کدخبر : 171738
شنبه 6 مهر 1398 - 14:17
فاقددیدگاه
پرینت

دردسر کنگانی ‌ها با بوی نامطبوع اراضی کشاورزی/ جلوی ورود کامیون‌های حامل کود مرغی را بگیرید

مدت‌ها است‌ که جهاد کشاورزی شهرستان کنگان مدعی برخورد با استفاده کنندگان از کود مرغی در زمین‌های زراعی است اما برخی از ساکنین محله‌‌های نزدیک به زمین‌های کشاورزی همچنان از مسئله استفاده از کود مرغی ابراز گلایه می‌کنند.

دردسر کنگانی ‌ها با بوی نامطبوع اراضی کشاورزی/ جلوی ورود کامیون‌های حامل کود مرغی را بگیرید

خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، بوشهر؛ صلاح خنافره: مدت‌ها است‌ که جهاد کشاورزی شهرستان کنگان مدعی برخورد با استفاده کنندگان از کود مرغی در زمین‌های زراعی است اما برخی از ساکنین محله‌‌های نزدیک به زمین‌های کشاورزی همچنان از مسئله استفاده از کود مرغی ابراز گلایه می‌کنند و میگویند: کشاورزان همچنان از کود مرغی استفاده می‌کنند‌.

یکی از ساکنین شهر کنگان می‌گوید: کشاورزان در زمین‌های زراعی خود از کود مرغی استفاده می‌کنند که نه تنها بوی آن مردم را اذیت کرده بلکه به لحاظ بهداشتی نیز برای مردم خطرات جدی دارد.

دردسر مردم کنگان با کود مرغی

این شهروند ادامه داد: استفاده از کود مرغی در اراضی زراعی داخل یا چسبیده به شهر می‌تواند منجر به انتشار بیماری از طریق باد، حشرات و حیوانات شود و این یک نگرانی جدی برای ماست.

وی عنوان کرد: لازم است که نهادهای مربوطه مانند جهاد کشاورزی، شبکه بهداشت، محیط زیست، پلیس راهور و دستگاه قضا در این مسئله ورود جدی کنند چرا که سلامت مردم چیزی نیست که آن را نادیده گرفت، انتظار مردم، ورود جدی این نهادها به موضوع کود مرغی است.

این شهروند کنگانی با تقدیر از پیگیری‌های گذشته نهادهای مربوطه افزود: در سال‌های اخیر پیگیری‌های خوبی در این رابطه انجام شده و شدت بوی متعفن کود مرغی در حال حاضر به نسبت سال‌های قبل کمتر شده ولی شاهدیم که همچنان از کود مرغی استفاده می‌شود.

 پلیس راهور جلوی ورود کامیون‌های حامل کود مرغی را بگیرد

وی افزود: پلیس راهور نقش موثری در کنترل مبادی ورودی کامیون‌های حامل کود مرغی به استان و شهرستان دارد که می‌تواند این مسئله را تا حدود زیادی کنترل و حل کند.

احمد آذریار رئیس اداره محیط زیست شهرستان کنگان  به تشریح اقدامات انجام شده به منظور جلوگیری از استفاده کود مرغی خام در اراضی کشاورزی پرداخت و گفت: برگزاری جلسات متعدد در فرمانداری، اطلاع رسانی به کشاورزان و مالکین اراضی با همکاری اداره جهاد کشاورزی کنگان، تشکیل گروه گشت مشترک متشکل از نمایندگان دامپزشکی، بهداشت و درمان، حفاظت محیط زیست، جهادکشاورزی و نیروی انتظامی، گشت زنی و بازدید از اراضی کشاورزی از مردادماه سال جاری،۱۷ مرحله بازدید از اراضی و  صورتجلسه کردن ۹ مورد تخلف و اعلام به مرجع قضایی و تحویل به شبکه بهداشت و درمان از اقدامات انجام شده در جهت جلوگیری از کودمرغی است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان گفت: یک مورد از تخلفاتی که کودمرغی خام روی زمین دپو شده بود و هنوز پخش نشده بود با همکاری شهرداری کنگان به محل دفن زباله حمل شد و هم‌اکنون گشت مشترک فعال می‌باشد و علاوه بر آن مواقعی که گزارش استفاده از کود مرغی خام داده شود، نسبت به اعزام گروه گشت اقدام می‌شود.

مصطفی فرامرزی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان‌کنگان در این باره به خبرنگار فارس گفت: در سال جاری تاکنون دو جلسه به ریاست معاون سیاسی اجتماعی فرماندار برگزار شده است که در این جلسه ادارات محیط زیست، بهداشت، نیروی انتظامی، جهاد کشاورزی حضور داشتند.

 بازرسی کاگروه جهاد کشاورزی از مزارع 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان‌کنگان افزود: از اول شهریور ماه سال جاری هفته‌ای دوبار کارگروهی متشکل از نیروی انتظامی، بهداشت و درمان، محیط زیست، جهادکشاورزی کار پایش و بازدید از مزارع را انجام می‌دهند و در صورت مشاهده با متخلفین برخورد می‌کنند که تاکنون یک مورد دپوی کود مرغی جمع آوری و به خارج از  شهر منتقل شده و چند مختلف نیز به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

وی ادامه داد: در سال گذشته از چندین شکایتی که توسط کارگروه صورت گرفت، ۱۵ مورد منجر به صدور رای توسط قاضی شد.

فرامرزی گفت: از سال‌های گذشته کلاس‌های متعدد ترویجی در خصوص جایگزینی کود مرغی خام با کودهای فراوری شده برگزار شده است و همچنین موضوع ممنوعیت استفاده از کود مرغی خام از سال‌های گذشته بوسیله نصب بنر و توزیع تراکت اطلاع‌رسانی شده است.

تشدید اقدامات قانونی و بهداشتی علیه متخلفین

نوید اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار فارس از تشدید اقدامات قانونی و بهداشتی علیه متخلفین استفاده از کود مرغی غیرمجاز در کنگان خبر داد و گفت: با عنایت به شکایات متعدد مردمی از وضعیت غیر بهداشتی ایجاد شده ناشی از استفاده برخب از کشاورزان از کود مرغی غیرمجاز که باعث ایجاد بوی ناخوشایند و آزار دهنده و ازدیاد مگس گردیده است، کارگروه بازرسی از زمین‌های کشاورزی شامل شبکه بهداشت، جهادکشاورزی، محیط زیست، دامپزشکی و نیروی انتظامی تشکیل و از ابتدای سال ۹۸ بازدیدهای متعددی از کلیه زمین‌های کشاورزی منطقه کنگان و بنک را آغاز کرده است.

تشکیل ۶ فقره پرونده قضایی

مسؤول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان تصریح کرد: پس از بررسی‌های لازم ۳۱ مورد گشت زنی انجام شده، ۶ فقره پرونده قضایی تشکیل و متخلفین توسط شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان به دادسرای شهرستان معرفی شدند.

وی ادامه داد: این تیم بازرسی در طول هفته برنامه روتین بازرسی را انجام داده و به محض دریافت شکایت مردمی در اسرع وقت نسبت به بازدید زمین‌های کشاورزی اقدام نموده و خاطیان را به دادستانی معرفی خواهد کرد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما