کدخبر : 174028
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵
فاقددیدگاه
پرینت

نرخ کالاها بعد از گران شدن بنزین در بوشهر+ جدول

گزارش میدانی خبرنگار فارس از وضعیت قیمت انواع کالاها و اجناس مایحتاج مردم در سطح بازار بوشهر از افزایش برخی از این اقلام پس از افزایش قیمت بنزین حکایت دارد.

دو هفته پیش بود که به یکباره انتشار خبری مبنی بر افرایش قیمت بنزین از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در ساعت صفر ۲۴ آبان ماه مردم را شوک زده کرد. هر چند که زمزمه‌های تغییر و افزایش قیمت بنزین از ابتدای سال شنیده می شد اما مسؤولان آن را عملی نکردند تا اینکه به یکباره و بدون اعلام قبلی، بنزین گران شد.

همین عامل سبب شد تا از فردا همان روز اعتراضات گسترده‌ای در سراسر کشور نسبت به این تصمیم مشاهده شود، اعتراضاتی که هرچند در شروع خود مسالمت آمیز و به حق بود اما رفته رفته با ورود فرصت طلبان و آشوبگران به اغتشاش تبدیل شد.

با این حال این آشوبگری‌ها در مدت ۴۸ ساعت با تلاش ماموران امنیتی کنترل و فتنه دیگری که جهان استکبار به دنبال آن بود در نطفه خفه شد. مردم ایران اسلامی نیز در شهرهای مختلف کشور نیز با برگزاری راهپیمایی حمایت خود را از اقتدار و امنیت کشور نشان دادند و صف خود را از آشوبگران و آشوبطلبان جدا کردند. هرچند که اعلام داشتند اعتراض آنها نسبت به این تصمیم که از آن به عنوان بی تدبیری یاد می شود پابرجاست.

آنچه در این مدت هفته روی داده افزایش قیمت کالاها و کرایه‌ها از قبل گران شدن بنزین است، هرچند که مسؤولان دولتی به طور مدام در رسانه ها هرگونه افزایش قیمت کالاها را ممنوع اعلام می‌کنند و خبر از کنترل بازار و نظارت برقیمت‌ها را بر زبان جاری می‌کند اما در میدان، عکس این موضوع دیده می‌شود.

سه برابر شدن نرخ قیمت هر لیتر بنزین در مرحله نخست سبب افزایش نرخ کرایه‌های داخل و بیرون شهری شده و همین عاملی برای افزایش کالاهای موجود در بازار شده است.

افزایش قیمت کرایه‌ها در بوشهر

گزارش میدانی خبرنگار فارس در سطح شهر از افزایش قیمت کرایه تاکسی ها حکایت دارد، هرچند که تاکسی های زرد شهر کرایه خود را همان کورسی ۱۵۰۰ تومان دریافت می‌کنند اما تعداد کم تاکسی‌ها در شهر بوشهر سبب شده تا این میدان فرصت عرضه اندام برای تاکسی های شخصی فراهم شود. از سوی دیگر عدم نظارت بر این تاکسی‌های شخصی باعث شده تا هر راننده‌ای به طور خودجوش نرخ هر کورس را به ۲۰۰۰ تومان افزایش دهد که این مساله ناراحتی مسافران را در پی داشته است.

وضعیت در تاکسی تلفنی‌ها و تاکسی‌های بیسیم نیز به چنین وضع است. بر اساس این گزارش نرخ تاکسی‌های بیسیم و تاکسی‌های تلفنی آژانس در شهر بوشهر به ازای جابجایی در منطقه یک شهر ۵۰۰۰ تومان بوده است و این درحالی است که با بالا رفتن قیمت بنزین، نرخ کرایه ها به ۸۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است. هرچند که مسؤولان تاکسیرانی هرگونه افزایش قیمتی را خلاف قانون اعلام کرده‌اند اما این روال در حال حاضر بین رانندگان آژانس‌‌ها دیده می‌شود.

همچنین گزارش میدانی خبرنگار فارس از وضعیت قیمت انواع کالاها و اجناس مایحتاج مردم در سطح بازار بوشهر از افزایش برخی از این اقلام پس از افزایش قیمت بنزین حکایت دارد که در ادامه گزارش قیمت برخی از مهمترین اقلام پروتئینی، میوه و سبزیجات و محصولات خشکبار در بازار بوشهر آمده است.

ردیفنوع کالاقیمت قبلی به تومانقیمت فعلی به تومان
۱روغن۷۵۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰۷۵۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰
۲نان۲۰۰۲۰۰
۳گوشت گوساله۹۰۰۰۰۹۰۰۰۰
۴گوشت گوسفندی۱۰۰۰۰۰۱۰۰۰۰۰
۵مرغ۱۲۰۰۰ تا ۱۳۵۰۰۱۲۰۰۰ تا ۱۳۵۰۰
۶تخم مرغهر عدد ۶۰۰هر عدد۷۵۰
۷برنج ایرانی۱۷۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰۱۷۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰
۸برنج هندی۷۰۰۰۰ تا ۸۵۰۰۰ 70000 تا ۸۵۰۰۰
۹گوجه۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰۶۰۰۰ تا ۹۰۰۰
۱۰نخود۱۲۰۰۰۱۳۵۰۰
۱۱عدس سبز۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰
۱۲خیار۵۰۰۰۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰
۱۳پیاز۳۵۰۰۴۰۰۰
۱۴سیب زمینی۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰
۱۵بادمجان۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰
۱۶خرما۱۷۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۱۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰
۱۷ماهی خارو۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۱۸۰۰۰
۱۸ماهی سنگسر۴۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰۴۷۰۰۰ تا ۷۸۰۰۰
۱۹میگو۳۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰۳۶۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰
۲۰نارگیل۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰
۲۱انار۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰
۲۲نارنگی۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰۶۰۰۰ تا ۹۰۰۰
۲۳لیموشیرین۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰۴۵۰۰ تا ۷۰۰۰
۲۴سیب قرمز و زرد۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰

مسؤولان نظارت بیشتری کنند

اصلاح قیمت بنزین در زمانی اتفاق افتاد که مردم از وضعیت معیشت مناسبی برخوردار نبوده و با مشکلات اقتصادی پس از فشار تورم قبلی دست و پنجه نرم می‌کردند و از این رو جو روانی حاکم بر این موضوع و افزایش قیمت کالاها در پی افزایش نرخ بنزین شدیدتر شد.

از همین رو مسؤولان برای پیشگیری از افزایش قیمت کالاها و تعدیل جو روانی حاکم بر بازار باید اقدامات مناسبی انجام داده و برنامه‌ریزی دقیقی برای رفع دغدغه‌های فروشندگان و مغازه‌داران از افزایش نرخ حمل و نقل در اثر افزایش نرخ بنزین داشته باشند تا شاهد رشد قیمت ها در ماه های آتی نباشیم.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما