کدخبر : 174438
پنجشنبه 14 آذر 1398 - 17:35
فاقددیدگاه
پرینت

تلاش برای کاهش فاصله صنعت و دانشگاه/ موضوعات پژوهشی تعریف شود

شیراز_صنعت و دانشگاه دو دستگاه نیازمند به هم اما دور افتاده از هم هستند که سال هاست فعالیت این بخش در تلاش اند تا این جدایی میان این دستگاه ها از بین برود.
تلاش برای کاهش فاصله صنعت و دانشگاه/ موضوعات پژوهشی تعریف شود

به گزارش خبرنگار مهر، تجاری سازی ایده ها و بهره برداری از پژوهش های کاربردی در حوزه صنعت از جمله نیازهایی است که دانشگاهیان  از فضای صنعتی انتظار دارند.

از سوی مقابل صنعت گران نیز از دانشگاه های برتر کشور این انتظار را دارند که تحقیق های کاربردی با توجه به نیازهای صنعت و اقتصاد کشور و استان فارس انجام شده و با بهره گیری از این تحقیقات به دنبال حل مشکلات اقتصادی باشند. 

نقطه مشترک این دو بخش  حل مشکلات موجود در جامعه و اقتصاد کشور است اما حرکت در مسیرهای موازی باعث شده تا فاصله نسبتا زیادی میان این دو بخش ایجاد شود. 

جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ،معادن و کشاورزی شیراز پنجشنبه در دیدار اساتید و نخبگان دانشگاه گفت: به علت ایجاد موانع در ایجاد کسب و کار نتوانسته ایم  ارتباط دانشگاه و صنعت به خوبی ایجاد شود.

رازقی متذکر شد: عمده افرادی که توانسته اند  فعالیت های بسیار  خوبی در ایجاد کارآفرینی انجام دهند به برخی رانت ها متصل هستند.

این صنعتگر خاطرنشان کرد:موانع مختلف در تولید کشور باعث شده تا  صنعتگران واقعی دیگر رغبت به حضور در عرصه تولید و اشتغال کشور نداشته باشند. 

رازقی در خصوص ارتباط صنعت و دانشگاه نیز بیان کرد:ارتباط دانشگاه و صنعت زمانی برقرار می شود که دلایل بررسی و مشکلات را ریشه یابی کنیم. 

وی تصریح کرد: طی چند سال اخیر اقداماتی در این جهت صورت گرفته و مرکز پژوهش های اتاق توانسته است اقدامات مناسبی در راستای کاهش فاصله میان صنعت و دانشگاه اقداماتی انجام دهند. 

یلدا راهدار معاون اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی فارس در این دیدار گفت: طی سه سال گذشته سعی شده ارتباط بین صنعت و دانشگاه از طریق شورای پژوهش اتاق شکل بهبود یابد.

راهدار خاطرنشان کرد: نیازهایی که در بخش صنعت و دانشگاه وجود دارد احصا نشده  و یا اگر مشخص شده بود آن نیاز ها کارآمد نبود. 

وی بیان کرد: موضوع پژوهش مورد اقبال در بخش دولتی و بخش خصوصی مورد توجه نیست زیرا پژوهش ها عاملی برای ایجاد مسئولیت برای افراد و مدیران باشد. 

او در خصوص عارضه یابی مشکلات فضای اقتصادی نیز تصریح کرد: عارضه یابی مشکلات اقتصادی جامعه با حضور فعالین اقتصادی و ایجاد موضوعاتی پژوهشی از جمله روش هایی است که از این طریق موانع و مشکلات اقتصادی فعالین  و جامعه احصا می شود. 

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما