کدخبر : 172947
شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
فاقددیدگاه
پرینت

قربانیان «قرص برنج» در دشتستان به ۴ نفر رسید/۲۲ نفر مسموم شدند

رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: استفاده از قرص برنج تاکنون موجب مسمومیت ۲۲ نفر و فوت ۴ نفر در شهرستان دشتستان شده است.


قربانیان «قرص برنج» در دشتستان به ۴ نفر رسید/22 نفر مسموم شدند

سیدمجید حسینی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بوشهر اظهار داشت: متاسفانه مادر کودک ۷ ساله‌ای که در روزهای گذشته بر اثر استنشاق قرص برنج از دنیا رفته بود، نیز پیش از ظهر امروز بر اثر استنشاق قرص در بیمارستان شهید گنجی برازجان فوت کرد.

رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: استفاده از قرص برنج تاکنون موجب مسمومیت ۲۲ نفر و فوت ۴ نفر در شهرستان دشتستان و به ویژه شهر آبپخش شده است.

حسینی گفت: جمع‌آوری و جلوگیری از عرضه قرص برنج با همکاری فرمانداری، مراجع قضایی و نیروی انتظامی در حال انجام است و قطعاً در این راه نیازمند همکاری مردم و کشاورزان هستیم.

مسؤول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: توصیه می‌کنیم کشاورزان برای نگهداری محصولات خود از سموم مورد تأیید سازمان جهاد کشاورزی استفاده کنند.

وی تأکید کرد: کارشناسان سازمان جهادکشاورزی و  نیروی انتظامی با همکاری مراکز و شبکه بهداشت و درمان از عرضه و استفاده غیرقانونی از این قرص جلوگیری کنند.

حسینی با بیان اینکه قرص برنج یا قرص فسفید آلومینیوم ترکیبی است که در واقع به‌عنوان یک آفت‌کش در کشور برای جلوگیری از فساد محصولات کشاورزی در قدیم استفاده می‌شده است، تأکید کرد: استفاده از قرص برنج به هر صورتی ممنوع است چون این محصول ممکن است  برای همسایه افرادی که  از قرص برنج استفاده کرده‌اند هم مشکل ایجاد کند.

رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: مردم  از استفاده این قرص تحت هر عنوان پرهیز کنند و هرجایی متوجه عرضه و استفاده از آن شدند به کارشناسان مراکز و شبکه‌های بهداشت و درمان و سازمان جهاد کشاورزی اطلاع دهند.

حسینی بیان کرد: بازرسان بهداشت محیط و کارشناس واحد موادغذایی و بهداشتی در چندین نوبت به‌صورت تیم‌های نظارتی از کارخانه‌ها، عطاری‌ها و همچنین سم‌فروشی‌ها بازرسی به عمل می‌آورند و در خصوص مضرات و خطرات قرص برنج آموزش‌های لازم را ارائه می‌کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این قرص بسیار کشنده است بیشتر تمرکز دانشگاه علوم پزشکی و مراکز و شبکه‌های بهداشت و درمان بر آموزش و پیشگیری از استفاده و عرضه قرص برنج است.

مسؤول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر همچون گذشته همکاران بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با شدت بیشتر در حال بازدید از انبارهای محصولات کشاورزی هستند و تا الآن متوجه شده‌اند بخش بزرگی از انبارهای نگه‌داری محصولات کشاورزی از قرص برنج به‌عنوان آفت‌کش استفاده کرده‌اند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما