کدخبر : 173339
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸
فاقددیدگاه
پرینت

سیاست گذاری ها در اقتصاد پویا و منعطف است/ به روز شدن نظام علمی

شیراز _ وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور گفت: دیدگاه ها در اقتصاد متفاوت است و سیاست گذاری نیز در این بخش پویا است و سعی شده از ظرفیت دانشگاه در تعیین سیاست گذاری ها استفاده شود.
سیاست گذاری ها در اقتصاد پویا و منعطف است/ به روز شدن نظام علمی

به گزارش خبرنگار مهر ، فرهاد دژپسند بعد از ظهر سه شنبه در دیدار با اساتید  دانشگاهی استان فارس با اشاره به اینکه با استفاده از ظرفیت و دیدگاه های اساتید دانشگاهی می توان در راستای برنامه ریزی برای سیاست گذاری ها اقدام کرد، افزود: در علوم اجتماعی و انسانی راه های رسیدن به هدف بیشمار است و می توان با دیدگاه های مختلف به هدف نهایی رسید.

وزیر اقتصاد و دارایی با تاکید بر این که ارتباط با دانشگاه باید مستمر باشد و متذکر شد: در شرایط حاضر باید با توجه به شرایط اجتماعی نسبت به برنامه ریزی های کلان اقدام شود و نباید ارتباط با دانشگاه ها با وزارت خانه به صورت نمادین باشد. 

دکتر دژپسند در خصوص ورود دانش های جدید به اقتصاد عنوان کرد: صنعت تنها به تولید کنندگان منجر شده است و باید در حوزه اقتصادی کشور شاهد ورود اندیشه های جدید دانشگاهی به حوزه اقتصادی کشور باشیم و با استفاده از ظرفیت اندیش‌ورزان در حوزه اقتصاد تحول ایجاد شود. 

وی ادامه داد: برای ورود دانشگاه ها و اندیش ورزان به حوزه اقتصادی شاهد حلقه مفقوده هستیم و از ظرفیت دانشگاه های مستقر در تهران در حال استفاده هستیم اما در شهرستان ها هنوز این مهم صورت نگرفته است. 

دژپسند در خصوص حلقه مفقوده ورود دانشگاهیان به اقتصاد گفت: در راستای حل این مشکل شبکه تحلیل گران اقتصادی در کشور در حال فعالیتهستند و سعی شده از رشته های مختلف علوم انسانی در این شبکه استفاده شود و به زودی رونمایی خواهد شد. 

وزیر امور اقتصادی  و دارای کشور با اشاره به استفاده از دستگاه های اجرایی از ظرفیت دانشگاه ها عنوان کرد: اگر دستگاه های مختلف خدمت رسان ارتباط خود را با دانشگاه ها قطع کنند مسیر خدمت رسانی آنان متوقف خواهد شد و نظام علمی و پژوهشی کشور نیز باید کاملا به روز و جامع باشد.

دکتر دژپسند تاکید کرد که محدودیت مالی برای اقدامات پژوهشی وجود ندارد و اظهار کرد: برای پرداخت هزینه های پژوهشی هیچ محدودیتی وجود ندارد و تنها و اصلی ترین موضوعی دقت در پژوهش و کاربردی  بودن آن است. 

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور در خصوص رتبه کسب و کار کشور نیز اظهار کرد: در ابتدای دولت یازدهم شاخص کسب و کار ایران  از ١۵٨ به ١١٨ رسید اما در مقایسه با سایر کشورهای جهان سرعت رشد و بهبود فضای کسب و کار ایران کمتراست. 

وی افزود: شاهد بیشترین تحریم ها در کشور هستیم و دشمنان خارجی سعی کردند تمامی راه های توسعه اقتصادی را مسدود کنند اما اکنون تمامی نقاط حساس اقتصادی یا برابر یا شاخص های آن افزایش یافته است. 

دژپسند ادامه داد: رتبه ها شاید کاهش یافته باشد اما امتیاز کشور ایران کاهشی نیافته است و با تمامی مشکلات در واردات و صادرات کشور در حوزه صادرات غیر نفتی ٢٠ میلیارد دلار بوده است در هفت ماه اول امسال و نسبت به سال گذشته ١١ درصد کاهش یافته است و این کاهش در میزان نکات مختلفی به همراه داشته است. 

وی معتقد است: نمی توان هفت ماه امسال را به علت تغییر در سیاست با هفت ماهه سال گذشته مقایسه کرد اما این نکته حائز اهمیت است که صادرات غیر نفتی امسال نسبت به سال گذشته به لحاظ ارزش ١٠ درصد افزایش یافته است. 

وزیر امور اقتصادی و دارای در خصوص بودجه نیز گفت: بودجه وابسته به نفت است و اقتصادی که متکی به بودجه نفت باشد اقتصادی مناسبی نیست و بودجه نفتی از ٣۴ درصد به ٢۴ درصد رسیده است و سعی خواهیم کرد در بودجه سال بعد نقش نفت به صورت واقعی کم شده و بودجه واقعی شود. 

وی در خصوص تعیین مالیات نیز با اشاره به اینکه در مهر ماه ١٢ هزار میلیارد تومان مالیات دریافت شده است که از این میزان ۴ هزار میلیارد تومان مالیات معوق بوده ،تاکید کرد: در تعیین مالیات حد و میزان باید مشخص باشد و با توجه به شرایط اقتصادی که در کشور حاکم است نمی توان نسبت به اجرای سیاست های معافیت های مالیاتی برخی از مشاغل اقدام کرد. 

 دژپسند اضافه کرد: اوراق زمانی می تواند در اقتصاد منجی باشد که نرخ تورم  کنترل شده باشد و نمی توان در اقتصادی که نرخ تورم بیش از ٢٠ درصد است انتظار داشت اوراق به عنوان منجی عمل کنند. 

وی در پایان اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان فارس را مکلف کرد که منتقل کننده پیشنهاد های دانشگاه های استان فارس با وزارت خانه  باشد. 

او در خصوص دانشگاه شیراز نیز تاکید کرد: دانشگاه شیراز جایگاه خوبی در کشور دارد و می تواند شرایط خوبی به لحاظ پژوهشی در استان فارس و کشور ایجاد کند و اطلاعاتی که در این جلسه مطرح شد اطلاعت به روزی است. 

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما