کدخبر : 173203
شنبه 11 آبان 1398 - 20:28
فاقددیدگاه
پرینت
رئیس قوه قضاییه:

همه سیاستگذاری‌ها با نگاه کاهش ناهنجاری‌ها باشد

رئیس قوه قضاییه از تمامی مسئولان و تاثیرگذاران در مدیریت‌های اجتماعی خواست تا همه سیاستگذاری‌ها با نگاه کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در جامعه شکل بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی روز شنبه در نشست هم اندیشی با نخبگان و فعالان در حوزه آسیب های اجتماعی گفت: من هیچ نهاد و سازمانی را  در کشور نمی شناسم، مگر اینکه وظیفه پیشگیری از جرم را دارد.
وی افزود: به عنوان نمونه اگر دستگاه‌های اقتصادی به درستی عمل نکنند چه بسا با یک تصمیم نادرست میلیون‌ها چک بلامحل صادر شود که مشکلات بسیاری ایجاد می شود و بخشی از آنان به قوه قضاییه مراجعه می‌کنند.

همه دستگاه ها پاسخگو باشند
 رئیسی با اشاره به آمار ارائه شده از سوی نهادهای علمی و اجرایی در زمینه آسیب های اجتماعی تاکید کرد: باید تلاش کنیم این آسیب‌ها به حداقل ممکن برسد و نگاه به یک سازمان خاص نمی تواند یک نگاه دقیق باشد بلکه باید به مجموعه دست‌اندرکاران نگاه کرد. یعنی دولت، دستگاه قضایی و مسئولان در حوزه‌های مختلف مسئولیت دارند و با توجه به وظایفی که قانون مشخص کرده همگان در این ارتباط پاسخگو باشند و تفاوتی در حوزه زنان کودکان و نوجوانان نیست.
 رئیس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت مسئله آسیب های اجتماعی از منظر رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: تاکنون ایشان چند جلسه تشکیل داده و از مسئولان خواستند تا در این حوزه حضوری فعال داشته باشند.
وی برخی از شاخص‌های آسیب‌های اجتماعی را برشمرد و اعلام کرد: فرهنگ اسلامی و فرهنگ ملی و تمدنی ما در این زمینه مورد تایید همه است، اما این مسئله که چگونه ما از این شاخص‌ها فاصله گرفتیم در واقع همان انحراف و آسیب تلقی می‌شود که باید مورد بررسی قرار گیرد.

فقر محصول بی عدالتی است
 وی با اشاره به روایت پیامبر اکرم(ص) که فقر را همردیف کفر دانستند، افزود: بسیاری از علل گریز افراد از دین و ارزش ها، می تواند بی عدالتی های اجتماعی باشد و فقر محصول بی عدالتی های اقتصادی و اجتماعی است و هر چه به قانون و فرهنگ اسلامی عمل شود گرایش مردم به دین و نظام بیشتر می‌شود.
رئیسی از همه فرهیختگان و نخبگان خواست تا با نظریه‌های خود به میدان عمل بیایند و از معاونت های اجتماعی و فرهنگی و همچنین مسئولان دادستانی و دادگستری و کسانی که مسئولیت دارند خواست ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه داشته باشند.

حوزه پیشگیری فعالتر از گذشته خواهد بود
وی با اشاره به نکات مطرح شده از سوی کارشناسان و جامعه شناسان در خصوص مسائل مربوط به آسیب های اجتماعی اظهار داشت: نکات مطرح شده مورد استفاده گروه های اندیشه ورز قرار خواهد گرفت که در حوزه پیشگیری و مسائل اجتماعی فعال تر از قبل عمل شود.
 وی از ضرورت ارتباط بین دستگاه قضا و دانشگاه‌ها سخن گفت و افزود: ما به دانشگاه نیاز داریم که این مسئله چه در حوزه نظارت و چه در حوزه قضاوت از اهمیت برخوردار است و با توجه به اینکه قانون اساسی یکی از وظایف قوه قضائیه را در پیشگیری از جرم اعلام کرده ارتباط قوه قضاییه با دانشگاه‌ها می‌تواند در این موضوع تاثیر گذار باشد تا یک کار علمی و متقن انجام شود و اثرگذاری بیشتری نیز خواهد داشت.

در آسیب های اجتماعی واقع نگر باشیم
 رئیسی آسیب‌های اجتماعی را یک واقعیت انکار ناپذیر دانست و افزود: باید به دور از هر سیاه‌نمایی واقع نگر بود. یعنی نه با خوشبینی و نه با بدبینی بلکه باید با واقعیات مواجه شد.

زندانها نگاه ترمیمی به مجرمان داشته باشند
به گزارش ایرنا وی افزود: در اینجا سخن از بحران نیست بلکه مسئله اصلی آسیب است. زمانی که آسیب به جرم تبدیل می شود یک فرد به عنوان مجرم در زندان نگهداری می شود و در اینجا باز اجتماعی کردن او مطرح است که یک نگاه ترمیمی است و زندان های ما باید اینگونه باشند و باید ترتیبی را ایجاد کرد که فرد بتواند به جامعه بازگردد

 علت های تشدید آسیب ها را فراموش نکنیم
 رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: آسیب های اجتماعی باید از نگاه علمی مورد مطالعه قرار گیرد. مسائلی همچون فقر، بیکاری، مسائل اخلاقی و دوری از معنویت همه می‌تواند از علت‌های آسیب‌های اجتماعی باشد اما عدم مدیریت در فضای مجازی ممکن است از علت‌های تشدید آن باشد یا مسئولیت ناپذیری و قانون گریزی و برخی دیگر از مسائل که هر کدام از آنها راهکار خود را دارد.
وی خواستار بیرون آوردن پایان‌نامه‌های مقطع کارشناسی ارشد و دکترا با موضوع آسیب شناسی اجتماعی از کتابخانه ها و دانشگاه ها شد و افزود: این مقالات نباید بایگانی شود بلکه باید به عمل تبدیل شوند و مشکل اصلی بی عملی است و چه بسا قانون متناسب داشته باشیم.
وی افزود: دستگاه های ما نقش الگوسازی و فرهنگ سازی دارند و باید توجه کنند که تربیت نه از دوران کودکی بلکه از دوران قبل از جنین و از زمان تشکیل خانواده باید مطرح شود و ارتباط این مسائل با وزارت آموزش و پرورش، آموزش عالی، صدا و سیما و سایر نهادهای متولی مسائل تربیت است که بسیار موثر خواهد بود.
 وی با اشاره به نقش قوه قضاییه در کاهش آسیب های اجتماعی اظهار داشت: همه کسانی که در حوزه پیشگیری نقش دارند باید کار خود را انجام دهند و این گونه پرونده‌ها در دادگاه ها کاهش می یابد و آنچه که نهاد خانواده را مستحکم می‌کند این است که طلاق به دادگاه ها کشیده نشود.

این میزان از آسیب ها زیبنده نظام اسلامی نیست
وی اجرای نظریه اسلامی ایرانی در حوزه آسیب‌های اجتماعی را بسیار با اهمیت برشمرد و گفت: به هیچ عنوان این میزان از آسیب ها زیبنده نظام اسلامی نیست و مجموعه دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی باید کاری کنند که به کمترین میزان از آسیب‌های اجتماعی برسیم.
ادامه دارد…

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما