کدخبر : 172933
شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹
فاقددیدگاه
پرینت

اجرای سه نمایش کوتاه آیینی در شهرستان کازرون

شیراز- کارشناس مسئول هنرهای نمایشی حوزه هنری فارس از اجرای سه نمایش کوتاه آیینی در کازرون طی دهه آخر ماه صفر خبر داد.
اجرای سه نمایش کوتاه آیینی در شهرستان کازرون

به گزارش خبرگزاری مهر، اصغر گروسی  ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: این آثار را علیرضا اسدپور از هنرمندان خوشنام و باسابقه تئاتر کازرون نوشته و کارگردانی کرده است.

وی افزود: این سه اثر کوتاه در قالب نمایش های آیینی و عاشورایی نگاشته شده و «آممدلی»، «بووی حبیب» و «ندا» نام دارد که با نگاهی امروزی و در قالب داستان هایی از زندگی تعزیه خوانان به مفهوم عاشورا و شهادت می پردازد.

کارشناس مسوول هنرهای نمایشی حوزه هنری فارس ادامه داد: نمایش آممدلی داستان همسر شمرخوان پیر تعزیه است که از دنیا رفته و همسرش با آمدن عاشورا مثل هر سال در حال آماده کردن لباس های تعزیه است حال آنکه همسرش از دنیا رفته است.

وی با اشاره به درونمایه نمایش دوم که بووی حبیب  نام دارد، گفت: این داستان نیز در حال و هوای تعزیه و تعزیه خوانان می گذرد. داستان نمایش به پدر حبیب تعزیه خوان جوانی می گذرد که در دفاع مقدس به شهادت رسیده است.

گروسی سومین نمایش را نمایشی متفاوت با دو کار قبل دانست و گفت: ندا داستان دختر جوانی است به همین نام که پدرش تعزیه خوان بوده و این سنت را نسل به نسل از پدرانش گرفته است حال آنکه وی پسری ندارد و دختر با این دوراهی روبه روست که وصیت پدر را عملی کند یا خیر؟

وی افزود: از نکات جالب اجرا این بوده که تماشاگران با یک بلیت می توانستند هر سه اثر را تماشا کنند و خوشبختانه این اجراها با استقبال خوبی روبه رو شد و مردم کازرون یک هفته به تماشای این کار نشستند.

لازم به ذکر است نمایش «بووی حبیب» به بخش نمایش های کوتاه بیست و دومین جشنواره فتح خرمشهر نیز راه یافته است.

روشنای فانوس خرمشهر با نمایش های حوزه هنری فارس

کارشناس مسئول هنرهای نمایشی حوزه هنری فارس از راهیابی سه اثر این حوزه به دو رویداد ملی نمایش خبر داد.

اصغر گروسی  ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: سه نمایش از تولیدات واحد هنرهای نمایشی  به جشنواره های فتح خرمشهر و فانوس راه یافته است.

وی افزود: بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر از ۱۵تا ۲۰ آبان ماه جاری به دبیری حمیدرضاآذرنگ در منطقه آزاد اروند (خرمشهر) برگزار می شود و نمایش چمدان به نویسندگی و کارگردانی اصغر گروسی به این جشنواره راه یافته است.

کارشناس مسئول هنرهای نمایشی حوزه هنری فارس ادامه داد: نمایش چمدان از تولیدات واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری فارس است و با بازی علیرضا داننده فرد در بخش خیابانی این رویداد حضور خواهد داشت.

گروسی تصریح کرد: سومین دوره جشنواره فانوس نیز به همت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در رشته های مختلف هنری از جمله نمایش برگزار می شود و امسال از استان فارس دو اثر به این رویداد راه یافته اند.

وی در پایان اظهار داشت: در بخش نمایشنامه اثر « فرار بزرگ »در بخش خیابانی نیز نمایش «من بهمنم» به این رویداد راه یافته اند که هر دو نوشته اصغر گروسی و از تولیدات واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری فارس هستند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما