کدخبر : 171488
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱
فاقددیدگاه
پرینت

خسارت ۱۱ هزار میلیاردی سیل به زیرساخت‌های راه/ کنترل ضعیف بر استاندارد‌ مصالح ساختمانی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در سیل ابتدای سال جاری 11 هزار میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌های وزارت راه وارد شد.

خسارت 11 هزار میلیاردی سیل به زیرساخت‌های راه/ کنترل ضعیف بر استاندارد‌ مصالح ساختمانی

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از یاسوج، محمد شکرچی‌زاده پیش از ظهر امروز در نشست کارگروه زلزله به سه رویکرد در مواقع بحران‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از رویکردها اینکه اجازه دهیم حادثه اتفاق بیفتد بعد نسبت به اسکان افراد اقدام کنیم، رویکرد دوم مقاوم‌سازی روستاها و ساختمان‌های حساس مانند بیمارستان‌ها است و رویکرد سوم انتقال ریسک توسط بیمه‌ها است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مهندسی بتن گفت: بتن‌ها در زلزله کرمانشاه سربلند بیرون نیامدند که همان موقع گروه اعزام و چندین گزارش از بیمارستان‌ها و ساختمان‌های مسکن مهر ارائه شد همه کارخانه‌های بتن دارای گواهی استاندارد بودند اما طبق استاندارد نباید گواهی دریافت می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه در ساخت و سازهای جدید کیفیت بتن و میلگرد برای ایمنی در زلزله مورد توجه باشد، افزود: علی‌رغم همه تلاش‌ها در حوزه استاندارد اما آن کنترل و نظارتی که باید بر روی مصالح ساختمانی باشد صورت نمی‌گیرد و محصولات تولیدی جوابگوی مخاطرات نیست. در این استان مصوب شود نظارت بیشتری بر بتن و میلگرد صورت گیرد.

رئیس کارگروه زلزله کشور در ادامه با مهم خواندن زیرساخت‌های ساختمان‌هایی مانند بیمارستان‌ها گفت: در زلزله کرمانشاه بیمارستان‌های قدیمی، جدید و بیمارستان‌های در حال ساخت به خوبی عمل نکردند و نه تنها مصدومین در این مراکز درمان نشدند بلکه بیماران خود بیمارستان نیز جابه‌جا شدند.

شکرچی‌زاده با بیان اینکه ساختمان‌های مهم مانند بیمارستان‌ها در اولویت باشند، عنوان کرد: همایشی به همین منظور روزهای آینده برگزار و وضعیت بیمارستان‌ها با توجه به پهنه‌بندی گسل مشخص شود و اگر بیمارستانی در گسل زلزله ساخته شده  نسبت به جابه‌جایی یا مقاوم‌سازی آن اقدام جدی صورت گیرد.

وی با اشاره به گذر لوله‌های گاز کشور از استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بررسی شود اگر تقاطعی در این خصوص صورت می‌گیرد جابه‌جایی یا اتصالاتی شکل‌پذیر برای کاهش خطرات انجام شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس کارگروه زلزله‌ بر لزوم استقرار سامانه پاسخ سریع در زمان زلزله تأکید کرد و گفت: با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان این سامانه خریداری و در یکی از اتاق‌های استانداری جهت رصد و پایش آنلاین زلزله مستقر شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به استقرار ۱۱۰۰ دستگاه شتاب‌نگار در کشور گفت: نیاز به استقرار سه برابر این تعداد دستگاه شتاب‌نگار در کشور هستیم و هر چه تعداد بیشتر شود در مواقع زلزله کمک بهتری انجام می‌شود.

این مسوول سومین رویکرد مورد توجه را انتقال ریسک توسط بیمه‌ها عنوان کرد و گفت: در حوزه بیمه‌ها خیلی کار نشده به همین دلیل همه بارها بر دوش دولت است باید بر وضعیت مصالح و مقاوم‌سازی ساختمان‌های مهم و همچنین پوشش بیمه‌ها کار شود که در صورت توجه به این دو مقوله‌ آنچه می‌ماند بحران است که باید مدیریت شود.

این مسوول در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: علاوه بر زلزله سیل به عنوان دیگ بلای طبیعی باید جدی گرفته شود چراکه طبق پیش‌بینی هواشناسی تغییرات اقلیمی خطر وقوع سیلاب در ایران را ۴ برابر افزایش داده و پیش‌بینی می‌شود شاید سیلی مانند ابتدای سال را شاهد باشیم.

شکرچی‌زاده بر توجه به ملاحظات سیل و تعیین حریم رودخانه‌ها تأکید کرد و یادآور شد: در سیل امسال آسیب‌شناسی که صورت گرفت اینکه مهندسان مشاور سیل را جدی نگرفتن بودند، در سیل امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد شد که ۱۱ هزار میلیارد تومان آن در حوزه وزارت راه و جاده‌ها و پل‌ها بوده است، ضمن اینکه سیل‌ها در رانش زمین موثر هستند که مطالعات لازم در این خصوص صورت گیرد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما