کدخبر : 172803
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
فاقددیدگاه
پرینت

مصائب فرزندان طلاق/ آرزوهای سپیدی که پایان سیاه دارند

طلاق پیامدهای منفی عدیده‌ای دارد و اگر زوجین دارای فرزند باشند این پیامدها می‌تواند تشدید شود.

فقط ۱۴ سال دارد، دختر نوجوانی را می‌گویم که به او دستبند زده‌اند و به کلانتری آورده‌اند. در سالن منتظر است تا او را صدا کنند و با پرونده به دادگاه بفرستند اما زیاد عین خیالش نیست و البته به نظر هم می‌رسد که جرمش سنگین باشد. شیطنت نوجوانی در او موج می‌زند یک جورهایی هم شاید ترسش را پنهان می‌کند که برایش مهم نیست که نتیجه و عاقبت جرمی که انجام داده چیست.

کار شخصی خودم را فراموش می‌کنم و کمی به او نزدیک می‌شوم و گپ و گفتی می‌کنم که البته چندان زیاد تمایل نشان نمی‌دهد. نمی‌گوید که دقیقا چه کار کرده است. بالاخره با صد تا سووال و حرف پیش کشیدن و درباره مشکل خودم که به کلانتری مراجعه کرده‌ام، اعتمادش را جلب می‌کنم.

خود را «سلنا» معرفی می‌کند که البته به نظر هم نمی‌رسد که اسم واقعیش باشد. به قول خودش مردم را سر کار می‌گذارد و با سوار شدن به ماشین‌های مدل بالا آنها را می‌ترساند. البته بعد از زبان سربازی که پرونده این دختر را به این اتاق و آن اتاق می‌برد، می‌شنوم که سرقت اتوموبیل کرده است. سنش خیلی کم است اما انگار خوب رانندگی بلد است. خودش می‌گوید که مشکل مالی ندارد و برای سرگرمی دست به این اقدامات می‌زند. راست و دروغش را نمی‌دانم اما در ادامه توضیح می‌دهد که پدر و مادرش که گویا یکی از آنها وکیل و دیگری پزشک است حدود ۲ سال قبل از یکدیگر جدا شده‌اند. مدام این جمله را میان حرفهایش تکرار می‌کند که: «برایم مهم نیست»… و البته کاملا مشخص است خیلی چیزها را که درباره آنها حرف می‌زند به نوعی گلایه و بر عکس خیلی هم برایش مهم است.

پدر و مادر سلنا در زمان جدا شدن از او خواسته بودند تا یکی از آنها را انتخاب کند و بعدا هم حق دیدن نفر دیگر را ندارد. گویا ناچار شده تا مادرش را انتخاب کند اما خلا وجود پدر را بعد از یک سال حسابی احساس می‌کند. زمانی که از مادر می‌خواهد تا اجازه دهد تا با پدرش هر چند وقت یک بار دیدار داشته باشد، درخواستش رد می‌شود. می‌گوید که مادر همیشه پشت سر پدر بد می‌گوید تا مرا از او متنفر کند تا بیخیال او بشوم. مادرش همیشه به او گفته است نباید جایی بگوییم که خانواده ما متلاشی شده چون برای آبرو و موقعیت اجتماعی ما خوب نیست. این دختر نوجوان دلیل سرکشی‌هایی را که از ۶ ماه قبل آغاز کرده است رفتار غیرمنطقی مادرش عنوان می‌کند و می‌گوید خواستم تا با این کار سخت گیری‌ها و اجازه ندادن برای دیدار پدر را تلافی کنم و کاری کنم که آبرویش برود…

پدر و مادر بمانیم

یک کارشناس آسیب‌های اجتماعی با اشاره به اینکه بعد از وقوع طلاق باید حرمت پدر و مادری را برای فرزندانمان حفظ کنیم به خبرنگار ما می‌گوید: اگر در زندگی مشترک چاره‌ای جز طلاق برایمان نمانده است باید اجازه ندهیم تا این خلا وجود پدر یا مادر برای فرزندان احساس شود.

نگین مرادی ادامه می‌دهد: اگر فرزند، نزد یکی از والدین مانده است باید فرصت دیدار زود هنگام وی با دیگری ایجاد شود تا فرزندان احساس کنند که اگر پدر و مادرشان جدا شده‌اند اما همیشه والدین او باقی می‌مانند.

وی اضافه می‌کند: هر چه هم زوج جدا شده با یکدیگر مشکل داشته‌اند نباید وجهه یکدیگر را برای فرزندی که حالا با مشکلی به بزرگی طلاق مواجه شده است، خراب کنند.

مرادی معتقد است: برنامه‌ریزی برای آینده فرزندان وظیفه‌ای است که والدین پس از جدایی باید همواره به آن توجه فراوان داشته باشند و حتی گاهی پدر و مادر برای زندگی فرزند خود باید مشورت هم داشته باشند.

مارال احساس خوشبختی می‌کند

یک دختر ۱۶ ساله که والدینش بیش از ۵ سال است طلاق گرفته‌اند با ابراز خرسندی از زندگی فعلی خود می‌گوید: پدر و مادرم بعد از جدایی برای انتخاب یکی از آنها مرا تحت فشار قرار ندادند و برعکس همیشه در ایام مختلف سال زمان بندی کرده‌اند که از وجود آنها بهره‌مند باشم.

مارال می‌افزاید: مادرم پس از طلاق از شیراز به شهر دیگری رفت و قرار شد تا سال تحصیلی را پیش پدر باشم و هر زمان تعطیلات بود و در ایام نوروز و تابستان نزد مادرم بمانم.

به گزارش فارس وی با ابراز رضایت از تعامل والدین خود عنوان می‌کند: هیچ وقت پیش نیامد که پدرم از مادرم بد بگوید و مادرم نیز همیشه می‌گوید که درست است ما مشکل داشتیم اما پدرت بهترین پدر دنیاست.

مارال ادامه می‌دهد: اگر چه دوست داشتم که در خانه هم پدر باشد و هم مادر اما بعد از جدایی آنها مشکل جدی برایم به وجود نیامد که این را مدیون درک و احساس مسوولیت والدینم نسبت به خود می‌دانم.

 اگر به ته خط در زندگی مشترک رسیده‌اید و فرزند دارید باز هم هر تلاشی می‌توانید انجام دهید تا جمع خانواده از هم نپاشد. اگر هم راهی ندارید با رعایت اصول، مشورت گرفتن از کارشناسان و بزرگترها و… کاری کنید تا آینده فرزندانتان پس از طلاق تا حد ممکن به مخاطره نیفتد. سعی کنید به او نشان دهید که همواره پدر و مادر دارد و تنها نیست تا کمبودهای احتمالی را با گرایش به اقدامات ناهنجار بروز ندهد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما