کدخبر : 172871
پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
فاقددیدگاه
پرینت

سفر به جواهر فارس/ روستایی در دل کوه

روستاگردی از سفرهای به یاد ماندنی است که در فصل‌های مختلف سال لذت خاص خود را دارد.


سفر به جواهر فارس/ روستایی در دل کوه

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، روستای «کهکران» که در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهرستان سپیدان و ۱۲۰ کیلومتری از شهر شیراز واقع شده است با برخورداری از طبیعت زیبا مقصد سفر مناسبی برای تعطیلات آخر هفته شیرازی‌هاست. این روستا که از توابع بخش همایجان است دارای طبیعتی زیبا و یک محیط آرام و دنج است و لازم نیست از شیراز مسافت زیادی را برای رسیدن به آن طی کرد.

سفر در سرما

فصل پاییز با نقاشی زیبایی که در طبیعت فارس پدید می‌آورد و یک سوز پاییزی که تجربه آن خالی از لطف نیست، بهترین فرصت برای روستاگردی است. کهکران در غرب فارس واقع شده است و در میانه کوه‌های زاگرس جنگل زیبایی از بنه، بادام کوهی، بلوط و … دارد که بهترین مقصد سفر برای طبیعت‌گردان است. روستا در میانه دره‌ای قرار دارد که جریان آب دره را از طریق تنگه گنبیل به رودخانه کر راهی می‌کند. کهکران با وجود برخورداری از محیطی دنج و آرام بیشتر توسط مردم فارس شناخته شده است و سایر گردشگران شاید کمتر از وجود چنین طبیعت زیبایی در استان ما خبر داشته باشند.

جاذبه به سبک کهکران

اگر قصد سفر به کهکران را دارید می‌توانید از جاذبه طبیعی بهشت گمشده هم دیدن کنید و حتی اقامت شبانه هم در اقامتگاه‌های بومگردی واقع در این روستا و شهرستان سپیدان داشته باشید.

دره‌ای که روستا در آن واقع شده بسیار سرسبز است و با داشتن درختان کهنسال و چشمه‌های پرآب منظره زیبایی پدید آورده است. خوب است که بدانید سفر به کهکران برای علاقمندان به کوهنوردی نیز مقصد سفر خوبی به شمار می‌رود چرا که روستا در میانه کوه احاطه شده است.

زبان مردمان کهکران نیز بسیار شیرین و شنیدنی است و به زبان لری محلی و ترکی سخن می‌گویند.

توسعه سفرهای روستایی

یک کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی با اشاره به ایجاد کمیته گردشگری روستایی و عشایری کشور به خبرنگار فارس می‌گوید: این کمیته از سال ۸۳ تشکیل شد تا گردشگری روستایی مورد توسعه و رونق قرار بگیرد.

جمشید اتابکی می‌افزاید: علیرغم اینکه تاریخچه گردشگری روستایی در کشورهای اروپایی به بیش از ۱۵۰ سال می‌رسد اما در کشور ما هنوز به جایگاه اصلی و در خور خود نرسیده است.

وی اضافه می‌کند: ۳۸۰ روستا در کل کشور وجود دارد که از سال ۸۳ به عنوان روستاهای هدف گردشگری در نظر گرفته شده‌اند و سفر به آنها، تجربه‌های سراسر جدید برای گردشگران رقم  می‌زند.

اتابکی تاکید می‌کند: از طبیعت تا سبک معماری روستا، مصالح و غذاهای محلی، همگی تجربه جدیدی در سفر برای گردشگر به وجود می‌آورد که شاید در سفر به هیچ شهر مدرن و اقامت در لوکس‌ترین هتل‌ها هم تجربه نکرده و لذت آن را نچشیده باشد.

این فعال گردشگری با تاکید بر مزایای توسعه گردشگری برای جوامع روستایی عنوان می‌کند: بسیاری از مردم ما تصور می‌کنند که برای داشتن یک سفر خوب در طبیعت باید به خارج از کشور سفر کنند در حالیکه در همین استان خودمان مقاصد طبیعی و بکر روستایی وجود دارد که در هیچ کجای جهان نظیر ندارد.

اتابکی ادامه می‌دهد: سفر به روستاها در اشتغال‌زایی و درآمد ساکنان محلی روستا نیز نقش بسزایی دارد و می‌تواند از مهاجرت روستائیان به شهرها نیز بکاهد.

شما با سفر به روستاهای زیبای فارس می‌توانید، پیاده روی، بازدید از معماری سنتی، آشنا شدن با محصولات کشاورزی و آئین‌های بومی، چشیدن طعم خوراک‌های محلی و … را در کنار خانواده تجربه کنید و در ترویج فرهنگ گردشگری روستایی به فرزندان به عنوان نسل جدید نقش بسزایی نیز ایفا کنید.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما