کدخبر : 174079
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
فاقددیدگاه
پرینت

شاخص‌های نماینده اصلح چیست؟/ نماینده‌های فعلی به فکر حل مشکلات باشند

کمتر از سه ماه دیگر، انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود، و انتخابی هوشمندانه نیازمند آگاهی به شاخص‌های انتخاب اصلح می‌باشد.


شاخص‌های نماینده اصلح چیست؟/ نماینده‌های فعلی به فکر حل مشکلات باشند

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، ۱۰ آذر سالروز شهادت آیت‌الله سیدحسن مدرس، با تصویب مجلس شورای اسلامی، روز مجلس نامگذاری شد و پس از انقلاب اسلامی نیز، مجلس«شورای ملی» به مجلس «شورای اسلامی» تغییر نام یافت.

 مجلس شورای اسلامی که در ۷ خرداد سال ۵۹ با پیام امام خمینی (ره) آغاز  به کار کرد، محلی برای تدوین نظام ارزشی مورد قبول جمهوری اسلامی ایران و تهیه و تصویب قوانین اسلامی برای کلیه نیازهای جامعه در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، تبلیغی، نظامی، اخلاقی و قضایی است.

علاوه بر آن، نماینده‌ای که برای تدوین نظام ارزشی مورد قبول جمهوری اسلامی ایران و تصویب قوانین اسلامی، پای به خانه ملت می‌گذارد باید از ویژگی‌هایی مانند امانت‌داری، تعبد به ارزش‌های دینی، پرهیز از تجمل‌گرایی، استقلال‌خواهی و بیگانه‌ستیزی، صداقت در گفتار و رفتار، لیاقت و شایستگی، شجاعت و شهامت و نیز توجه به محرومان و درماندگان داشته باشد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در خرداد سال گذشته در جمع نمایندگان مجلس اظهار کردند که اگر کار نمایندگان مجلس برای خدا و در راه خدا باشد، خدمت واقعی و مایه تقرب الهی است.

رهبر انقلاب: اگر کار نمایندگان مجلس برای خدا و در راه خدا باشد، خدمت واقعی و مایه تقرب الهی است

ایشان افزودند: اگر این روح معنوی و الهی بر فعّالیّت‌ها، اقداماتو بر سکوت ما حاکم شود، جامعه را اعتلاء بخشید و انسانها را به جوهر حقیقی خود که مطلوب انبیای الهی است نزدیک می‌کند.

همچنین امام خامنه‌ای در دیدار با نمایندگان فرمودند: اگر معنویّت و صفای قلب را بالا برده و تقرّب الی‌الله را جدّی گیریم، برای خدا کار کردن را تمرین کرده‌ایم و آن روح زلالی که در فرد پیش می‌آید، موجب باز شدن چشمها به مناظر زیباتر، والاتری و عالی‌تر می‌شود.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، دوم اسفند ماه همزمان با سراسرکشور در آذربایجان‌غربی نیز برگزار خواهد شد.

اما باید با دقت نظر توجه داشت که کدام شاخص‌ها را باید در انتخاب نمایندگان در نظر گرفت و کدام نمایندگان می‌توانند برای استان و کشور نمایندگانی شایسته باشند ؟

نمایندگان مجلس باید باعث افتخار ملت باشند

 اخیرا حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی قریشی نماینده‌ ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه‌های نماز جمعه با تاکید بر اینکه امروز سیدحسن مدرس بزرگترین الگوی نمایندگان مجلس است اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی باید مجلسی در شأن مردم باشد.

امام جمعه ارومیه: نمایندگان مجلس به جای آغاز کارهای تبلیغاتی باید به دنبال حل مشکلات استان باشند و ظرفیت‌ها را شناسایی و مشکلات را حل کنند

امام جمعه ارومیه گفت: برگزار کنندگان انتخابات نیز باید به گونه‌ای تدبیر کنند که شایسته‌گی معیار انتخاب باشد و به گونه‌ای نباشد که هر کس پول بیشتری داشته و شام و ناهار بیشتری خرج می‌کند رای بیاورد و باید با تصویب قانونی جلوی این کار گرفته شود که خلاف نظام جمهوری اسلامی است.

وی همچنین تاکید کرد: نمایندگان مجلس به جای آغاز کارهای تبلیغاتی باید به دنبال حل مشکلات استان باشند و ظرفیت‌ها را شناسایی و مشکلات را حل کنند.

نمایندگانی که دغدغه اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی را دارند

در ادامه حجت‌الاسلام حمید حسن‌زاده امام جمعه میاندوآب در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، با ابراز رضایت از اینکه کمیسیون‌هایی که در مجلس تشکیل شده و برنامه‌هایی که در خانه ملت برنامه‌ریزی و ریل‌گذاری می‌شود، رو به پیشرفت و بهبودی است گفت: اما متاسفانه در برخی موارد که نمایندگان باید به صورت جدی‌تری برای دولت، ریل‌گذاری می‌کردند، چندان رضایت‌بخش عمل نکرده‌اند.

امام جمعه میاندوآب: دولت باید در چارچوب قانونی که در کشور تصویب می‌شود، حرکت کند و مجلسیان باید دولت را ترغیب کنند تا این اقتصاد مقاومتی تحقق یابد

وی افزود: یعنی در مسائل اقتصادی به گونه‌ای که توقع مردم از آنها می‌رفت، آن توقع‌ها عملیاتی نشده و نتیجه آن در بحث افزایش بنزین و مسائل دیگری اقتصادی دیده شد بنابراین لازم است که در گام دوم انقلاب، مجلسی در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران تشکیل یافته تا بتوانند در شرایط بحرانی، ریل‌گذاری سریع‌تری برای دولت انجام دهند تا رهبری مجبور نباشند که در برخی مسائل، به صورت مستقیم ورود کنند.

امام جمعه میاندوآب اظهار کرد: دولت باید در چارچوب قانونی که در کشور تصویب می‌شود، حرکت کند و مجلسیان باید دولت را ترغیب کنند تا این اقتصاد مقاومتی تحقق یابد.

وی تصریح کرد: اگر جمهوری اسلامی ایران در دنیا از قدرت اقتصادی برخوردار نباشد، نمی‌تواند مقاومت کند به همین سبب مجلس شورای اسلامی باید قدرت اقتصادی دولت و جامعه را به صورت دقیق‌تری ریل‌گذاری کند تا بتوان به یک کشور قدرتمند اقتصادی تبدیل شویم.

وی با اشاره به اینکه فرمایش بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و امام خامنه‌ای این است که نمایندگان باید اشخاصی انقلابی، متدین و متخصص باشند افزود: باید نمایندگان پیش‌روی مردم حرکت کنند چون در تصمیم‌گیری‌های کلان کشوری و هم در تصمیم‌هایی که برای دولت انجام می‌دهند باید به صورت قدرتمندی خود را نشان دهند به همین سبب مجلس جدید باید از اشخاصی متعهد و انقلابی و نیز متخصص تشکیل یافته تا با تخصص و تعهد خود این ریل‌گذاری را به صورت محکم،  دقیق و قوی برای آینده نظام طراحی کنند.

حرکت در چهارچوب وظایف قانونی

امام جمعه پیرانشهر با تاکید بر شاخص‌های نماینده مطلوب، اظهار کرد: کار مجلسیان قانون‌گذاری است و بسیاری از مسائلی که در خانه ملت مطرح شده دور از این وظایف است و توجهی به آنها نمی‌شود.

ماموستا مصطفی محمودی بیان کرد: متاسفانه مجلس دهم در قانون‌گذاری و در وظایف خود سستی کرده و آنگونه که باید، مردم از نمایندگان خود رضایت ندارند در حالی که باید بیشتر به فکر مردم کشورشان می‌بودند.

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان باید بیش از این به فکر قانون‌گذاری باشند و قانون‌هایی موافق شریعت اسلام و مشروع و معقول تصویب و به شورای نگهبان دهند افزود: همچنین در موضوع اقتصاد و امنیت کشور نیز باید تلاش کنند.

امام جمعه پیرانشهر گفت: اقتصاد موضوع بسیار مهمی است چون امنیت حاصل شکوفایی اقتصادی بوده و با یکدیگر مرتبط هستند و مجلس می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد.

نماینده مجلس به خاطر ثروت‌اندوزی نباید وارد مجلس شود

امام جمعه اهل سنت تکاب با اشاره به اینکه نماینده اصلح نماینده‌ای است که ولایی و در خدمت مردم باشد اظهار کرد: یک نماینده مجلس نباید به سبب طمع‌ورزی و به دست آوردن ثروت و مال به مجلس برود.

ماموستا یحیی اسماعیلی گفت: نماینده واقعی باید با آلام و دردهای مردم آشنا و همگام آنان باشد و از سیاست‌هایی که برای مملکت تبیین می‌شود دفاع کند و از سوی دیگر، نماینده باید قانون‌گذار بوده و از قانون اساسی، مجلس و برنامه‌های فرهنگی و سیاسی آگاهی داشته و از همه مهمتر دشمن‌شناس بوده و بصیرت داشته باشد.

امام جمعه اهل سنت تکاب: یک نماینده مجلس نباید به سبب طمع‌ورزی و به دست آوردن ثروت و مال به مجلس برود.

وی تصریح کرد: نماینده واقعی نماینده‌ای است که خدامحور باشد، چون اگر عملش تنها به خاطر رضایت خداوندی باشد، به واقع نماینده خوبی است و یک نماینده نباید به دنبال تجمل‌گرایی باشد بلکه باید نماینده ساده، خدمت‌گذار و امین بوده و در شرایط حساس از دین، میهن و کیان خود دفاع کند و طوری نباشد که در ظاهر نماینده مردم باشد اما در ظاهر به فکر دیگری باشد.

امام جمعه اهل سنت تکاب تاکید کرد: شورای نگهبان و هیات نظارت باید بر روی صلاحیت نمایندگان حساس باشند و نباید اجازه دهند که زیان‌های گذشته تکرار شود چون اگر نماینده‌ای مردمی و در خط انقلاب نباشد و از اوامر رهبری حمایت نکند هیچ زمانی نمی‌تواند نماینده خوبی باشد.

آینده کشور چشم به راه نمایندگانی توانمند

بدون شک در نظر گرفتن  این معیارها و شاخص‌ها می‌تواند در انتخابی دقیق موثر باشد، و با توجه به شرایط مهم کشور و استان در بازه زمانی فعلی اهمیت این انتخاب‌ها بیشتر جلوه می‌کندو آینده کشور و استان چشم به راه نمایندگانی است که بتوانند در این بازه زمانی حساس  سکان قانون‌گذاری کشور را به بهترین شیوه اداره کنند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما