کدخبر : 173378
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۴
فاقددیدگاه
پرینت

رشد صادرات کالاهای غیرنفتی در سال جاری

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: با وجود این تحریم‌ها در فروش کالاهای غیر نفتی در 6 ماهه ابتدای امسال رشد خوبی داشتیم و از مردادماه تا کنون نیز روند نزولی در رشد قیمت‌ها در کشور ایجاد شده است.

فرهاد دژپسند امروز سه شنبه ۱۴ آبان در پی سفر یک روزه خود در سفر به شیراز و در دیدار با امام جمعه شیراز اظهار داشت: استان فارس دارای ظرفیت‌ها و ویژگی‌هایی است که آن را در کشور به یک استان متمایز تبدیل کرده است.

وزیر اقتصاد و دارایی کشور افزود:  فارس در حوزه اقتصاد نیز استان قوی به شمار می‌رود و در حوزه علوم، روابط اجتماعی و … نیز ظرفیت‌های قابل توجهی دارد.

وی اضافه کرد: با مرتبط ساختن این ظرفیت‌ها می‌توان در شاخصه‌های اقتصادی این استان شاهد موفقیت‌های روزافزونی بود که با همکاری و همدلی دستگاه‌ها در بازه زمانی کمتری محقق می‌شود.

دژپسند در این دیدار همچنین با تاکید بر تحریم‌هایی که علیه کشور اعمال شده است، عنوان کرد: دشمنان ما تصور می‌کردند تا با اعمال این تحریم‌ها می‌توانند اقتصاد کشور را دچار اختلال کنند اما از مقاومت و همدلی و اعتقاد مردم ما اطلاعی نداشتند.

وی ادامه داد: با وجود این تحریم‌ها در فروش کالاهای غیر نفتی در ۶ ماهه ابتدای امسال رشد خوبی داشتیم و از مردادماه تا کنون نیز روند نزولی در رشد قیمت‌ها در کشور ایجاد شده است.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام نیز در این دیدار با اشاره به توانمندی‌های اقتصادی فارس گفت: برخورداری از پتروشیمی، قابلیت قابل توجهی برای فارس است تا در حوزه اقتصادی به جایگاه قابل توجهی در کشور برسد.

امام جمعه شیراز افزود: برای توسعه و رشد صنعت پتروشیمی در فارس لازم است تا منابع ارزی به آن اختصاص داده شود و امروز باید تمام توان خود را به کار بگیریم تا فارس را از نظر اقتصادی ارتقاء دهیم تا در آینده دچار مشکل در این حوزه نشویم.

وی با اشاره به اینکه اگر شرایط این‌گونه پیش رود استان فارس در آینده با لطمه شدید مواجه می‌شود، گفت: فارس در مواردی همچون میزان سرمایه‌گذاری، اعتبارات ملی و … با استان‌هایی مانند تهران، اصفهان و خراسان باید مقایسه شود. شیراز مرکز جنوب ایران حساب می‌شود ولی به این نسبت ما سرمایه‌گذاری نمی‌بینیم.

دژکام بیان کرد: ۴ پتروشیمی فارس که مصوبه دارد بعد از سالها همچنان معطل است. اگر این پتروشیمی‌ها آغاز به کار کنند تحول در استان ایجاد می‌شود. ۱۱ سال است که بیش از یک میلیارد دلار اعتباری که از صندوق ذخیره ملی برای این کار در نظر گرفته شده را استان فارس نگرفته است! ببینید به چه میزان ضرر کرده و عقب مانده‌ایم. اگر این سرمایه فعال شود کمبودها جبران خواهد شد و نتیجه مطلوبی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: مردم فارس تولید ثروت می‌کنند و سپرده در بانک می‌گذارند، اما برداشت ما به تناسب سپرده‌ای که می گذاریم نیست و این سپرده به استان‌های دیگر منتقل می‌شود. بانک‌های استان ما از سپرده‌های خود نمی‌توانند هزینه کنند و در تهران تصمیم‌گیری می‌شود؛ باید راهکاری برای این مورد پیش‌بینی شود.

به گزارش فارس دژکام ادامه داد: بنده پیشینه صنایع فارس را از نظر تاریخی بررسی کردم؛ حدوداً ۷۰۰ سال پیش کالای دست‌ساز فارس در مصر و دهلی مشهور بوده! امسال در اربعین نزدیک به ۱۰۰ هزار پاکستانی و هندی از مسیر فارس رد شده‌اند؛ این حرکت را باید میلیونی کنیم و توجه داشته باشیم که آنها فقط برای زیارت نمی‌روند، بلکه باید تبادل کالا، تجارت و فرهنگ داشته باشی و در این افق نیاز به کمک و حمایت‌های شما است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما