کدخبر : 172687
دوشنبه 29 مهر 1398 - 19:52
فاقددیدگاه
پرینت
رئیس قوه قضاییه:

شفاف سازی نظام اقتصادی کشور مهمترین راهکار پیشگیری از فساد است

رئیس قوه قضاییه گفت: اصلی ترین راهکار پیشگیری از فساد، شفاف سازی نظام اقتصادی کشور و نهادینه سازی شفافیت است.

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به ضرورت  پیشگیری از مفاسد اقتصادی افزود: بر این اساس، سامانه های مربوطه در بخش گمرکات، بانک ها، امور مالیاتی و مانند آن باید فعال و به یکدیگر مرتبط شوند تا کارآفرین، سرمایه گذار، بازرگان و تسهیلات گیر، در یک بستر هوشمند، نظارت پذیر شوند.

وی با تاکید بر لزوم نظارت های هوشمند و رصد به هنگام و دائمی، به قانون ارتقای سلامت نظام اداری اشاره کرد و اظهار داشت: این قانون بسیار قانون خوبی است که البته در بعضی حوزه ها عملیاتی نشده است. ما از نمایندگان محترم مجلس می خواهیم که زمان اجرای این قانون را تمدید کنند.

نظارت های درون سازمانی بهترین راهکار برای رفع کاستی هاست
رئیسی با اشاره به نقش هیات های رسیدگی به تخلفات اداری در پیشگیری از مفاسد بیان داشت: این هیات ها ابزاری برای خود ادارات و دستگاه ها هستند که البته نباید فقط به کارمندان پایین بلکه در همه سطوح باید توجه لازم را داشته باشند و فعال کردن این هیات ها می تواند بسیار کارآمد باشد.

وی افزود: از سوی دیگر، فعال شدن حراست ها به عنوان چشم بینای مدیران بسیار مهم است و باید با بینایی، شنوایی، حساسیت و پیگیری جدی، اجازه شکل گیری فساد را ندهند. به هر حال نظارت های درون سازمانی بهترین راهکار برای دیدن مسائل و رفع کاستی ها و نواقص پیش از تبدیل شدن مساله به بحران و معضل است.

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: همه این اقدامات در کنار رسیدگی های منصفانه و عادلانه دستگاه قضایی می تواند در مقابله با فساد موثر باشد و ما امیدواریم نظام اداری ما روز به روز بیشتر در تراز انقلاب اسلامی و به دور از هر فسادی باشد.

دشمنانی که دم از مذاکره می زنند به دنبال رفع مشکل ملت نیستند

رئیسی با اشاره به راهبرد جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، تصریح کرد: براساس آنچه امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری برای ما ترسیم کرده اند، تعامل سازنده و همکاری با دولت ها و ملت ها و همچنین مقاومت و ایستادگی فعال در مقابل دشمنانی نظیر آمریکا، راهبرد اصلی و اساسی جمهوری اسلامی در همه این سال ها بوده و همچنان خواهد بود.

وی با بیان اینکه مردم و دولتمردان نیز همواره به این راهبرد پایبند بوده اند و امروز همین راهبرد می تواند موجب توانمندی همه ملت های مسلمان باشد، افزود: دشمنانی که امروز دم از مذاکره می زنند، دنبال رفع مشکل ملت ما نیستند بلکه با تحمیل توافق های ظالمانه در پی کاهش نقش جمهوری اسلامی در منطقه، شکست راهبرد مقاومت و ایجاد اختلاف در داخل کشورند.

حماسه بزرگ اربعین، رمز وحدت و پیشرفت امت اسلامی است

رئیس قوه قضاییه راهپیمایی اربعین را حماسه ای عظیم، با شکوه و مثال زدنی دانست و اظهار داشت: این جمعیت میلیونی با ندای لبیک یا حسین گرد هم آمدند و یک جبهه متحد در مقابل دشمنی ها را شکل دادند که باید قدر این سرمایه عظیم را دانست و شکرگزار خدا بود که دل ها را اینگونه متوجه وجود مقدس اباعبدالله الحسین (ع) کرده است.

وی با بیان اینکه مردم مومن، با اراده و مخلص با وجود خواست دشمنان بدون کوچکترین حادثه ای گرد هم آمدند، ادامه داد: امروز حماسه بزرگ اربعین، رمز وحدت، آرامش و پیشرفت امت اسلامی است.

رئیسی با قدردانی از رهبر معظم انقلاب به دلیل تدابیر حکیمانه شان در تشویق و ترغیب برای شکل گیری حرکت عظیم اربعین، افزود: از همه دولتمردان و مسئولان و همچنین نیروهای نظامی و انتظامی بویژه مرزبانان صبور که تلاش کردند زائران بدون هیچ مشکلی به عراق مشرف شوند، تشکر می کنم. همچنین باید از دولت، ملت و مرجعیت عراق تشکر و قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه همبستگی و همدلی ملتها این بار بیش از همیشه بود، اظهار داشت: هر چه دشمنان تلاش کردند با اختلاف و فتنه انگیزی ایجاد مشکل کنند، با بصیرت و چشم های باز مردم ایران و عراق و دولتمردان دو کشور، شکست خوردند.

مراجع قضایی از ظرفیت های قانونی برای حبس زدایی استفاده کنند
رئیس قوه قضاییه بر لزوم توجه هر چه بیشتر به زندان ها و بهبود وضعیت زندانیان در سراسر کشور تاکید کرد و بار دیگر از همه مراجع قضایی خواست که با بهره مندی از ظرفیت های قانونی، در جهت سیاست حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری حرکت کنند.

وی با اشاره به اعلام آمادگی ستاد مبارزه با مواد مخدر برای ایجاد اردوگاه های بازپروری معتادان، دستور پیگیری این موضوع را صادر کرد تا با ایجاد این اردوگاه ها، هیچ معتادی در زندانها نباشد.

رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به استقبال دستگاه ها از سامانه ثبت اموال مسئولان، این سامانه را در صیانت از مدیران و اطمینان بخشی به مردم بسیار موثر دانست.

براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی در خصوص اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری، در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواردی از آن به تصویب رسید.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما