کدخبر : 171490
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳
فاقددیدگاه
پرینت

دفاعی که مقدس شد/نام‌ شهدا،نگهبان ناموس کوچه‌ها

به برکت خون شهیدان و از قبل سرفه‌های تمام نشدنی جانبازان دفاع مقدس است که ایران اسلامی در آتشفشان نا آرام منطقه در امن و امان است.

دفاعی که مقدس شد/نام‌ شهدا،نگهبان ناموس کوچه‌ها

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از کهگیلویه؛طیبه‌سادات سعادتی‌نیک؛ در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران با چراغ سبز و حمایت اربابان خویش جنگی نابرابر به ایران تحمیل کرد تا به خیال خود نهال نوپای انقلاب را از ریشه بخشکانند اما بزرگ مردانی از جنس نور رفتند جان دادند تا ارزش‌های ناب اسلامی زنده بماند.

به رغم همه مشکلات، دفاع مقدس مردم مسلمان و انقلابی ایران شکل گرفت و رزمندگان جوان و شهادت‌طلب به جبهه‌ها شتافتند.حماسه‌ای مقدس شکل گرفت که در تاریخ اسلامی به عنوان سند دیگری از افتخار و عزت این مرز و بوم به ثبت رسید و تا امروز برکات و دستاوردهایی برای ملت ایران به ارمغان آورده است.

اگر گزینه‌های روی میز دشمن سالیان سال است که تکان نمی‌خورند  و هرگز عملیاتی نمی‌شوند به برکت خون شهدا است چون این خاک شهید داده و هنوز هم شهید می‌آورند؛ آنها که شب عملیات به خط زدند و حالا با گذشت سال‌ها از اعتکاف در خاک جبهه بوی کربلا گرفته و کربلایی شده‌اند  می‌آیند تا ما را کربلایی کنند. هنوز هم شهید می‌آورند.

دشمن خوب می‌داند آنچه به جنگ هشت ساله خاتمه داد و تا امروز هم مانع شروع دوباره آن شده است جانفشانی بزرگ مردانی است که رفتند جان دادند تا کسی فکر تجاوز به این خاک در ذهنش خطور هم نکند.مرزهای ایران اسلامی با خون شهدا حفاظت می‌شود.

از صدقه سر شهیدان، از برکت خونشان و از قِبل سرفه‌های تمام نشدنی جانبازان شیمیایی  است که ایران اسلامی در آتشفشان همیشه در حال فوران منطقه امنیت دارد سرافراز است و با اقتدار به راه خود ادامه می‌دهد.

هفته دفاع مقدس فرصتی است تا از سیره شهیدان بدانیم وصیت نامه شهیدان بخوانیم و راه و رسم آن‌ها را الگوی خود سازیم.همان شهیدانی که شهادت در رخسار و کلامشان نهفته بود آنطور که همرزمانشان می‌گویند شب عملیات سنگرها رنگ و بوی شهادت به خود می‌گرفت از سیمایشان معلوم بود پر می‌کشند و سبکبال می‌روند تا اوج تا خدا.

هشت سال دفاع مقدس در کنار دستاوردها درس‌ها و تجاربی داشت که باید سرلوحه زندگی باشد.اعتماد به نفس و خودباوری، رشد باورهای دینی، قدرت بازدارندگی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، از تجارب دفاع مقدس است که در شرایط امروزی نیاز اساسی جامعه است.

رهبر انقلاب بارها در بیاناتشان به این نکته اشاره داشته‌اند که «وصیت‌نامه شهدا را بخوانید» این توصیه در کلام گهربار امام خمینی(ره) نیز دیده می‌شود «این وصیت‌نامه‌هایی که این عزیزان می‌نویسند مطالعه کنید ۵۰ سال عبادت کردید خدا قبول کند یک روز هم یکی از این وصیت‌نامه را بگیرید و مطالعه کنید و فکر کنید.»

سهم شهرستان کهگیلویه از جنگ هشت ساله تقدیم ۴۱۹ شهید بود که در ۱۳۱ گلزار آرمیده‌اند و قبورشان زیارتگاه دوستداران شهید و شهادت است.

گلزار شهدای دهدشت شقایق‌زار ۱۰۵ شهید گلگون کفن است. ۴۷ شهید در رده سنی ۱۴ تا ۲۰ سال شربت شهادت نوشیدند و ۵۲ شهید ۲۰ تا ۵۵ ساله سبکبال اوج گرفتند.

بندهایی از وصیت‌نامه تنی چند از سرداران شهید شهرستان را با هم مرور می‌کنیم:

*فرازی از وصیت نامه سردار شهید سید عبدالصالح ارجمند

با جرأت می توان گفت که اسلامی که ما الان می بینیم با خون حسین ( ع) زنده شده است و ما هم باید راه حسین ( ع ) را ادامه دهیم و نگذاریم که درخت اسلام خشک شود.
باید به این درخت آب داد ، آب سرخ ” خون” .
باید دنیا و تجملات دنیوی را رها کرد و به سوی آخرت و معنویات رفت.

سردار شهید عنایت‌الله بازگیر در بخشی از وصیت خود نوشت« انقلاب میراث خون شهداست، پس ای خانواده شهدا بر شماست که بیشتر دلسوز این انقلاب و اسلام و این ارث فرزندانتان باشید تا خدشه‌ای به آن وارد نشود.»

*فرازی از وصیت نامه سردار شهید علی همایونفر

…شهدا بر آن شدند که دین خود به اسلام و قرآن را ادا نمایند و بار مسولیت و سنگینی این راه را بر گردن این نسل و نسل‌های آینده بگذارند.امیدوارم که این راه پر ارزش انسان ساز در تمامی اوقات تا برقراری قسط و عدل در تمامی نقاط دنیا حتی برای یک لحظه بدون مسافر نگردد و هرگونه جانبازی را پیشه خود سازید.

شهیدان کاری حسینی کردند یعنی آنچه باید می‌کردند اما، ما چه کردیم؟ با شهیدان چقدر آشنا شدیم؟راهشان را، اهدافشان را، رفتارشان را چقدر شناختیم؟ اگر اعمالمان را با ترازوی شهیدان وزن کنند خجالت و حسرت خواهیم داشت یا سرافرازی و رضایت؟

پهلو شکستگان شلمچه، لب تشنگان هویزه، مردان بی‌ادعای فکه، طلایه‌داران طلائیه، خط شکنان مجنون،شب زنده‌داران اروند و…! قدردان ایثارتان هستیم.سرفراز ایستاده‌ایم و پیام بلندتان را با فرزندان وطن زمزمه می‌کنیم.کوچه‌های شهرمان را که قدم می‌زنیم نامتان را بر پیشانی افتخار این سرزمین درخشان می‌یابیم و چه خوب است نام مقدستان زینت‌بخش هر کوچه است.

بدا به حال ما اگر یاد شما را زندگی ما قاب نگیرد.یادمان باشد راه دراز است و مقصد بلند، جاده را چراغ خون شهدا روشن نگه داشته تا ما به سلامت عبور کنیم.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما