کدخبر : 171782
یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
فاقددیدگاه
پرینت

رونق سرقت زباله در کرمان/ ۲۵درصد زباله های شهر غیب می شود

کرمان – طبق آمار موجود در هر شبانه روز ۲۰ تن زباله در کرمان غیب می شود و در نهایت سر از انبارهای غیرمجاز زباله های خشک در می آورند و در این میان بهداشت عمومی قربانی می شود.
رونق سرقت زباله در کرمان/ ۲۵درصد زباله های شهر غیب می شود

خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، – خبرگزاریبه گزارش جنوب پرس ، : نارنجی پوشان که شب ها مشغول کار می شوند در کنار کار سختی که در طول شب انجام می دهند این روزها با یک دردسر جدید مواجه شده اند، در حالیکه پاکبانان مشغول جارو کردن شهر و جمع آوری زباله های شهروندان هستند عده ای یک تجارت کثیف را آغاز می کنند.

محمد یکی از این پاکبانان است که با خبرنگار به گزارش جنوب پرس ، هم صحبت می شود و از سختی های کارش می گوید، محمد ادامه می دهد در ماه های اخیر قبل از اینکه همکاران من بتوانند زباله ها را جمع آوری کنند،عده ای در خیابان های شهر راه می افتند و کیسه های زباله را در میان جوی های آب یا خیابان باز می کنند و هر چیزی که قابل بازیافت باشد را جدا می کنند و زباله های تر را در میانه خیابان رها می کنند به همین دلیل کار پاکبانان چند برابر می شود.

این پاکبان می گوید: کار ما چند برابر شده است و باید مجددا زباله را جمع کنیم و داخل کیسه بریزیم و جمع آوری کنیم.

گفته های کوتاه این پاکبانان اما پشت پرده ای عجیب دارد و موجب افزایش هزینه جمع آوری زباله ها از سطح شهر و سخت شدن پاکسازی شهر توسط زباله ها شده است. گویا عده ای سود جو با اجیر کردن افراد نیازمند و قشر ضعیف جامعه اقدام به جمع آوری زباله های بازیافتی می کنند و آن ها را به استانهای مجاور منتقل می کنند.

گویا عده ای سود جو با اجیر کردن افراد نیازمند و قشر ضعیف جامعه اقدام به جمع آوری زباله های بازیافتی می کنند و آن ها را به استانهای مجاور منتقل می کنند

مردم نیز به تنگ آمده اند، مکان های مختلف شهر در طول شهر جولانگاه زباله گردها و شهر آلوده می شود.

طبق آمار هر سال در این ماه سال ۴۰۰ تن زباله تولید می شد و با توجه به روند توسعه و افزایش جمعیت شهر در حال حاضر نیز باید حداقل همین میزان زباله تولید شود اما در عمل ۳۸۰ تن زباله روزانه در کرمان جمع می شود.

اما در این میان زباله گردها بازیچه اند، برای صحبت کردن با یکی از آنها کافیست ساعت ۹ شب زباله را جلوی منزل بگذارید و چند دقیقه صبر کنید.

برخی مواقع همهمه و دعوا بر سر زباله ها راه می افتد و نیمه شب صدای عده ای که تلاش می کنند زباله بیشتری جمع کنند به گوش می رسد.

۲۰ تن زباله هر شب از سطح شهر کرمان قبل از اینکه توسط کارگران شهرداری جمع شوند به وسیله زباله گردها به مراکز بازیافت غیر مجاز منتقل می شود. به نظر می رسد هر یک برای بخشی از شهر سرقفلی هم دارند، کیسه های بزرگی در دست دارند و دائما در سطلهای زباله شهر در پی اشیای مورد علاقه در جستجو هستند.

زن  و مرد و پیر و جوان هم ندارد، هر چند اکثرا جزو افراد فقیر و محروم جامعه هستند اما در میان آنها هستند افرادی که با خودروی شخصی و حتی وانت بار به دنبال زباله هستند، تجارت زباله پر سود است و هر روز بیشتر می شود.

زباله گردها شهر را کثیف می کنند

پسر بچه ۱۲ ساله ای به نام کریم از اتباع افغانستانی است که به همراه دوستان در حال جستجو در سطل های زباله بلوار پارادیس است، کریم می گوید: ما در همه طول روز مشغول جمع کردن زباله ها هستیم و دائما به سطلهای آشغال سر می زنیم، هر چیزی که پلاستیکی و یا آهنی و کاغذ باشد را جدا می کنیم و بقیه زباله ها را دور می اندازیم.

وی می گوید: فردی هر شب می آید و این زباله ها را از ما به قیمت خوبی می خرد، مکان مشخصی برای جمع کردن زباله ها وجود ندارد اما چون تعداد زباله گردها زیاد است گاه سر جمع کردن زباله یک منطقه دعوا هم می شود.

همه زباله گردها مثل کریم جز اتباع خارجی نیستند، برخی از آنها هم کودکان ایرانی و یا سالمندان و حتی معتاد هستند، چون روی این کار نظارتی وجود ندارد و درآمدش برای این قشر از جامعه قابل توجه است می توانی اقشار آسیب پذیر جامعه را در بین آنها ببینی که گاه صورت خود را با دستمالی پوشانده اند.

صدایی نیمه شب به گوش می رسد  وقتی از پنجره بیرون رو نگاه می کنم کشمکشی بین کارگران شهرداری و عده ای از زباله گردها در جریان است، دو زن سعی می کنند قبل از جمع آوری زباله ها توسط پاکبانان زباله را کنار خیابان خالی کنند و پلاستیک ها را جمع کنند.

در حالیکه ما حرف می زنیم دو زن که صورت خود را با وسواس پوشانده اند پلاستیکهای درون کیسه های زباله را جمع می کنند و شتابان به سمت سطل زباله بعدی می روند

اسماعیل، کارگر پاکبان می گوید: هر شب با این جور آدمها مواجه می شویم، اکثرا جز اقشار خیلی ضعیف هستند، در حالیکه ما حرف می زنیم دو زن که صورت خود را با وسواس پوشانده اند پلاستیکهای درون کیسه های زباله را جمع می کنند و شتابان به سمت سطل زباله بعدی می روند.

این پاکبان می افزاید: برخی از این افراد خودشان به صورت عمده زباله جمع می کنند اما اکثرا سودجوها؛ افراد بی بضاعت، معتاد و اتباع خارجی فاقد مجوز کار را پیدا می کنند و بابت تحویل فلزات و به خصوص پلاستیک به آنها پول می دهند.

وی با اشاره به اینکه در محل های غیر مجاز دپوی زباله ها افاغنه مشغول به کار هستند گفت: کارگاه های آنها اکثرا در حواشی شهر قرار دارد و در نهایت پلاستیک ها را بار کامیون می کنند و به شیراز، اصفهان، کرج، مشهد می فرستند.

۳۸۰ تن زباله در روز جمع می شود

مدیر عامل سازمان پسماندهای کرمان در گفتگو با مهر می گوید: در حال حاضر هر روز ۳۸۰ تن زباله در کرمان جمع آوری می شود که در مقایسه با سال گذشته حدود ۲۵ درصد زباله ها کمتر شده اند.

محمدرضا قربانی افزود: دلیل عمده کاهش زباله ها وجود زباله گردها هستند که مشکلاتی را نیز برای ما به وجود آورده اند.

وی تصریح کرد: عملا ۱۳ درصد از زباله ها خشک هستند و هدف زباله گردها هم جمع آوری این زباله های خشک است.

قربانی از وجود ایستگاه های ثابت دریافت زباله های خشک در شهر خبر می دهد که نقش قابل توجهی از جمع آوری زباله های خشک دارند و می گوید: از مردم می خواهیم با جدا کردن زباله های خشک آنها را تحویل ایستگاه های ثابت دهند تا زمینه زباله گردی از بین برود.

وی با اشاره به هزینه بالایی که شهرداری برای جمع آوری زباله ها صرف می کند گفت: این هزینه در سال گذشته ۲۹۵ میلیارد و ۵۹۵ میلیون ۴۳۰ ریال بوده است به همین دلیل از مردم می خواهیم در زمینه تفکیک زباله ها به کمک شهرداری بیاییند.

کارگاه های غیر مجاز جمع آوری زباله را جمع آوری می کنیم

وی با اشاره به شناسایی صدها کارگاه بازیافت غیر مجاز در اطراف شهر کرمان گفت: با همکاری دادگستری درصدد پلمب و برخورد با این کارگاهها هستیم.

وی همچنین از راه اندازی کارخانه بازیافت کرمان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: اقدامات اولیه انجام شده و به زودی کار اصلاح و راه اندازی این کارخانه انجام می شود ضمن اینکه شهرک بازیافت کرمان نیز به زودی راه اندازی و کارگاه های بازیافت در این مرکز تجمیع می شوند.

در کنار دغدغه فراوانی که مسئولان شهرداری و پاکبانان به دلیل وجود زباله گردها دارند مردم شهر نیز از فعالیت شبانه و روزی این افراد به تنگ آمده اند

در کنار دغدغه فراوانی که مسئولان شهرداری و پاکبانان به دلیل وجود زباله گردها دارند مردم شهر نیز از فعالیت شبانه و روزی این افراد به تنگ آمده اند.

احمد کمالی یکی از شهروندان کرمانی است که می گوید: هر روز بر سر جمع کردن آشغال های سطل های زباله بین این افراد دعوا است، صحنه های نامناسبی هم در شهر وجود دارد و همیشه عده ای در سطل های زباله در حال جمع آوری پلاستیک هستند.

زهرا پیمانی دیگر شهروند کرمانی است که می گوید: ما هر شب زباله ها را به صورت تفکیکی در بیرون می گذاریم اما بلافاصله عده ای زباله ها را مقابل خانه خالی می کنند و هر چه که می خواهند جمع می کنند و بقیره آشغال ها در معابر رها می شود، در نهایت پاکبانان باید با صرف زمان بیشتر بار دیگر زباله را جمع آوری کنند.

وی از مسئولان خواست سریعا برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنند چون وجود این افراد که هیچ اهمیتی برای سلامت شهر قابل نیستند و اکثرا غیر بومی و جزو اتباع بیگانه هستند به مخاطره ای جدی برای شهر تبدیل شده اند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما