کدخبر : 173176
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴
فاقددیدگاه
پرینت

معاون وزیر کشاورزی: دولت قصد ورود به بازار را ندارد/ امسال ۷۴ تن زعفران صادر شده است

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت قصد ورود به بازار را ندارد بلکه در حاشیه قرار دارد و بیشتر به‌منظور تنظیم بازار عمل می‌کند، نه به عنوان تاجر.


معاون وزیر کشاورزی: دولت قصد ورود به بازار را ندارد/ امسال ۷۴ تن زعفران صادر شده است

به گزارش خبرگزاری فارس از قاین، محمدعلی طهماسبی ظهر امروز در جشنواره شکرگزاری زرشک و زعفران قاینات، با اشاره به اقدامات دولت برای حمایت از کشاورزان، اظهار داشت: دولت برای حمایت از کشاورزان به دو صورت خرید حمایتی و توافقی ورود پیدا می‌کند.

وی بیان داشت: دولت قصد ورود به بازار را ندارد بلکه در حاشیه قرار دارد و بیشتر به‌منظور تنظیم بازار عمل می‌کند نه به عنوان تاجر زیرا بازار روند خود را دارد و دولت تنها برای حمایت از تولیدکننده به بازار ورود پیدا می‌کند.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اقدامات دولت برای خرید حمایتی محصول زعفران، مطرح کرد: اگر در بازار قیمت هر کیلو پوشال معمولی زعفران از هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، زعفران مرغوب از ۹ میلیون تومان و سرگل از ۹ میلیون و ۵۰۰ کمتر شود دولت خرید حمایتی را آغاز می‌کند.

طهماسبی با بیان اینکه در پنج ماهه امسال ۷۴ تن زعفران از طریق گمرکات به‌صورت رسمی صادر شده است، تبیین کرد: صادرات زعفران در سال گذشته ۲۸۰ تن بوده است.

وی بر لزوم احداث بارگاه‌های زرشک تأکید کرد و گفت: در گذشته احداث این بارگاه‌ها نیاز به مجوز داشت که با دستورالعمل جدید بارگاه زرشک جزء فرایند ذاتی تولید زرشک بوده و نیاز به مجوز ندارد.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طبق تفاهم‌نامه وزارت جهاد کشاورزی ۱۵۰ هکتار بارگاه زرشک در استان ایجاد می‌شود، تصریح کرد: خراسان‌جنوبی استان کم باران با تبخیر بالا بوده و کشت گیاهانی مثل زرشک، زعفران و عناب هوشمندانه برای این منطقه انجام شده است.

طهماسبی خاطرنشان کرد: کشت گیاهان دارویی مثل گل محمدی و آنغوزه از دیگر محصولات متناسب با اقلیم این استان می‌باشد که دولت با پرداخت تسهیلات از کشت این محصولات حمایت می‌کند.

وی در پایان مطرح کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای گیاهان دارویی، گلخانه، بارگاه زرشک و صنایع فرآوری تسهیلات پرداخت می‌کند و برای صنایع تبدیلی باید کارآفرینان ورود پیدا کنند تا در این صنایع سرمایه‌گذاری کنند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما