کدخبر : 174046
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶
فاقددیدگاه
پرینت

گرانی بنزین، سفره ها را کوچکتر می‌کند؟

درحالی دو هفته از سهمیه‌بندی بنزین می‌گذرد که دولت تلاش کرد با افزایش نظارت‌ها، از صعود قیمت‌ها جلوگیری کند.

خبرگزاری فارس،؛ هرمزگان، علی زارعی، شاید بتوان گفت نظارت‌ها بر بازار سبب شد قیمت‌ها در برخی بخش‌ها و بعضی مناطق اندکی کنترل شود؛ اما در بیشتر حوزه‌ها قیمت‌ها افزایش دو تا سه برابری داشت.

کرایه‌های داخل شهری و برون شهری خودروهای شخصی و تاکسی تلفنی و … که ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش یافتند و تاکسی ‌ا گرچه که بیشتر رانندگان با نظارت‌هایی که صورت گرفت، افزایش کرایه‌ها کمتر است؛ اما بعضی مسافران با برخی رانندگان بدلیل گران شدن کرایه‌های شان درگیری لفظی بدون نتیجه ای داشتند.

خانمی می‌گوید از مرکز شهر تا صمدو که قبلا کرایه تاکسی دو هزار تومان می‌گرفتند، الان دو هزار و ۵۰۰ تومان کرایه پرداخت کردم و با خودروی شخصی از شهر نمایش که قبلا ۱۵۰۰ دریافت می‌کردند، مجبور شدم سه هزار تومان بپردازم و درگیری‌های لفظی نیز اثرگذار نبوده است و رانندگان می‌گویند بنزین گران شده است و نمی‌توانیم همان کرایه قبلی را بگیریم.

کرایه‌های وانت بارها نیز افزایش قابل توجهی داشت و هنگامی که برای تهیه گزارش به بازار روز بندرعباس رفتم، برخی از میوه فروشان که میوه و تره بار خود را از میدان میوه و تره بار بندرعباس می‌آورند، از افزایش کرایه‌های وانت‌ها گلایه‌مندند و می‌گویند بایستی کرایه بیشتری را بپردازیم و از آن طرف به ما گفته می‌شود که نرخ‌های فروش میوه و تره بار را افزایش ندهیم، درحالی‌که کرایه‌ها دو برابر شده است. 

کی از کسبه بازار روز می‌گوید کرایه وانت پیکان از ۳۰ به ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان و نیسان از ۵۰ به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و فشار زیادی به کسبه وارد می‌شود.

وی مدعی است حتی در دو هفته اخیر بدلیل افزایش کرایه ‌ا، شهروندان هم کمتر به بازار می‌آیند و از مغازه‌های محله و خیابان‌های خودشان خرید می‌کنند تا متحمل افزایش کرایه رفت و آمد نشوند که بر میزان فروش ما اثرگذار شده است.

از یک طرف هزینه ها افزایش یافته است واز طرفی دیگر درآمدها کاهش یافته است. تعدادی از کارگران مغازه‌های این بازار عنوان می‌کردند، آنها بیمه نیستند و اداره کار نیز از حقوق‌شان در این بخش حمایت نمی ‌ند، عنوان می‌کردند: حقوقمان هیچ تغییری نداشته است و از آن طرف هزینه زندگی مان افزایش داشته است و بیشتر اقلام و کرایه‌ها افزایش یافته است و از طرفی هم درآمد مغازه داران بازار افزایش نیافته است و آنها هم حقوق مان را افزایش نداده اند و اگر این روند ادامه یابد، شاید برخی از مغازه‌ها، تعداد کارگران شان را هم کاهش دهند.

قیمت گوشت

قیمت گوشت گوساله در چند قصابی بازار روز بین ۸۴ تا ۹۵ هزار تومان و گوشت گوسفندی نیز ۹۸ تا ۱۰۵ هزار تومان  به فروش می‌رفت. قصابی‌ها تفاوت قیمت را بدلیل تقاضای مشتری برای گوشت درهم یا بدون چربی و… عنوان می‌کردند.

مرغ هم ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود که بیشتر مرغ فروشی‌ها هم ۲۰۰تومان بابت تکه کردن هرکیلو مرغ از مشتریان شان دریافت می‌کردند و اما هیچ نرخنامه یا مجوز مکتوبی جهت هزینه تکه کردن مرغ و یا حتی قیمت مرغ ارائه نکردند.

آنها می‌گویند نرخنامه ای برای قیمت مرغ به آن‌ها داده نمی‌شود و روزانه از طریق اتحادیه قیمت به یکی از مرغ فروشی‌های معتمد بازار اعلام می‌شود و تمام مرغ فروشی‌ها باهمان قیمت مرغ را به شهروندان می‌فروشند.

یکی از مرغ فروشان می‌گوید از ده روز قبل مرغ را کیلویی ۳۰۰ تومان و روز پنجشنبه ۴۰۰ تومان گران‌تر خریداری کرده اند واز ۱۲ هزار و ۵۰۰ به ۱۲ هزار و ۸۰۰ و ۹۰۰ تومان افزایش یافته است، اما قیمت فروش‌شان تغییر نکرده است.

یکی از مرغ فروشی‌ها نیز می‌گوید بعد از ۴۰ روز گرانی بنزین و با پرورش مرغ‌ها جدید، احتمال گرانی مرغ زیاد است. البته یکی از شهروندان می‌گوید: مرغ را در بندرلنگه ۱۴ هزار و۱۳۰ و گوجه فرنگی را تا ۱۵ هزار تومان و پیاز تا حدود ۴ هزار تومان هم خریده اند.

برخی از قصاب‌ها در بازار بندرعباس می‌گویند افزایش قیمت بنزین بر قیمت گوشت و مرغ اثرگذار نبوده است و ناظران چند مرتبه در روز از بازارشان بازدید می‌کنند، اما انسداد  ورود دام از شیراز باعث افزایش قیمت گوشت در کشتارگاه بندرعباس شده است و هر کیلو گوشت در چند هفته اخیر ۵ هزار تومان در کشتارگاه‌های استان گران‌تر شد.

قیمت میوه

درحالی‌ که شهروندان عنوان می‌کنند قیمت میوه در مناطق مختلف در دوهفته اخیر افزایش یافته است؛ اما در بازار روز بندرعباس تفاوت فاحشی بین قیمت‌هایی وجود داشت که توسط دستفروشان عرضه می‌شود و میوه‌هایی که در مغازه‌ها عرضه می‌شود.

البته در مغازه‌ها نرخ‌گذاری بیشتر اقلام بر اساس نرخنامه بود و میوه‌هایی هم که در نرخنامه قید نشده است، براساس قیمت خرید محاسبه می‌شود که میوه‌فروشان می‌گویند با ۳۰ درصد سود به فروش می ‌سانند. 

انار در دستفروشی‌ها بین ۴ تا ۷ هزار تومان و در مغازه‌ها بین ۹تا ۱۳ هزار تومان، پرتقال  دستفروشان ۴ تا ۵ هزار تومان و در مغازه‌ها تا حدود ۹  هزار تومان به فروش می‌رفت و خیار سبز اصلاحی در چند روز اخیر گران شده و در مغازه‌های بازار تا ۱۰ هزار تومان هم به فروش می‌رسد. 

در نرخنامه ای که هفتگی به میوه فروشی‌ها اعلام می‌شود و چهارشنبه گذشته نرخنامه برای شنبه ۹ آذر تا پایان هفته به آن‌ها داده شده بود، قیمت گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز، فلفل قلمی ریز نو، خیار اصلاحی، گلابی، کلم بروکلی و… قید نشده و نوشته شده زیر نظر اتاق اصناف و اتحادیه بایستی انجام شود و آنطور که برخی میوه فروشان عنوان می‌کردند، با ۳۰ درصد سود این اقلام عرضه می‌شوند. 

خانمی که به همراه همسرش به بازار مراجعه کرده است هم می‌گوید گوجه خوب نایاب است و این گوجه‌هایی که چندان دلچسب هم نیستند بین ده تا دوازده تومان می‌فروشند. 

قیمت تخم مرغ که برخی از شهروندان می‌گویند تا چند هفته قبل بین ۱۴ تا ۱۶ هزار تومان می‌خریدند، در حال حاضر شانه ای ۲۱ تا  ۲۲ هزار تومان می‌خرند.

البته برخی مارک‌ها بین ۱۸ تا ۱۹ هزار تومان است که تخم مرغ‌هایش ریز هستند.  در یکی از مغازه‌ها قیمت ماش سبز اعلاء را ۱۸ هزار تومان، سویا ده هزار تومان، دال عدس ۹ هزار تومان، لپه ۱۵ هزار تومان، عدس ۹ هزار تومان، نخود ده هزار تومان، لوبیا ۱۳ هزار تومان به فروش می‌رسد و فروشنده می‌گوید اجناس ایرانی تغییری در دوهفته اخیر نداشته است، اما خارجی‌ها گران شده است و دلیل آن هم افزایش کرایه است که این کالاها از شهرهای اطراف با خودرو یا قایق به بندرعباس می‌رسند.

وی و برخی دیگر از فروشندگان از جمله یک روغن فروش از افزایش کرایه‌هایی می‌گویند که اگر تداوم یابد و اجناس جدید را بخواهند با کرایه‌های فعلی بیاورند، بر قیمت‌ها اثرگذار خواهند بود.

برخی از شهروندان هم از توزیع برنج هندی استخوانی با کارت ملی گلایه‌مندند. برخی دیگر می‌گویند نظارت بر بازار روز وجود دارد، اما بر فروشگاه‌ها و مغازه‌های دیگر نقاط شهر، محلات و روستاها وجود ندارد و قیمت در این مناطق بسیار افزایش یافته است.

برخی هم می‌گویند توان خرید گوشت را از سال قبل نداشته و از سفره غذایی‌شان حذف شده و با گرانی‌های اخیر در برخی کالاها و اجناس، سفره‌شان کوچکتر می‌شود. 

شهروندی می‌گوید در منطقه تخت و قلعه قاضی تخم مرغ را شانه ای ۲۵ هزار تومان خریده است. برخی از سیلندرهای گاز می‌گویند که ۷۸۰۰ تومان قیمت دارند و آنها مجبورند بین ۱۱ تا ۲۵ هزار تومان در مناطق مختلف استان خریداری کنند.

راننده ای هم می‌گوید تا قبل از گرانی بنزین گاز سوز کردن خودرو دو میلیون و۸۰۰ تومان هزینه داشت واکنون به حدود ۵ میلیون تومان رسیده است. اینکه ارتباطی به گرانی بنزین ندارد که قطعات مخازن گران شود. اگر خودروها گازسوز شود، کرایه‌ها گران نمی‌شوند. اما وقتی که بنزین سه هزار تومانی بزنیم، مجبوریم که کرایه‌ها را افزایش دهیم. 

فروشگاه بزرگ در ضلع شرقی شیلات که بیشتر اجناسش را از زمان افتتاح تاکنون با تخفیف عرضه می‌کند، گوشت گوساله را ۶۹ هزار و ۵۰۰، گوشت گوسفندی را ۹۵ هزار تومان و مرغ را ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می‌رساند. 

نان بدون تغییر قیمت
قیمت نان در بندرعباس که چند ماه قبل افزایش یافته بود، در دوهفته اخیر هیچ‌گونه تغییر قیمتی نداشته است؛ اما مردم از کیفیت و وزن اندازه نان با آن چیزی که عنوان می‌شود، رضایت ندارند و نان‌ها وزن نمی‌شوند و گاهی نان‌ها کوچک یا خمیر در اختیار مشتری قرار می‌گیرد.

یکی از میوه فروشان جریمه ای که توسط بازرسان شده را نشانم می‌دهم و فاکتور و نرخنانه ای که بر اساس آن نرخنانه انار ممتاز را ۱۳ هزار تومان فروخته است و به وی گفته اند، این انار کوچک و بزرگ قاطی شده است و می‌گوید: از میدان میوه و تره بار همین طوری خریده است و پایین جعبه، انارها کوچک تر هستند. حال باید تاوان تخلفی که نکرده ایم را بپردازیم.

اما از آن طرف شهروندان از گرانی لوازم خانگی در دو هفته گذاشته گلایه مندند و می‌گویند بازرسان فقط چندقلم کالا و جنس خوراکی در بازار روز را مورد بازرسی قرار داده اند و از سایر بازارها غافل شده اند و از آن طرف تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که بازرسی‌ها فرمالیته است و گرانی‌ها ادامه دارد و کسبه و بازاریان و مهم‌تر از آنها دلالان و محتکران در قیمت گذاری اثرگذارند. 

صفری شهروندی دیگر است که می‌گوید برادرم از سال گذشته در چند مرحله خواست که مراسم ازدواجش را برگزار کند که بدلیل گرانی‌ها نتوانسته است.

قرار بود بعد از ماه محرم و صفر با وام، مراسمش را برگزار کند و در حال تدارک مراسم بود که با گرانی دو هفته اخیر، باز هم برنامه اش متوقف شود. به دلیل گرانی‌ها، دیگر بسیاری از جوانان نمی‌توانند برای ازدواج شان برنامه‌ریزی کنند و فساد در جامعه افزایش می‌یابد. مسئولان هم فقط شعار می‌دهند و تا عمل فرسنگ‌ها فاصله دارند.

الان وضعیت طوری شده که دیگری مردم عادی نمی‌توانند خانه یا خودرو بخرند و تفریحات و مسافرت‌های‌شان حذف می‌شود. سفره‌های‌شان که روز به روز کوچکتر می‌شود و هیچ کس دردشان را هم نمی‌فهمد. از شما رسانه‌ها می خواهیم به محلات حاشیه ای و روستاها بروید و فریاد درد مردم این مناطق را به گوش مسؤولان برسانید و واقعیت‌ها را منعکس کنید، شاید مسؤولان ببینند و بشنوند.

شهروندی دیگر می‌گوید بسیاری از خانواده‌ها توانایی خرید گوشت و ماهی و میگو را ندارند و در این سال‌ها با حبوبات و گوجه و پیاز، یک وعده می‌گذرانند و بیشتر شب‌ها مجبورند با شکم گرسنه سربه بالین بگذارند که همین‌ها هم گران شد.

در خصوص کالاهای اساسی به طور کلی می‌توان گفت قیمت‌ها تغییر نکرده اند:
روغن بدون تغییر
میوه بدون تغییر
نان بدون تغییر
گوشت بدون تغییر
برنج بدون تغییر
لبنیات
حبوبات
مرغ بدون تغییر
تخم مرغ ۲۰۰۰ تومان افزایش (قیمت قبل ۱۸۰۰۰ تومان)
کرایه تاکسی بدون تغییر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما