کدخبر : 171968
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸
فاقددیدگاه
پرینت

نقش وزارت کشور در جذب بی ضابطه نیرو به شهرداری شیراز/ آغاز به کار مرکز پژوهش‌های شورا

در نشست خبری رئیس و سخنگو شورای شهر شیراز ضمن مرور مصوبات مهم شورا به سؤال خبرنگاران پاسخ داده شد.

نشست خبری رئیس و سخنگو شورای شهر شیراز ظهر امروز برگزار شد.

رئیس شورای شهر با بیان اینکه یکی از سیاست‌های ما در سال سوم شورای شهر تعامل با دستگاه‌های خدمات‌رسان در شهر است، اظهار داشت: نخستین جلسه ما با امام جمعه شهر شیراز بود و پس از آن جلسات هم‌اندیشی و کاری با استاندار فارس داشتیم، با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین اداره کل ورزش و جوانان نیز تفاهم‌نامه‌هایی را منعقد کردیم.

عبدالرزاق موسوی با اشاره به برگزاری دو جلسه مرکز پژوهش‌های شورای شهر شیراز ادامه داد: هدف ما از فعال کردن این مرکز استفاده از توان کارشناسی در مصوبات و طرح‌های مبنایی توسعه شهری شیراز است، ساختمان مرکز پژوهش‌ها آماده و تجهیز شده است که ۳ نفر از اعضای شورا و ۳ استاد دانشگاه جز هیأت امنا هستند؛ سرپرست مرکز نیز تعیین شده که به زودی اعلام خواهد شد و شورای پژوهشی مرکز نیز از یکشنبه هفته آینده آغاز به کار خواهد کرد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما در خصوص مازاد نیرو در شهرداری شیراز و نحوه نظارت شورا در پیشگیری از ورود با رابطه افراد به مجموعه شهرداری گفت: وزارت کشور برای شهرداری شیراز ۳ هزار و ۶۱۹ پست پیش‌بینی کرده است که حوزه خدماتی شهرداری مشمول این تعداد نمی‌شود، در حال حاضر در بیش از ۶ هزار پست  12 هزار نفر در مجموعه شهرداری شیراز مشغول به کار هستند که ۴ هزار و ۴۰۰ نفر با رابطه و نه طبق ضوابط قانونی جذب شدند که عمده آن مربوط به دوره‌های مدیریت شهری سابق است، این مسئله کاملا مشهود است که افراد مسؤول خویشان و آشنایان خود را به سر کار آوردند.

وی افزود: برای ۳ هزار پست تعریف شده در حال حاضر یک هزار و ۶۰۰ نفر با رعایت ضوابط در مجموعه شهرداری مشغول به فعالیت هستند و حدود یک هزار و ۴۰۰ نفر نیروهای شرکتی نیز ضوابط لازم را طی نکردند.

موسوی تصریح کرد: بخشی از زمینه تخلف را وزارت کشور ایجاد کرده است که مجوز جذب نیرو برای یک هزار و ۴۰۰ پست را برای شهرداری فراهم نکرده است، در خصوص تعدیل نیرو یا نحوه به کار‌گیری افراد نیز نظرات متفاوت است که باید همه جوانب رعایت شود.

این عضو شورا در پاسخ به سؤال دوم خبرنگار ما ابراز داشت: پس از بروز سیل در مجموعه شورا یک کمیته بررسی با حضور کارشناسان حقوقی که مستقل از شهرداری بودند، تشکیل و گزارش ارائه شد؛روند قضایی در حال پیگیری است و نتیجه نهایی را باید متولیان مربوطه ارائه کنند، تصمیم‌گیری در خصوص متخلفان با قاضی پرونده است و شورا و شهرداری نقشی در آن ندارند.

 رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه عملکرد شهرداری شیراز طی دو سال گذشته در حوزه فضای سبز شهری و باغات خوب بوده است، ابراز داشت: طبق گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس میزان تغییر کاربری باغات در دوره مدیریت جدید شهرداری شیراز با دوره های قبل تفاوت فاحشی دارد و یکی از نقاط قوت شهرداری فعلی شیراز مقابله با تغییر کاربری باغات بوده است.

موسوی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شیراز گفت: در جهت بهبود وضعیت خدمات رسانی این سازمان به دو سازمان مستقل با عنوان سیما، منظر و طراحی شهری هچنین پارک‌ها و فضای سبز شهری تبدیل خواهد شد.

وی در خصوص حذف کمیسیون حقوق شهروندی شورا نیز بیان کرد: این کمیسیون عملاً غیر فعال بود، به دلیل اینکه وظایف این کمیسیون به موضوع شهرداری الکترونیک نیز مربوط می‌شد، با نظر اعضا کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات تشکیل شد.

عملکرد مثبت شهرداری شیراز در حوزه فضای سبز و باغات

سخنگو شورای شیراز ابراز داشت: ۳۷ میلیون متر مربع مساحت فضای سبز شهری شیراز است که سرانه موجود هر فرد ۲۳/۵۶ متر مربع است که وضعیت خوبی را شاهد هستیم.

سعید نظری خاطر نشان کرد: برای نگهداری باغات هر ساله ۲۳ میلیون متر مکعب آب نیاز داریم در حالی که به دلیل زهکشی‌ها سطح آب زیرزمینی پایین آمده و موجب خشکی درختان می‌شود؛ با رایزنی که با مدیریت آب و فاضلاب شهر شیراز داشتیم مقرر شده آب تصفیه خانه شماره ۲ به باغات منتقل شود که البته هزینه‌بردار است و پیگیر این موضوع هستیم.

به گزارش فارس وی در خصوص خروج صنایع آلاینده از شهر شیراز گفت: ما در شورای پنجم به دنبال خروج کارخانه‌های آلاینده از شیراز بودیم که در این زمینه تلاش‌هایی هم انجام شده،خانه ریشمک به لپویی منتقل شد، کارخانه پشم شیشه نیز در حال انتقال به شهرک صنعتی است؛ برای انتقال کارخانه روغن نباتی از مجموعه کارخانه اراده‌ای وجود ندارد از طرفی نیازمند اعتبارات ارزی و یورویی هستند. 

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما