کدخبر : 173933
چهارشنبه 6 آذر 1398 - 15:12
فاقددیدگاه
پرینت

نسخه‌ای برای توسعه صنعت کشاورزی/ بهینه‌سازی با روش کشت گلخانه

یکی از روش‌هایی که نسخه خوبی در توسعه صنعت کشاورزی ایجاد می‌کند، کشت به روش گلخانه است.


نسخه‌ای برای توسعه صنعت کشاورزی/ بهینه‌سازی با روش کشت گلخانه

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، کشت به روش گلخانه ضمن تولید محصولات کشاورزی در کیفیت بالا و در شرایط آب و هوایی مختلف، تا ۱۵ درصد در مصرف آب نیز بهره‌وری موثر ایجاد می‌کند. اگر چه پایان سال گذشته و فروردین ماه و پاییز امسال در فارس شاهد بارش باران بوده‌ایم اما در سالیان گذشته آنقدر با خشکسالی مواجه بوده‌ایم که اراضی همچنان خشک هستند و باید در صنعتی همچون کشاورزی همچنان با احتیاط عمل کرد. بسیاری از محصولات کشاورزی برای کشت و تولید نیاز به آبیاری فراوانی دارند اما در این میان روی آوردن به سمت کشت گلخانه‌ای در کاهش مصرف آب در صنعت کشاورزی نقش بسزایی دارد.

روندی به نام گلخانه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به روندی که در سال‌های اخیر در کشاورزی استان در کشت گلخانه داشته است به خبرنگار فارس می‌گوید: جهاد کشاورزی استان بر کشت سبزیجات و صیفی‌جات به روش گلخانه تاکید دارد.

محمد مهدی قاسمی می‌افزاید: در همین راستا، ایجاد روستاهای گلخانه‌ای نیز مورد توجه ویژه قرار دارد که از نمونه آنها می‌توان به روستای  «همت آباد» در پاسارگاد اشاره کرد.

وی با تاکید بر تاثیر مطلوب کشت به روش گلخانه در ایجاد یک زنجیره موثر تولید در صنعت کشاورزری عنوان می‌کند: کشاورزان در نقاط مختلف فارس باید کشت گلخانه را مورد توجه قرار دهند و جهاد کشاورزی استان از طرح‌های کشاورزان برای کشت به این روش موثر حمایت می‌کند.

مزیت‌های گلخانه‌ای

به گفته کارشناسان صنعت کشاورزی از مزایای مطلوب کشت گلخانه‌ای، تنظیم رطوبت، دما، نو و … برای کشت محصول مورد نظر است. این همان مشکلی است که در کشاورزی به شکل معمولی نمی‌توان کنترل دما یا نور را در دست گرفت که باعث می‌شود تولید یک محصول پس از سپری شدن دوره طولانی از زمان کشت تا برداشت دچار کاهش و یا مشکلاتی شود که به تولید محصول در اندازه و کیفیت مورد نظر منتهی نشود. مزیت دیگر کشت به روش گلخانه، استفاده از زمین برای کشت چند محصول در طی یک سال زراعی است که میزان محصول به دست آمده را نیز در حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.

در دسترس بودن محصولات کشاورزی

وقتی بچه بودم، خوب یادم هست که در تابستان مادر چند صندوق گوجه فرنگی می‌گرفت تا هم رب گوجه درست کند و هم مقداری از آنها را به صورت خام خرد کند و برای پاییز و زمستان در فریزر بگذارد. محصولات کشاورزی آن روزها در فصل‌های مختلف در دسترس نبود و در پاییز و زمستان گوجه فرنگی، خیار و… در بازار نبود.

امروز اما در تمام فصول سال، صیفی‌جات در بازار وجود دارد که از پیامدهای خوب کشت به سبک گلخانه است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما