کدخبر : 171646
پنج شنبه ۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
فاقددیدگاه
پرینت

روایت «فرمانده» از نقش هوادریا در دفاع مقدس/ از بالگردهای وارداتی تا بومی‌سازی تجهیزات

فرمانده هوادریای نداجا گفت: خارجی‌ها نمی دانند ما بر روی هلی کوپترهایی که در گذشته از آن ها خریده ایم چه تجهیزاتی نصب کرده ایم.

به گزارش جنوب پرس ، امیر سید منصور روح الامینی عصر امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار داشت: وقتی دفاع مقدس آغاز شد تامین امنیت شمال خلیج فارس و تنگه هرمز جزو شرح وظایف نیروی دریایی ارتش بود و در ابتدای جنگ در همان منطقه با نیروی دریایی عراق درگیر می شدیم.

وی ادامه داد: افتخارات دفاع مقدس در زمین، دریا و هوا توسط پیشکسوتان ما خلق شده است اما امروز افتخار آن بر روی دوش و پیشانی ما می درخشد و به نیکی و با سربلندی از آن دوران یاد می کنیم.

فرمانده هوادریای نداجا بیان داشت: در عرض ۶۷ روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با نیروی دریایی عراق کاری کرد که کارش را تمام کرد و پس از آن ماموریت ما در دریا حفظ خطوط مواصلاتی واردات و صادرات بود.

وی افزود: با توجه به اینکه جنگ تحمیلی رژیم بعث بر علیه ایران یکی از طولانی‌ترین جنگ های تاریخ است ؛ صادرات و واردات ما در آن برهه به هیچ وجه نباید قطع می‌شد که اگر این اتفاق می‌افتاد با یک قحطی در کشور روبرو می‌شدیم و این کار را بسیار سخت می کرد.

فرمانده هوادریای نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: منطقه خطر ما خلیج فارس تا بندر امام خمینی(ره) بود که در زمان جنگ تنها بندر تجاری ایران محسوب می‌شد و کشتی‌ها در آن پهلو می‌گرفتند و همچنین محل صادر نفت هم جزیره خارک بود و این دو منطقه به صورت ۲۴ ساعته و دائم در تیررس و مورد حمله دشمن بود.

روح الامینی بیان کرد: دفاع جانانه ما از خارک حتی یک ساعت هم متوقف نشد و اجازه ندادیم تا جریان صادرات نفت کشور متوقف شود که تنها منبع درآمد جمهوری اسلامی ایران بود.

وی ابراز داشت: زمان جنگ کشتی‌هایی که متعلق به ایران بودند؛ کشتی‌هایی که مبدا یا مقصدشان ایران بود مورد حمله دشمن قرار می‌گرفت و ما به وسیله ناوها و بالگردهایی که داشتیم این کشتی ها را در منطقه خطری که نیرو هوایی عراق می‌توانست به آن ها حمله کند اسکورت می‌کردیم و اجازه تعرض نمی‌دادیم.

عملیات انهدام سکوهای البَکر و الامیه
فرمانده هوادریای نداجا اظهار داشت: سال ۵۹ عملیات بسیار مهمی را انجام دادیم که بازتاب بسیار گسترده ای داشت در این عملیات که در امتداد عملیات های «اشکان» و «شهید صفری» انجام شد توانستیم  سکوهای البکر و الامیه را که از مهم‌ترین سکوهای نفتی عراق بود با همکاری مشترک یگان‌های شناور، تکاوران دریایی و هوادریا از کار بیندازیم و مورد انفجار قرار دهیم.

روح الامینی افزود: طرح‌های عملیات مروارید نوشته شد و اجرا شد و علت موفقیت آن پشت سر هم بودن عملیات ها بود که بلافاصله بعد از عملیات «اشکان» عملیات «شهید صفری» شروع شد و دشمن این انتظار را نداشت زیرا گمان می کرد بین اول تا عملیات بعد چند ماهی فاصله باشد.

فرمانده هوا دریای نداجا عنوان کرد: بعد از ترسیم طرح کلی عملیات ناوچه‌ها و شناورها به همراه بالگرد ها به سکو ها حمله کردند و با تیراندازی کردن موجب تخلیه شدن مهمات عراقی‌ها شدند و سپس ما نیروهای تکاوری را با هلی کوپتر روی سکوها پیاده کردیم و آن ها بعد از جای گذاری چاشنی‌های انفجاری به بالگرد بازگشتند.

وی بیان کرد: از درون هلی کوپتر از انفجار سکوها فیلمبرداری شد تا صدام نتواند هیچ گونه ادعای کذبی داشته باشد و عملیات روانی اش خنثی شود.

روح الامینی خاطرنشان کرد: اگر عراق شرایط مساوی با ایران داشت و کشورهای دنیا آن را حمایت نمی‌کردند حتی ۶۷ روز هم نمی‌توانست مقاومت کند و کاملا تسلیم می‌شد و جنگ بیشتر از ۲ ماه طول نمی‌کشید.

فرمانده هوا دریا نداجا تاکید کرد: این عملیات‌ها یک کار مشترک بود و نمی‌توان آن را حاصل زحمات یک نیروی خاص دانست پس به جرئت می‌گویم چون تمام نیرو ها فرزندان این ملت هستند قهرمان واقعی تمام عملیات ها ملت ایران هستند.

از تجهیزات وارداتی تا بومی‌سازی تجهیزات
فرمانده هوادریای نیرو دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه اکثر تجهیزات ارتش وارداتی بود و خارجی‌ها ما را تنها گذاشتند، گفت: کشورهای سازنده بالگردها فکر می‌کردند تجهیزات نظامی ما حتی چند هفته هم دوام نمی‌آورد زیرا ما در ابتدای امر به کار با هلی کوپتر‌ها وارد نبودیم اما امروز همه هلی کوپتر‌های ما که سازنده آن‌ها کشورهای خارجی هستند به جایی رسیده اند که آن‌ها نمی‌دانند که این هلی کوپترها همان بالگردهای گذشته نیست، زیرا ما امکانات آن‌ها را بومی کردیم و از آن تجهیزات فقط پوسته ای مانده است.

وی افزود: در زمان جنگ تجهیزاتی که داشتیم همه تجهیزات جدیدی بود و عمر بالایی نداشتند ولی به محض اینکه انقلاب شد تمام این تجهیزات تحریم شد و از ابتدای انقلاب تاکنون این تحریم‌ها ادامه دارد.

روح الامینی تاکید کرد: ما با تکیه بر دانش بومی و ظرفیت صنعت و دانشگاه توانستیم تعمیر و نگهداری و حتی بروزگردانی سیستم‌های نظامی خود را بومی‌سازی کنیم.

فرمانده هوادریا بیان کرد: در مستندات ارتش آمار آمادگی بالگردها ثبت می‌شود و ما این‌ها را در اختیار پرسنل جدید قرار می‌دهیم که باورشان نمی شود که آمار آمادگی هلی کوپترهایی که بیش از ۴۰ سال از عمرشان می‌گذرد امروزه از آمار آمادگی روزهای اولشان هم بالاتر است.

وی خاطرنشان کرد: ما در گذشته خلبانی را نداشتیم که در کشور آموزش دیده باشد اما امروز به جایی رسیده ایم که نیروهای بسیاری را در داخل کشور تربیت کرده ایم و حتی این آمادگی را داریم که نیروهای کشورهای دیگر را هم برای آموزش در ایران بپذیریم.

نقش هوا دریا در شکست حصر آبادان و آزاد سازی خرمشهر
امیر سید منصور روح الامینی در تبیین نقش هوا دریای نداجا در عملیات های آزادسازی خرمشهر و شکست حصر آبادان گفت: از وقتی که خرمشهر بعد از ۳۴ روز مقاومت سقوط کرد یکی از بزرگترین نگرانی‌ها این بود که آبادان که یک شبه جزیره است بلافاصله سقوط کند و اگر به این منطقه سفر کنید برایتان این سوال پیش می‌آید که چگونه خرمشهر اشغال شد اما هرگز آبادان به اشغال دشمن در نیامد زیرا تمام خطوط مواصلاتی ما را  دشمن بسته بود و هیچ کمک و نیرویی نه می‌توانست وارد شهر آبادان شود و نه کسی خارج شود که اینجا بود که بالگرد های و هوا ناوهای ما به کمک آمدند.

وی اظهار داشت: ما هوا ناوهایی نداریم که می‌تواند از نیزار عبور کند و از جاهای باتلاق مانند با عمق پایین حرکت کند که در این راستا ما نیروها و تجهیزات را با بالگرد و هواناو به آبادان می‌بردند و مردم عادی را از شهر به بیرون منتقل می‌کردند.

فرمانده هوا دریا نداجا تاکید کرد: این کار هوادریا باعث می شد که پشتیبانی از نیروهای حاضر در آبادان به درستی انجام شود و تجهیزات و نیروهای تازه نفس به موقع به آبادان برسند و هیچ گاه آبادان سقوط نکند.

امیر روح الامینی خاطرنشان کرد: هوا دریای نداجا در عدم سقوط آبادان نقش بسزایی داشت اما در شکست حصر آبادان و فتح خرمشهر هیج کس نمی‌تواند ادعای شخصی داشته باشد زیرا تمام نیروهای مسلح با هم توانستند این حماسه را خلق کنند.

وی در بخش پایانی سخنانش بیان کرد: تجربه من این را می‌رساند که تحریم، تهدید نیست بلکه یک فرصت است زیرا مارا مجبور می‌کند که خودمان باشیم و افتخار امروز ما این است که یک کشور آزاده هستیم و از هیچ کس خط نمی‌گیریم و از هیچ کسی نمی‌ترسیم.

فرمانده هوا دریا نداجا ابراز داشت: تلاش فرزندان این مرز و بوم در محدودیت‌ها و از خودگذشتگی‌ها ما را به جایی رسانده است که دشمنان ما امروز می‌دانند اگر یک دفعه کوچکترین غفلتی کنند و فکر کنند می‌توانند به ما حمله کنند با پاسخ سنگینی روبرو شوند.

روح الامینی خاطرنشان کرد: به ملت ایران تضمین می‌دهم ما در حال دفاع از کیان ایران اسلامی هستیم و همانطور که دشمن ما را رصد می‌کند ما هم او را زیر نظر داریم و این تضمین را می‌دهم که تا زمانی که ما هستیم کسی جرأت کوچکترین تعرض را به خاک ایران نداشته باشد و فقط وقتی این تضمین از بین می‌رود که یک نفر از نیروهای مسلح باقی نمانده باشد  و همه به شهادت رسیده باشند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما