کدخبر : 172829
پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
فاقددیدگاه
پرینت

غربالگری تنبلی چشم ۷۰ هزار کودک در استان بوشهر انجام می‌شود

بوشهر- سرپرست اداره کل بهزیستی استان بوشهر گفت: انتظار می‌رود امسال ۷۰ هزار کودک در استان بوشهر در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم غربالگری شوند.
غربالگری تنبلی چشم ۷۰ هزار کودک در استان بوشهر انجام می‌شود

علیرضا حاجیونی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به اینکه این بیماری برای خانواده‌ها قابل‌تشخیص نیست مراجعه آن‌ها به پایگاه‌های ثابت و سیار برای تشخیص به‌موقع ضروری است.

وی با بیان اینکه سن سه تا شش سال بهترین سن برای تشخیص بیماری تنبلی چشم کودکان است، تصریح کرد: برنامه تنبلی چشم در مهدهای کودک و مراکز بهداشتی و درمانی استان بوشهر و در ۱۰ پایگاه دائمی و ۱۲۰ پایگاه غیردائمی اجرا می‌شود.

سرپرست اداره کل بهزیستی استان بوشهر بیان کرد: هر سال از اول آبان به مدت یک ماه برنامه تنبلی چشم (آمبلیوپی) برای کودکان سه تا شش سال با هدف کاهش شیوع تنبلی چشم و سایر اختلال‌های بینایی با تشخص و درمان به‌موقع بیماری در سنین طلایی یعنی زیر پنج سالگی اجرا می‌شود.

حاجیونی از آغاز بیست و چهارمین برنامه پیشگیری تنبلی چشم در استان بوشهر هم‌زمان با سراسر کشور خبر داد و اضافه کرد: بیماری تنبلی چشم در سطح‌های مختلف با شناسایی به‌موقع، ارجاع به مراکز درمانی و مداخله جراحی، قابل‌تشخیص و درمان است و امکان بهبودی را برای بیمار امکان‌پذیر می‌کند.

وی تصریح کرد: راحت‌ترین مسیر برای شناسایی و تشخیص این بیماری مراجعه به پایگاه‌ها و مراکز بینایی‌سنجی است.

سرپرست اداره کل بهزیستی استان بوشهر بیان کرد: سال گذشته ۳۸ هزار و ۱۲۸ کودک در استان زیرپوشش برنامه تنبلی چشم قرار گرفتند که از این تعداد، هزار و ۳۲۷ کودک به‌عنوان بیمار شناسایی شد.

حاجیونی افزود: سال گذشته مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال کمک‌هزینه عینک برای کودکانی که خانواده‌های آنان کم‌درآمد بودند و ۷۵ میلیون ریال در قالب برنامه پیشگیری از تنبلی چشم به‌عنوان کمک‌هزینه عمل جراحی اختصاص داده شد.

سرپرست اداره کل بهزیستی استان بوشهر خاطرنشان کرد: ۹۱۷ کودک در سال گذشته به اپتومتریست ارجاع و تعداد ۱۷۵ نفر آمبلیوپ تشخیص داده شد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما