کدخبر : 174559
یکشنبه 17 آذر 1398 - 12:15
فاقددیدگاه
پرینت

رونق اقتصادی در استان بوشهر نیازمند توسعه آموزش‌های مهارتی است

بوشهر - مدیرکل آموزش فنی و حرفه ‌ای استان بوشهر گفت: رونق اقتصادی در استان بوشهر نیازمند توسعه آموزش‌های مهارتی است.
رونق اقتصادی در استان بوشهر نیازمند توسعه آموزش‌های مهارتی است

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالمجید دراهکی صبح یکشنبه در نشست تدوین سند مهارت آموزی استان بوشهر،اظهار کرد: فراگیری مهارت های فنی و حرفه ای یکی از توصیه هایی است که برای اشتغال جوانان و افراد جویای کار انجام می شود.

وی با بیان اینکه دوره‌های مهارت آموزی برای جوانان جویای کار فاقد مهارت بر اساس نیاز بازار کار انجام می شود،افزود: طراحی سند مهارت استان بر اساس نیاز و تقاضای آموزشی منطقه ای با نگاه محلی به مدیریت عرضه و تقاضای آموزشی، صورت می پذیرد.

وی در ادامه به تنوع آموزش مهارت فنی و حرفه ای اشاره کرد و اظهار داشت: حرفه های مختلف مهارتی برحسب نیاز بازار کار انجام می شود که از جمله می توان به زمینه های صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر در سطح استان اشاره کرد که بر اساس ظرفیت ها هر شهرستان توسعه یافته است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر با بیان اینکه آموزش های مهارتی در مراکز آموزشی به صورت هدفمند تدوین، برنامه ریزی و اجرا می شوند، خاطرنشان کرد: مراکز آموزشی مهارت‌ های متنوعی را بر حسب نیاز سنجی بازار کار در هر شهرستان برای علاقه مندان به مهارت آموزی برگزار می‌کنند.

دراهکی با اشاره به این نکته که مراکز آموزش فنی و حرفه ای بوشهر در تمام روزهای سال، به جز تعطیلات رسمی برای علاقه مندان دوره های آموزشی بر پا می کنند، عنوان کرد: آموزش مهارت ‌ها ویژه برادران در ۱۲ مرکز  و ویژه خواهران در ۳ مرکز دولتی و ۱۷۵ آموزشگاه آزاد  غیر دولتی انجام می شود.

وی با تاکید بر این مطلب که در مراکز آموزش فنی و حرفه ای بوشهر با کمترین امکانات موجود بیشترین مهارت به افراد جویای کار آموزش داده می ‌شود،اضافه کرد: دوره های آموزش مهارت برای کارآموزان مراکز آموزش فنی حرفه ‌ای در ۲ نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار و در برخی حرفه ها با علاقه مندی زیاد نیز در سه نوبت برگزار می شود که علاقه مندان می توانند در آنها شرکت کنند.

دراهکی اجرای آموزش مهارت در مناطق محروم  و کمتر توسعه یافته را از اقدامات انجام شده توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر اعلام کرد و افزود: مناطق تنگکات بوشهر، حاشیه شهر برازجان و روستاهای با راه دسترسی کم از جمله نقاطی هستند که آموزش های مهارتی در آن اجرا می شود.

وی اجرای آموزش های مهارتی بر اساس نیاز هر منطقه را از اولویت های اداره کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر بیان کرد و گفت: بر این اساس مهارت‌ های متنوعی چون صنایع دریایی در بوشهر، حصیر بافی در دشتستان و عبا بافی در دشتی برای افراد علاقه مند آموزش داده می‌ شود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر به مزایای آموزش های فنی و حرفه ای اشاره کرد و گفت: استعدادهای فراوان در کشور وجود دارد که حرکتی مبتنی بر نظام آموزش مهارتی برای تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر در حال انجام است.

دراهکی به مزایای این حرکت اشاره کرد و افزود: این مسئله علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی برای افراد جویای کار، باعث افزایش تولید داخلی و توسعه اقتصادی کشور می شود.

وی تصریح کرد: آموزش های مهارتی فنی و حرفه ای باید بر اساس اقتصاد مقاومتی با هدف رونق تولید برنامه ریزی و تدوین شود تا در راستای منویات رهبر معظم انقلاب باشد و اهداف دولت تدبیر و امید را تحقق بخشد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر یکی از رویکردها و سیاست‌ های فنی و حرفه ‌ای را سفارشی‌ کردن آموزش ‌ها اعلام کرد و گفت: در همین راستا اعتبارات به سمتی هدایت می شود که آموزش‌ ها برابر سفارش و نیاز بازار کار انجام شود.

دراهکی با اشاره با تفاهم نامه صلاحیت حرفه ای کارکنان شاغل در مجتمع گاز پارس جنوبی ،تاکید کرد: در حال حاضر آمادگی داریم در حوزه ‌های مختلف با شرکت‌ هایی که قرار است فعالیت‌ هایی را در سطح استان بوشهرآغاز کنند در جهت توسعه منابع انسانی همکاری کنیم.

وی تصریح کرد: همواره یکی از خلاء های کشور فقدان وجود یک نظام و قانون هماهنگ کننده که هماهنگی لازم را بین ارائه کنندگان آموزش های مهارتی و همچنین متقاضیان وعرضه کنندگان این آموزش ها  برعهده بگیرد بوده که امیدواریم با قانون نظام آموزش های فنی و حرفه ای مناسب این خلاء ها را پوشش دهیم.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما