠۶نفر از افرادی که در انتخابات ثبت نام کرده اند دارای سابقه داوطلبی بودند که  ٣٣ نفر از انان دارای  سابقه نمایندگی در مجلس شورای اسلامی اند.

احمدی زاده در خصوص بیشترین و کمترین حوزه های انتخابیه نیز بیان کرد: داراب و زرین دشت دارای کمترین ثبت نام و بیشترین حوزه انتخابیه نیز شیراز و زرقان با ٣٧٠  نفر نام نویسی است. 

وی با بیان اینکه فرایند انتخابات از اردیبهشت ماه آغاز شده بود افزود: کمیته چهارگانه برای برگزاری انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان تشکیل و جلسات این کمیته ها برگزار شد.

احمدی زاده ادامه داد: تلاش شده تا در مناطقی که در دوره های قبل مشکلاتی داشتند آن مشکلات احصا و برطرف شود تا انتخاباتی سالم و پرشور داشته باشیم.

معاون استاندار فارس در خصوص صندوق های اخذ رای نیز بیان کرد: سه هزار و ٣٠٠ در انتخابات مجلس شورای اسلامی در فارس وجود داشته و با جمع صندوق های انتخابات خبرگان رهبری شاهد شش هزار و ۶٠٠ صندوق در فارس هستیم. 

 احمدی زاده در خصوص حوزه های انتخابیه نیز متذکر شد: ١۵ حوزه انتخابیه اصلی و ٧٨ حوزه انتخابیه فرعی داریم و با توجه به اینکه شهرستان های جدیدی در استان تعیین شده است فرمانداران و مسئولین حوزه انتخابات تعیین شده است. 

ارجاع لیست هیات اجرایی به وزارت کشور/ تنها ۴ نفر از لیست فرماندار تایید صلاحیت شد

رئیس ستاد انتخابات استان فارس در خصوص معرفی هیات اجرایی گفت: با توجه به اینکه اجماع نظر در ارائه لیست صورت نگرفت اسامی اعضای هیات اجرایی برای تعیین تکلیف به وزارت کشور ارسال شد. 

احمدی زاده اضافه کرد: هیات اجرایی بر اساس معرفی ٣٠ نفر معتمد و امضای سه عضو اصلی که متشکل از فرماندار ، دادستان و رئیس ثبت احوال است تعیین می شود. 

معاون استاندار فارس افزود: لیست اعضای ٣٠ نفره معتمدین دو بار رای نیاورد و به فرمانداری ارجاع شد و پس از اصلاح اسامی و اضافه کردن لیست ١٠ نفره یکی از اعضای اصلی شاهد بودیم که تنها ١۴ نفر از اسامی ارسال شده مورد تایید صلاحیت قرار گرفتند. 

به گفته احمدی زاده تنها چهار نفر از لیست فرماندار شیراز صلاحیت آنان مورد تایید قرار گرفت و ١٠ نفر دیگر نیز که تایید شده اند جز افرادی اند که دادستان آنان را معرفی کرده است

وی خبر از ارجاع لیست هیات معتمدین به وزارت کشور داد و ابراز امیدواری کرد که لیست مذکور تا روزهای آتی نهایی و فعالیت هیات اجرایی آغاز شود. 

رئیس ستاد انتخابات همچنین تاکید کرد که پنج روز مهلتی است که قانون برای انتخاب هیات اجرایی در نظر گرفته و افزود: در قانون مشخص نشده است که هر سه نفری که به عنوان امضا کنندگان در لیست حضور دارند باید سهمی در انتخاب افرا داشته باشند و اگر این موضوع رخ دهد بر اساس قانون تخلف است

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما