کدخبر : 171714
شنبه 6 مهر 1398 - 13:45
فاقددیدگاه
پرینت

بازنگری قانون ثبت سفارش کالا و واردات مواد اولیه در مناطق آزاد

کیش - رئیس بانک مرکزی ایران از بازنگری قانون ثبت سفارش کالا ، واردات مواد اولیه و صادرات تولید کنندگان در مناطق آزاد خبر داد.
بازنگری قانون ثبت سفارش کالا و واردات مواد اولیه در مناطق آزاد

به گزارش خبرنگاربه گزارش جنوب پرس ، ، عبدالناصر همتی ظهر جمعه در نشست خبری که در کیش برگزار شد، از تثبیت وضعیت اقتصادی کشور خبر داد و گفت: تحریم های سخت ، سال ۹۷ را بر مردم ایران دشوار کرد.

وی افزود: سال ۹۸ دولت و بانک مرکزی با کنترل قاچاق ، ثبت سفارش کالا ، اختصاص ارز دولتی به کالای گروه ۱ و ۲ ، صادرات و واردات با روشهای قانونی و شفاف توانست نرخ ارز و بحران اقتصادی را کنترل کند .

رئیس کل بانک مرکزی گفت: دولت در نیمه نخست امسال ۱۹ میلیارد دلار برای واردات هزینه کرد که ۱۱ میلیارد دلار آن از طریق صادرات غیر نفتی تامین شد .

وی افزود: اکنون نرخ تورم ماهانه ۸ دهم درصد است که این تورم در اوضاع اقتصادی کنونی قابل پذیرش و کنترل است.

همتی تلاش تیم اقتصادی کشور را برای عبور از بحران تورم مثبت ارزیابی کرد و گفت: کشوری را که در دنیا به اقتصاد ابر تورمی معرفی کردند اکنون در مهار تورم و کنترل بیکاری موفق عمل کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی البته به نقصان های اقتصادی هم اشاره کرد و گفت: مناطق آزاد دروازه اقتصاد کشورند و باید قوانین این مناطق بازنگری شود و مشکلات واحد های تولیدی این مناطق را در هیئت دولت مطرح خواهم کرد.

۱۲۵ هزار واحد تولیدی و صنعتی در مناطق آزاد کشور فعال هستند که بیش از ۳۰۰ واحد آن در کیش فعالیت می کنند.

تعدادی از سرمایه گذاران و تولید کنندگان کیش در نشست هم اندیشی اقتصادی حضور داشتند و نبود مواد اولیه برای تولید ، موانع ثبت سفارش کالا برای واردات و موانع صادرات از مهمترین مشکلات آنان بود که در حضور رئیس کل بانک مرکزی مطرح کردند

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما