کدخبر : 173490
پنجشنبه 16 آبان 1398 - 15:33
فاقددیدگاه
پرینت

طرح ملی دستیابی به وزن مطلوب در هرمزگان کلید خورد

مدیرآموزش و پرورش استان هرمزگان گفت: برای مقابله با چاقی و اضافه وزن در دانش آموزان، طرح دستیابی به وزن مطلوب و تناسب اندام در دانش آموزان دارای اضافه وزن با شروع کارگاه آموزشی مجریان این طرح در استان هرمزگان آغاز شد.


طرح ملی دستیابی به وزن مطلوب در هرمزگان کلید خورد

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، موسی دادی زاده سرخائی ظهر امروز در کارگاه آموزشی دستیابی به وزن مطلوب و تناسب اندام در دانش آموزان دارای اضافه وزن که به میزبانی دبستان ۱۳ آبان ناحیه یک بندرعباس برگزار شد، اظهار داشت: باتوجه به تغذیه نامناسب،کم تحرکی و نداشتن برنامه مستمر فعالیت ورزشی در زندگی روزمره افراد جامعه خصوصا در قشر دانش آموز، تناسب جسمانی مطلوبی مشاهده نمی‌شود.

وی در ادامه افزود: در این راستا پنج استان کشور و با همکاری دانشگاه شهید رجایی تهران و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، مجری طرح دستیابی به وزن مطلوب و تناسب اندام در دانش آموزان دارای اضافه وزن شده‌اند.

این مسوول با بیان اینکه شورای راهبردی طرح دستیابی به وزن مطلوب و تناسب اندام در بین دانش آموزان دارای اضافه وزن درهرمزگان نیز تشکیل شده است، گفت: این شورا مطابق دستورالعمل وزارت به مدت ۶ ماه با برنامه هایی نظیر شناسایی دانش آموزان دارای اضافه وزن در راستای کاهش معضل اضافه وزن و چاقی اقدام می‌کند.

دادی زاده اضافه کرد: این برنامه ها شامل مشاوره های هفتگی دانش آموزان مبتلاء در زمینه فعالیتهای ورزشی و تغذیه ای، برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه والدین آنها، تدوین برنامه مناسب ورزشی و همچنین برنامه تغذیه سالم برای این دانش آموزان و برگزاری کارگاه های آموزشی است.

دادی زاده ادامه داد: استان هرمزگان بصورت پایلوت ۱۵ مدرسه در ناحیه یک و با حضور حدود بیش از یک هزار دانش آموز دختر در سه دوره ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم وبا مشارکت کارشناسان تربیت بدنی، دبیران ورزش،مدیران مدارس، معاونین پرورشی و تربیت بدنی،اولیا و کارشناسان تغذیه دانشگاه علوم پزشکی انجام می دهد.

 مجید کاشف رییس دانشکده تربیت بدنی وفعالیت های ورزشی دانشگاه شهید رجایی تهران در ادامه این جلسه، بیان داشت: در سال های اخیر معضل اضافه وزن در کودکان و نوجوانان رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه ۲۶ نوع بیماری ریشه در چاقی دارند، افزود: براساس نظر کارشناسان علوم تغذیه، چاقی در دوران کودکی و نوجوانی زمینه ساز ابتلا به دیابت نوع دو بیماری های قلبی عروقی، سرطان و عوارض جسمی و اجتماعی در بزرگسالی است.

کاشف با اشاره به اینکه چاقی در کودکان و نوجوانان عواقب نامطلوبی همچون کم خوابی، نداشتن اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگی را در پی دارد، عنوان داشت:‌ برهمین اساس تفاهم‌نامه طرح مداخله دانش‌آموزان دارای اضافه وزن و چاق بین مدیر کل دفتر تربیت بدنی و فعالیتهای ورزشی وزارت آموزش و پرورش و دانشکده علوم ورزشی دانشگاه شهید رجایی امضا شده است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما