کدخبر : 171779
یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
فاقددیدگاه
پرینت

همدان بارانداز زائران ۸ استان کشور/ محل تجمع ناوگان نهایی شد

همدان-امسال بابرگزاری مراسم اربعین حسینی ۳۸درصد زائران از مرزهای مهران و خسروی به همدان جابجا و سپس به استان‌های خود منتقل خواهند شد که برنامه ها برای اجرای درست پیش بینی ها در دست اجرا است.
همدان بارانداز زائران ۸ استان کشور/ محل تجمع ناوگان نهایی شد

خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، – گروه استان ها: کم کم که به روزهای اربعین حسینی نزدیک می شویم بر شور و شوق مردم برای عزیمت به کربلای معلی و پیوستن به خیل عاشقان امام حسین(ع) و شرکت در پیاده روی اربعین افزوده می شود.

گذشته از جلسات بسیاری که برای ساماندهی برگزاری شایسته برنامه پیاده روی اربعین در نقاط مختلف استان همدان در حال برگزاری است؛ در محافل و مجالس مردمی نیز برخی افراد صحبت ها را به سمت این حماسه آفرینی مردمی می کشند چراکه در هر جمع چندنفره ای حداقل یک نفر رهسپار این سفر معنوی به یادماندنی خواهد بود.

امسال همدان به دلیل مسئولیتی که به آن سپرده شده در برنامه ریزی ها قدری هوشمندانه تر پیش می رود چراکه امسال برای نخستین بار در کشور موضوعی با محوریت محل تجمع و سوار شدن مسافران (بارانداز) اربعین مطرح شده به نحوی که شهرهایی انتخاب شده اند تا زائران را پس از بازگشت از کربلا به شهرهای خود انتقال دهند.

همدان، کرمانشاه و اندیمشک ۳ شهر معین در انتقال زائران اربعین حسینی هستندبر اساس برنامه اعلام شده همدان، کرمانشاه و اندیمشک ۳ شهر معین در انتقال زائران اربعین حسینی هستند و در این راستا استان همدان به عنوان بارانداز زوار اربعین استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، قم، گلستان و مازندران انتخاب شده و زائران ۳ استان تهران، قزوین و سمنان نیز از همدان عبور می کنند.

همدان هم به علت آنچه نزدیکی به مرز عنوان شده در این برنامه ریزی عهده دار جابجایی مسافران ۸ شهر کشور است به طوری که طبق پیش بینی های صورت گرفته زوار اربعین استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، قم، گلستان و مازندران پس از برگزاری مراسم اربعین حسینی از طریق ناوگان اتوبوسی به همدان منتقل می شوند و از همدان به شهرهای خود عزیمت خواهند کرد.

این برنامه سبب شده مجموعه راهداری و حمل و نقل جاده ای بیش از سال های گذشته تکاپو داشته باشد تا شاهد کمترین مشکلات در جابجایی زائران اربعین حسینی در استان همدان باشیم.

معاون حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همدان در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه امسال پیش بینی اعزام زائران بین ۲.۵ تا ۳ میلیون نفر خواهد بود و بر اساس اعلام صورت گرفته تعداد زائران از سال گذشته بیشتر خواهد بود، گفت: بر اساس این پیش بینی یک شیوه نامه در حوزه حمل و نقل برای استان همدان ارسال شده است.

امسال برای مرزهای خروجی تعدادی شهر که نزدیک به مرزها هستند را به عنوان پس کرانه، بارانداز یا «هاب» انتخاب کرده اندصفر صادقی راد با بیان اینکه طرح امسال با سال های گذشته در حوزه حمل و نقل تفاوت دارد، اظهار داشت: امسال برای مرزهای خروجی تعدادی شهر که نزدیک به مرزها هستند را به عنوان پس کرانه، بارانداز یا «هاب» انتخاب کرده اند.

وی با اشاره به اینکه همدان، اندیمشک و کرمانشاه برای بارانداز انتخاب شده اند، گفت: پس کرانه همدان را برای مرز مهران و خسروی درنظر گرفته اند به طوری ۳۵ درصد زائران از مرز مهران و ۳ درصد زائران از مرز خسروی به همدان منتقل شوند.

معاون حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همدان با بیان اینکه در مجموع ۳۸ درصد زائران با پیش بینی شرکت ۲.۵ تا ۳ میلیون نفر در مراسم پیاده روی اربعین برای بارانداز همدان در نظر گرفته شده است، گفت: با توجه به اینکه راه دسترسی همدان بهتر است احتمال افزایش تعداد زائران وجود دارد که بر همین اساس پیش بینی ها را تا ۵۵ درصد شمار زائران در نظر می گیریم.

صادقی راد با بیان اینکه پیک برگشت زائران از ۲۴ مهرماه تا ۲۹ مهرماه در نظر گرفته شده است، گفت: در این ایام باید ۸ استان کشور از نظر تامین خودرو و اعزام زائران استان های خود به مقصد؛ همدان را کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه این ۸ استان شامل قم، گلستان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، قزوین و تهران هستند، گفت: این استان ها باید در تاریخ ۲۴ تا ۲۹ مهرماه با اعزام ناوگان حمل و نقل که برای آنها سهمیه بندی شده همدان را در جابجایی زائران استان های خود کمک کنند.

برای تامین مکان بارانداز و تجمع ناوگان

وی همچنین با بیان اینکه برای تامین مکان بارانداز و تجمع ناوگان زائران نیز برنامه هایی پیش بینی شد، گفت: تا کنون چند نقطه جانمایی شده و در نهایت بلوار جنب مجمتع حاج بابایی در ورودی شهر مریانج برای این امر در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر زیرساخت های مکان نهایی در حال آماده سازی است، گفت: تمام ناوگان تحت پوشش استان همدان نیز در ایام ۲۴ تا ۲۹ مهر به مرز مهران اعزام می شود تا زائران را از مرز مهران به همدان جابجا کند.

وی با بیان اینکه در این تاریخ تمام ناوگان به مرز مهران اعزام خواهد شد و خود بخود سفرهای عادی از استان همدان به سایر نقاط کشور غیرفعال خواهد شد، گفت: مردم باید سفرهای عادی خود را در این ایام مدیریت کنند.

صادقی راد با بیان اینکه ستاد برای تامین ناوگان احتمال دارد سیستم شرکت های حمل و نقل را ببندد، گفت: اگر این اقدام صورت گیرد امکان اعزام ناوگان وجود نخواهد داشت و تا ۸۰ درصد سرویس های عادی را نخواهیم داشت.

اعزام ۲۰۰ اتوبوس به مرز مهران

معاون حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همدان با بیان اینکه همدان ۲۰۰ اتوبوس دارد که به مرز مهران اعزام می شود، گفت: ۴۵ دستگاه نیز روزانه به مرز خسروی اعزام می شود.

وی با بیان اینکه ۷۵ دستگاه مینی بوس هم برای مرز خسروی در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: با این احتساب ناوگانی برای برقراری سفرهای عادی نخواهد بود.

روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ اتوبوس وارد همدان خواهد شد

صادقی راد با بیان اینکه به صورت میانگین روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ اتوبوس وارد همدان خواهد شد، گفت: ستاد اربعین استان همدان پیش بینی های لازم را در نظر خواهد گرفت و نیازمندی ها در حوزه حمل و نقل به ستاد اربعین اعلام شده است.

وی تاکید کرد: مردم باید همکاری لازم را داشته و مدیریت سفر را لحاظ کنند چراکه در ایام عنوان شده سرویس های عادی حمل و نقل به حداقل خواهد رسید.

گذشته از اقداماتی که توسط راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همدان در دست انجام است گروه های مردمی نیز برای میزبانی از زائران اربعین در تلاش هستند که در همین خصوص رئیس ستاد مردمی خدمتگزاران اربعین حسینی استان همدان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: امسال ۷۵ موکب برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین در همدان فعال می شود.

سیدرضا موسوی گفت: خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی در استان همدان از سال ۹۰ با ۱۰ ایستگاه صلواتی آغاز شد و امسال ۷۵ فعال می شود.

موسوی با بیان اینکه همدان در مسیر زائران ۱۵ استان کشور قرار دارد که برای رسیدن به کربلای معلی باید از همدان عبور کنند، گفت: برنامه ریزی ها به نحوی است که میزبانی از زائران مطلوب و درخور شان آنان باشد.

لزوم انسجام در خدمت‌رسانی به زائران

وی با تاکید بر اینکه باید در خدمت‌رسانی به زائران انسجام وجود داشته باشد، گفت: همدان شاهراه مسیر تردد زائران اربعین است.

موسوی با تأکید بر اینکه امسال باید برنامه‌ریزی کنیم تا هیچ زائری بدون پذیرایی از استان همدان خارج نشود، تاکید کرد: تا جایی که توان داریم در خدمت زائران اباعبدالله (ع) خواهیم بود.

گفتنی است استان همدان به دلیل نزدیکی به مرز به عنوان استان معین برای انتقال زائران به مقاصد خود انتخاب شده است و بر همین اساس باید تدابیر لازم پیش بینی شود تا خاطره ای خوش از حضور زائران در همدان برای آنها به یادگار بماند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما