کدخبر : 174182
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
فاقددیدگاه
پرینت

دل پُر کودک روستایی؛ پله‌برقی می‌خواهم تا آن بالا باخدا درد دل کنم

مسؤول گروه جهادی مهاجران نور از دانشگاه پیام نور یزد گفت: یکی از خاطرات جالب ما به درخواست کودک روستایی بازمی‌گردد از وضعیت دنیا و مردم گله داشت و از ما خواست تا برایش پله‌برقی ببریم تا بتواند آن بالا باخدا درد دل کند.


دل پُر کودک روستایی؛ پله‌برقی می‌خواهم تا آن بالا باخدا درد دل کنم

خبرگزاری فارس یزد؛ زهرا فلاحتی. فصل تابستان که از راه می‌رسد همه‌ی ما در تکاپوی مهیای لوازم و وسایل سفر هستیم تا از ایام تعطیلات استفاده و در کنار خانواده به یک منطقه‌ی خوش آب‌وهوا رهسپار شویم، اما هستند جوانانی در کشورمان که در قالب گروه‌های جهادی برای خدمت به مردم مناطق محروم از تفریحاتشان می‌گذرند.

سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بسیجی کوله‌بار سفرشان را می‌بندند و بدون توجه به منیت‌ها و بی‌هیچ چشمداشتی با شوق شاد کردن دل مردم مناطق محروم تمام مشکلات را به جان می‌خرند تا قدمی برای ملتی بردارند که در طول چهل سال گذشته با کمی‌ها و کاستی‌ها ساخته‌اند تا بتوانند این نظام و انقلاب را حفظ کنند.

در این اردوها هر کس ابتدا باهدف خاصی که در ذهنش مرور کرده می‌آید اما بعد از قرارگیری در موقعیت، آن‌چنان شوقی برای خدمت پیدا می‌کند که تمام اهداف اولیه‌ی خود را ندید می‌گیرد و از جان‌ودل تلاش می‌کند تا سنگی را از جلوی پای هم نوع خود بردارد و شادی او را با گوشت و پوست خود لمس کند.

البته هرچند که متأسفانه با کم‌کاری‌هایی که برخی از مسؤولین کشورمان دارند این جوانان با دست‌خالی فقط می‌توانند گوشه‌ای از مشکلات را مرتفع سازند و به امید این باشند که شاید آن بخش از مسؤولان کشور نیز با آن‌ها همراه شوند تا همت جهادی در کشور به وجود آید و مشکلات این ملت شریف که حقشان چنین وضعیتی نیست، رفع شود.

در همین راستا با نرگس پارسائیان، مسؤول گروه جهادی مهاجران نور از دانشگاه پیام نور یزد که وی هم دغدغه کار بی‌منت برای محرومان را داشت به صحبت نشستیم.

گروه جهادی مهاجران نور، متشکل از بانوان جهادی یزدی

پارسائیان در ابتدا به فعالیت این گروه جهادی اشاره کرد و گفت: گروه ما به مدت سه سال در روستای بختیاری شهرستان خاتم فعالیت داشت که سال اول بیشتر اوقات ما برای شناسایی آسیب‌ها و مشکلات آن منطقه بود و دو سال بعد با شناختی که به‌صورت نسبی به آن منطقه و مردمشان پیداکرده بودیم فعالیت‌های خود را ادامه دادیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه زمان‌بندی برگزاری اردوی امسال تغییر کرده بود، تعداد اعضای گروهمان از ۲۰ نفر به ۹ نفر کاهش یافت و بسیاری از دوستان علی‌رغم میل باطنیشان نتوانستند گروه را همراهی کنند. البته گروه پشتیبان و روحانیون در این اردو ما را همراهی می‌کردند.

این بانوی جهادگر یزدی میزان فعالیت این گروه جهادی در منطقه بختیاری شهرستان خاتم از توابع استان یزد را ۱۰ روز عنوان کرد و افزود: در طول این مدت همه اعضای گروه از تمام توان خود برای رفع چالش‌های مردم روستای بختیاری استفاده می‌کردند و همین تلاش‌ها و زحمات بچه‌های گروه بود که می‌توانستیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن تأثیرات فعالیت آن‌ها را در رفتار و گفتار جوانان و نوجوانان آن منطقه به‌خوبی مشاهده کنیم.

مسؤول گروه جهادی مهاجران نور از دانشگاه پیام نور یزد با اشاره به برگزاری کارگاه‌های مختلف برای جوانان و نوجوانان توسط این گروه جهادی در روستایی بختیاری شهرستان خاتم، گفت: برگزاری دوره مشاوره فردی برای بیش از ۳۰ نفر از روستائیان منطقه بختیاری از دیگر خدماتی بود که این گروه جهادی به مردم این روستا ارائه می‌کرد.

مشکلات فرهنگی، عمده چالش‌های روستای بختیاری شهرستان خاتم بود

وی بابیان اینکه در این مناطق مشکلات مادی زیادی دیده نمی‌شد و اصل فعالیت‌هایمان در مباحث فرهنگی بود، خاطرنشان کرد: بیشترین مشکلات این مناطق مشکلات فرهنگی در بخش‌های گوناگون مانند تربیت فرزند، خانواده‌داری، اختلافات قومی و قبیله‌ای و دیگر مسائلی بود.

پارسائیان اظهار داشت: با توجه به اینکه در دو سال اول به‌خوبی متوجه مشکلات این مناطق شده بودیم، سال سوم سعی کردیم که برنامه‌های فرهنگی را در اولویت کاریمان قرار بدهیم و نسبت به رفع چالش‌های مشخص‌شده در این مناطق تلاش کنیم.

مسؤول گروه جهادی مهاجران نور از دانشگاه پیام نور یزد افزود: در برنامه‌هایی که در روستا داشتیم ازآنجایی‌که کلاس‌های مشاوره‌ای مورد استقبال روستائیان قرار می‌گرفت تصمیم گرفتیم سه روز را از صبح تا شب به برگزاری کارگاه‌های مختلف فرهنگی و فردی اختصاص دهیم تا همه افراد این روستا که مشکلاتی داشتند بتوانند مسائل خود را بیان کنند و ما نیز در این کارگاه‌ها با استفاده از افراد مجرب و کاربلد تلاش می‌کردیم که مشاوره‌هایی به این افراد بدهیم که در طول دوران زندگی‌شان اثربخش و مفید واقع شود که برای این منظور نیازمند اجرای برنامه‌های مستمر در طول سال هستیم.

این بانوی جهادگر یزدی از دیگر فعالیت‌های بسیار خوب گروه جهادی مهاجران نور را برگزاری دوره‌هایی برای رونق تولید و اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که مردم آن منطقه داشتند سعی کردیم تا با برگزاری دوره‌های آموزشی همچون نمد دوزی، بافندگی و فعالیت‌های دیگر هنری به شکلی بتوانیم به آن‌ها هنرهایی را آموزش دهیم که بتوانند از آن استفاده و درآمدی را برای خود کسب کنند.

وی در ادامه افزود: البته ما کلاس‌های مهارت‌های زندگی ویژه نوجوانان، برگزاری کارگاه ویژه کودکان زیر ۷ سال و یکسری دیگر از برنامه‌ها را در فعالیت‌های گروه جهادی خودمان داشتیم که هدف اصلی از این برنامه‌ها کمک به خلاقیت مردم این مناطق و ارائه راهکارهایی برای زندگی بهتر است.

جهادگران هدفشان فقط رضای خدا و کمک به مردم است

پارسائیان حضور تمام جهادگران این گروه جهادی را فقط درراه رضای خدا و کمک به مردم عنوان کرد و افزود: کسانی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند و چند روزی را در روستاها حضور دارند بدون هیچ چشمداشتی برای کمک به هم نوعان خود حضور پیدا می‌کنند چون معتقدند این کار خیرات و برکاتی را در زندگی‌شان دارد و همین دلیل است که شوق این افراد را در سال‌های بعد برای آمدن و کمک کردن دو برابر می‌کند.

خاطره جالب از درخواست کودک ۷ ساله روستایی

این بانوی جهادگر یزدی در ادامه سخنان خود یکی از خاطره‌های جالب خود را از حضور در روستای بختیاری شهرستان خاتم مربوط به خواسته عجیب و جالب یک پسربچه خردسال عنوان کرد و افزود: یکی از پسربچه‌هایی که در روستای بختیاری شهرستان خاتم زندگی می‌کرد از ما درخواست کرد که اگر سال بعد هم به این روستا آمدیم برایش پله‌برقی بیاوریم، وقتی علت این درخواست را از او جویا شدیم به ما گفت که می‌خواهم پیش خدا بروم و با او درد دل کنم و بگویم که از مردم و وضعیت دنیا گله‌دارم چون مردم دنیا خیلی بد شده‌اند و بسیار نامهربانند.

وی یکی دیگر از خاطرات جالب خود را چشم‌انتظاری مردم روستا برای حضور گروه جهادی مهاجران نور اشاره کرد و گفت: شبی که می‌خواستیم مراسم اختتامیه را برگزار و کلیدهای محل اقامتمان را به مردم روستا تحویل بدهیم عده‌ای از ساکنان این منطقه گریه می‌کردند و رفتن را برای ما بسیار سخت کرده بودند و از ما درخواست داشتند که بازهم آنجا بمانیم.

پارسائیان اضافه کرد: وقتی امسال برای سومین سال به این روستا سفر کردیم چون دیرتر از سال‌های قبل اردو برگزارشده بود، با گلایه مردم روبه‌رو شدیم که چرا دیر به این روستا رفتیم و آن‌ها گفتند که ما منتظرتان بودیم که بیایید و از برنامه‌های بسیار خوبی که اجرا می‌کنید استفاده کنیم.

شور و اشتیاق وصف‌ناپذیر اعضای گروه برای خدمت به مردم

مسؤول گروه جهادی مهاجران نور از دانشگاه پیام نور یزد افزود: شور و اشتیاق اعضای گروه جهادی مهاجران نور از دیگر موارد بسیار جالب این اردو بود، به شکلی که در روزهای ابتدایی برخی از اعضا که اولین سالشان بود شرکت کرده بودند، بسیار برایشان سخت بود که در این روستا باقی بمانند ولی در روزهای پایانی اردو جهادی حاضر بودند که مدت‌های بیشتری بمانند و در کنار مردم روستا به اجرای برنامه‌هایشان بپردازند و حاضر به بازگشت به یزد نبودند.

این بانوی جهادگر یزدی از دیگر ویژگی‌های این اردو را افزایش حس مسئولیت‌پذیری و ازخودگذشتگی عنوان کرد و اظهار داشت: هرچند شاید در روزهای اول بچه‌ها به خاطر تفاوت فرهنگ‌ها و عقاید باهم کنار نمی‌آمدند اما کم‌کم همین‌که چند روزی از کنار هم بودنمان می‌گذشت حاضر بودند برای یکدیگر همه کار انجام بدهند و دیگر به دنبال تقسیم‌کار نبودند بلکه داوطلبانه کارها را انجام می‌دادند.

وی در پایان صحبت‌های خود پیرامون هدف خودش از حضور سه‌ساله در این اردوها، گفت: برای اولین بار از روی کنجکاوی به این اردو آمدم البته خیلی‌های دیگر که در این اردوها شرکت کرده‌اند همین حرف را می‌زنند ولی سال‌های بعد یک جاذبه‌ای من را به این سفر می‌کشید و آن‌قدر شوق خدمت درونم فوران می‌کند که نمی‌توانم برای نرفتن بهانه‌ای بیاورم.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما