کدخبر : 172037
چهارشنبه 17 مهر 1398 - 0:02
فاقددیدگاه
پرینت

شلوغی های عراق فتنه آمریکا برای کم فروغ کردن اربعین/ رسیدن به فرهنگ حسینی هدف از زیارت

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه هدف از زیارت اربعین رسیدن به فرهنگ امام حسین علیه السلام است ،گفت: آمریکایی ها شلوغی های عراق را به وجود آورده اند تا پیاده روی اربعین را کم فروغ کنند.

حجت الاسلام سید محمد علی معصومی عصر امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار داشت: ابدا کننده زیارت اربعین برای حضرت سیدالشهدا علیه السلام امام سجاد علیه السلام بود و بعد از فاتح شدن در جریان پیام رسانی نهضت عاشورا ۳ درخواست را از یزید مطرح می کنند.

وی ادامه داد: در خواست اول حضرت زین العابدین علیه السلام بازگرداندن سر مبارک حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام به اهل بیت بود و بازگرداندن لباس های غارت شده  درخواست دوم این امام بزرگوار بود. 

حجت الاسلام معصومی ابراز داشت: تقاضای سوم امام سجاد علیه السلام از یزید این بود که اگر می خواهید مرا هم به شهادت برسانید انسانی را مامور کنید تا زن و بچه ها را به مدینه بازگرداند که یزید در پاسخ  درخواست های حضرت خبر از دفن شدن سر مبارک امام حسین (ع) داد و در مورد لباس ها گفت که نمی دانیم چه کسی آن ها را غارت کرده است و از اعلام امتناع از قتل امام کرد.

استاد اخلاق حوزه علمیه بیان کرد: علت توجه ویژه امام سجاد علیه السلام به باز پس گیری اموال غارت شده و البسه وجود لباس های دست بافته ای از حضرت زهرا سلام الله علیها بود که تا آنجایی که توانستند اموال را برگرداندند.

وی اضافه کرد: کاروان اسرای کربلا در بازگشت از شام وقتی به دو راهی کربلا و مدینه رسیدند عزم کربلا کردند و روز اربعین یا یکی دو روز بعد از آن به کربلا رسیدند که جابر عبدالله انصاری هم در همان روز به کاروان کربلا پیوست.

وی اظهارداشت: بعد از اربعین سال شهادت امام حسین علیه السلام ترغیب به زیارت اربعین موجب شد آن وحدتی که باید بین مسلمین ایجاد شود شکل بگیرد و انقلاب عاشورا 
به صورت نهایی خود برسد چنانچه همه بزرگان هم در آن شرکت می کردند.

معصومی عنوان کرد: زیارت اربعین در طول تاریخ دچار فراز و نشیب هایی شد به عنوان مثال در زمان متوکل عباسی کم رنگ شد و یا اینکه در زمان صدام که به شدت با آن مقابله می شد اما با سقوط صدام مردم عراق آزاد شدند زیرا صدام ۳۵ سال جلوی عزاداری ها برای امام حسین علیه السلام را گرفته بود و زیارت ها کم رنگ شده بود و شور و نشاط زیارت ها به حداقل رسیده بود.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: حتی بعد از امضای قطعنامه جنگ تحمیلی که اولین کاروان ایرانیان به زیارت سید الشهدا علیه السلام اعزام شدند اجازه سینه زنی به آن ها داده نمی شد و بسیار سخت گیری در این باره می شد.

وی اضافه کرد: از قدیم الایام مردم عراق در دو زمان اهتمام ویژه ای به زیارت ابی عبدالله علیه السلام داشتند و پیاده به این زیارت می رفتند اول در نیمه شعبان و دوم در اربعین که در هر دو هم موکب ها و پذیرایی ها برقرار می شود اما اربعین فراگیرتر شده است و در سال‌های بعد ایرانی ها و با مرور زمان خارجی ها و اهالی سایر کشورها و سایر ادیان هم به این حرکت عظیم اضافه شدند چنانچه امروز حداقل آمار زائرین در پیاده روی اربعین ۱۵ میلیون نفر اعلام می شود.

استاد اخلاق حوزه های علمیه بیان کرد: امروزه پیاده روی اربعین  به یک کنگره عظیم عشق ورزی به امام حسین علیه السلام تبدیل شده است و دشمنان تاثیر آن را دیده اند لذا توطئه هایی را ایجاد می کنند تا شهرهای عراق را شلوغ کنند و با ناامنی دل های مردم را بهراسانند تا شکوه پیاده روی اربعین کم تر شود اما بحمدالله مردم به این مسائل توجهی ندارند.

وی بیان کرد: آمریکا زمانی از الانبار خارج شد برای اینکه به عراقی ها بقبولاند حضورش در عراق موجب امنیت بوده است و آن ها به تنهایی توان تامین امنیت را ندارند از این فتنه ها و شلوغی ها را ایجاد کرد و دولت عراق با هوشیاری حسد الشعبی را که یک نیروی انقلابی و مردمی بود از قائله خارج کرد تا جنگ بین مردم با مردم پیش نیاید و ارتش وارد صحنه شد و همه  این توطئه ها و فتنه ها برای کم فروغ کردن پیاده روی اربعین است.

معصومی تاکید کرد: امسال را اگر پشت سر بگذاریم در سال های آینده خبر های خوبی می شنویم و نابودی اسرائیل و علی الخصوص عربستان که باید امنیت آن برای نیرو های اسلامی به وجود بیاید تا گامی موثر در تحقق  ظهور حضرت حجت(عج) برداشته شود.

وی ابراز داشت: در روایات بر زیارت و پیاده روی اربعین تاکید شده است چنانچه در احادیث به شیوه های مختلف بیان شده است کسى که پیاده زیارت کند خداوند به هر قدمى که برمی دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو می فرماید و یک درجه مرتبه‏ اش را بالا می برد.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: خداوند خدمت به زائرین ابی عبدالله علیه السلام را کار ملائکه قرار داده است لذا انسان جایگاهی دارد که می تواند از ملائکه هم بالاتر برود از همین جهت قطعا انسان نسبت به ملائکه در خدمت به زائرین امام حسین علیه السلام اولی تر است.

معصومی بیان کرد: زائرین اربعین توجه داشته باشند شکرگزاری در این مسیر را فراموش نکنند که بسیار بسیار ارزشمند است و همه از خداوند متشکر باشند که خون ابی عبدالله علیهم السلام را برای هدایت بندگان قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: هدف از زیارت نزدیک شدن به فرهنگ امام حسین علیه السلام است و در این زیارت رسیدن دست به ضریح ملاک نیست و همان اتصال زائرین زیارت محسوب می شود.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما