کدخبر : 174516
شنبه 16 آذر 1398 - 16:26
فاقددیدگاه
پرینت

توزیع داروی آنفلوانزا در فارس/ نگرانی برای کمبود دارو وجود ندارد

شیراز- مسئولان علوم پزشکی شیراز در نشستی عنوان کردند که داروی درمان بیماری آنفلوانزا در فارس توزیع شده و هیچگونه نگرانی درباره کمبود دارو وجود ندارد.
توزیع داروی آنفلوانزا در فارس/ نگرانی برای کمبود دارو وجود ندارد

به گزارش خبرنگار مهر، معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز ظهر شنبه در جریان نشست کمیته بررسی و مهار بیماری آنفلوانزا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز  گفت: با توجه به اقدامات مناسب و سریع دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه آمادگی بیمارستان ها و مراکز خدمات جامع سلامت و استقرار پزشکان متخصص اطفال، داخلی و عفونی در این مراکز و مدیریت دارو، سیر بیماری رو به کاهش است.

 دکتر عبدالرسول همتی افزود: با پیگیری و هماهنگی معاونت غذا و داروی دانشگاه، داروی مرتبط با بیماری آنفلوانزا  در بیمارستان ها، مراکز خدمات جامع سلامت و داروخانه های پوشش دهنده این بیماری، توزیع شده که پزشکان متخصص اطفال، داخلی و عفونی مستقر در این مراکز برحسب شرایط بیماران، دارو را تجویز می کنند.

 او بیان اینکه هم استانی ها نگران کمبود داروی مرتبط با بیماری آنفلوانزا نباشند، بر اهمیت خودمراقبتی افراد و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها برای سالم زندگی کردن تاکید کرد.

 معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: مصرف غذاهایی مانند آش و سوپ، مصرف مایعات زیاد، میوه، آبمیوه طبیعی و سبزی ها برای بهبود بیماری آنفولانزا موثر است.

 دکتر همتی اضافه کرد: افرادی مانند بیماران قلبی عروقی، بیماران تنفسی و مبتلایان به آسم، خانم های باردار، بیماران مبتلا به دیابت و سرطان، بیماران پیوندی، کودکان زیر پنج سال و سالمندان بالای ۶۵ سال به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند، باید بیشتر از سایر افراد مراقب سلامت خود باشند.

 او با تاکید بر نقش موثر آموزگاران و معلمان در اطلاع رسانی به دانش آموزان در خصوص شست و شوی دست با آب و صابون، تغذیه مناسب، پیشگیری و مراقبت گفت: به مدارس و مهدهای کودک نیز اعلام شده تا کودکان و دانش آموزانی که نشانه های آنفلوانزا دارند، در منزل استراحت کنند.

 معاون بهداشت دانشگاه توصیه کرد: مردم به صورت خودسرانه از داروها به ویژه کورتون ها استفاده نکنند، زیرا نه تنها سیر درمانی بیماری را کند می کند، بلکه عوارض جانبی نیز به همراه دارد.

 دکتر همتی اعلام کرد: تاکنون یک هزار و ۲۱ بیمار در بیمارستان های استان فارس بستری شدند که از این تعداد ۷۶ مورد مبتلا به بیماری آنفلوانزا اعلام شد.

 دبیر شورای سیاستگذاری مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: کمیته بررسی آنفلوانزا در دانشگاه با حضور اعضای کمیته از واحدهای مختلف دانشگاه برگزار شد.

 دکترمحمدجواد مرادیان افزود: در این نشست آخرین آمار حوزه بهداشت، بیماران بستری، کاهش مراجعان مشکوک به بیماری آنفلوانزا ، تامین دارو و نحوه توزیع آن در بیمارستان ها، مراکز خدمات جامع سلامت و داروخانه های پوشش دهنده این بیماری، تجویز دارو از سوی پزشکان متخصص اطفال، داخلی و عفونی و اقدامات حوزه های مختلف دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

 او ادامه داد: با پیگیری معاونت غذا و داروی دانشگاه، به میزان کافی دارو در مراکز مشخص توزیع شده و هیچ جای نگرانی برای هم استانی ها وجود ندارد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما