کدخبر : 174034
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۱
فاقددیدگاه
پرینت

برقراری اینترنت همراه در فارس پس از وقفه ۲ هفته‌ای

دسترسی به شبکه اینترنت از طریق گوشی های تلفن همراه در شیراز و دیگر شهرستانهای استان فارس حوالی ظهر امروز جمعه هشتم آذرماه پس از وقفه‌ای نزدیک دو هفته‌ای برقرار شد.

مراجعه همزمان بیشتر کاربران تلفن همراه اپراتورهای مختلف سبب شد سرعت اینترنت در ساعت نخست برقراری در تلفن‌های همراه، با کندی و اختلال همراه باشد.

به دنبال بروز ناآرامی‌ در برخی شهرهای کشور در اعتراض به سهمیه‌بندی بنزین، از حدود ساعت ۱۶ عصر شنبه ۲۵ آبان، اینترنت بین‌الملل ابتدا از سیم‌کارت‌های تلفن همراه قطع شد و پس از آن این قطعی به وای‌فای‌های خانگی رسید.

قطع اینترنت زمانی اتفاق افتاد که خبر سهمیه‌بندی بنزین نیمه شب پنجشنبه گذشته‌اش به اطلاع مردم رسید. برخی ناآرامی‌ها سبب شد برای حفظ امنیت کشور، دسترسی به اینترنت با محدودیت روبه‌رو شود.

خبرگزاری‌های ایران هم تا روز بعد اینترنت نداشتند و تقریبا خبر خاصی روی خروجی‌ها قرار نگرفت. تاکسی‌های اینترنتی در دسترس نبودند و کاری از پیش نمی‌رفت. اما رفته رفته تعدادی از این مشکلات مرتفع شد.

از روز ۲۶ آبان‌ماه که تمام شهرهای ایران با محدودیت اینترنت رو به رو شدند، تلاش‌ها برای اتصال خبرگزاری‌ها به اینترنت آغاز شد. با گذشت تقریبا ۲۴ ساعت بالاخره خبرگزاری‌های ایران به اینترنت متصل شدند.

پس از آن در دو سه روز گذشته برخی شهرها، دانشگاه‌ها و بخش‌های تجاری نیز اتصال دوباره به اینترنت را تجربه کردند. کسب و کارهایی که تامین معاش کارمندان و تامین خدمت و کالای کاربران برعهده آن‌ها بود یا متصل نبودند، یا اتصال‌شان خیلی گرهی از کارشان باز نمی‌کرد.

در این مدت، خدمات اینترانت در شبکه‌ها و سایت‌های داخلی و نهادهایی مانند بانکها برقرار شد. 

اینترنت داده تلفن همراه طی روزهای گذشته در برخی استانهای کشور برقرار شده بود.
اینترنت وای فای مشترکان تجاری، مسکونی، اداری و خدماتی مشترکان در شیراز نیز ظهر یکشنبه سوم آذرماه وصل شده بود.

اعتراض ها به اصلاح قیمت بنزین که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی سران قوا از دقایق اولیه بامداد جمعه ۲۴ آبان به اجرا گذاشته شد، در شهرهای مختلف اشکال متفاوت داشت.
در برخی شهرها این اعتراض ها تنها در حد تجمع بود و در برخی شهرها با ایجاد ترافیک همراه شد. سوء استفاده برخی افراد از اعتراض‌های مدنی و ایجاد آشوب و اغتشاش، دلیل قطعی اینترنت در کشور اعلام شد.

عضو هیات مدیره جامعه هتلداران کشور پیش از این به ایرنا گفت: قطع اینترنت ضربه سنگینی به پیکره گردشگری استان فارس وارد کرده بگونه‌ای که خرید اغلب تورهای گردشگری، رزرو هتل و … فسخ شد.
به گزارش ایرنا حسن سیادتان افزود: اغلب کار هتل‌ها و آژانس‌های مسافرتی و تورهای گردشگری از جمله خرید، رزرو تور و هتل با استفاده از فضای مجازی و اینترنت انجام می‌شود که قطع اینترنت آسیب بسیاری به گردشگری وارد کرد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما