کدخبر : 173554
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
فاقددیدگاه
پرینت

دوره آموزشی مقررات صدور پروانه انجام کار در پایانه نفتی خارگ برگزار شد

رئیس پایانه نفتی خارک از برگزاری دوره آموزشی صدور پروانه انجام کار در پایانه نفتی با هدف بازآموزی نکات مربوط به مقررات و دستور‌العمل‌های صدور پروانه انجام کار خبر داد.


دوره آموزشی مقررات صدور پروانه انجام کار در پایانه نفتی خارگ برگزار شد

به گزارش خبرگزاری فارس از خارگ، سیدمحمد جواد موسوی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بهمنظور آشنایی پیمانکاران شاغل در پروژههای مناطق عملیاتی شرکت پایانه‌های نفتی ایران  با مجموعه مقررات صدور پروانه انجام کار دوره آموزشی، مجموعه مقررات صدور پروانه انجام کار به همت اداره آموزش و توسط HSE پایانه نفتی خارگ برگزار شد.

رئیس پایانه نفتی خارگ افزود: در این دوره آموزشی مطالبی در خصوص مفاهیم و تعاریف لازم از جمله آشنایی با طبقه‌بندی مناطق خطرناک، تعریف کار گرم و سرد،  نحوه تکمیل و صدور پروانه کار گرم و سرد، محوطه‌های ممنوعه و آزاد، مسؤول اجرای کار، و  مقررات مربوط ورود به فضاهای بسته ، حفاری ، پرتونگاری، تمدید، تجدید و ابطال پروانه‌ها،  وظایف پیمانکاران در زمان صدور پروانه کار آموزش‌های لازم به شرکت‌کنندگان داده شد.

موسوی تاکید کرد: از آنجایی‌ که در صنعت‌نفت میزان موادسمی و قابل اشتعال زیاد است، بنابراین پتانسیل حوادث مهم همواره وجود دارد. به‌منظور پیشگیری از این حوادث، وجود سیستم‌های ایمنی در عملیات، حیاتی است.

رییس پایانه نفتی خارگ ادامه  داد: در حوادث، فاکتورهای انسانی از قبیل نقص در به‌کارگیری روش‌های اجرایی و دستورالعمل مرتبط از عوامل ریشه‌ای است. این نواقص به دلیل ضعف در آموزش و نبود دستورالعمل یا درک نادرست از هدف و کاربرد عملی سیستم پروانه کار است. پروانه کار بخش ضروری از یک سیستم است که می‌تواند تعیین کند کار چگونه به صورت ایمن انجام شود و به‌سادگی اجازه انجام کار خطرناک را نمی‌دهد .

براساس این گزارش، پروانه‌کار در حقیقت سندی است که براساس آن تمامی مخاطرات و ریسک‌های محیط کار حذف یا کنترل می‌شوند . صدور پروانه به تنهایی باعث ایمن شدن کار نمی‌شود بلکه از طریق آماده‌سازی محیط کار و اجرای کامل موارد مندرج در پروانه کار محقق می‌شود.

سیستم پروانه کار اطمینان می‌دهد که افراد آموزش دیده و مجاز به به‌کارگیری اقدامات احتیاطی مناسب، از ریسک‌های قابل پیش‌بینی جلوگیری می‌کنند .

سیستم پروانه‌کار بخش کلیدی از سیستم مدیریت HSE بوده و مطابق با الزامات قانونی شرکت ملی نفت ایران است که از آسیب به افراد، تاسیسات و محیط زیست جلوگیری می‌کند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما