کدخبر : 171053
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
فاقددیدگاه
پرینت

آتش بی‌خیال کهگیلویه نمی‌شود/سرمایه‌ها قربانی نبود تجهیزات شد

به دلیل کمبودهای اعتباری و نبود تجهیزات لازم، امکان مدیریت بحران متناسب با حوادث در کهگیلویه وجود ندارد.

آتش بی‌خیال کهگیلویه نمی‌شود/سرمایه‌ها قربانی نبود تجهیزات شد

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از کهگیلویه، شروع فصل گرما هر ساله شرایط را برای ایجاد آتش‌سوزی در مراتع و مزارع بیشتر می‌کند.

بارندگی‌های اخیر و فراهم شدن شرایط مناسب برای رشد پوشش گیاهی در کنار گرم شدن هوا موجب افزایش خطر وقوع آتش‌سوزی‌ها در عرصه‌های طبیعی شد.

از سویی نیز با شروع فصل برداشت آتش‌سوزی در مزارع شهرستان یکی پس از دیگری به وقوع پیوست و البته ردپای عامل انسانی در این نوع آتش‌سوزی کاملا مشهود بود.

از ابتدای شروع برداشت حاصل دسترنج یک ساله عده‌ای از کشاورزان در آتش بی‌مهری و بی‌خردی انسان‌هایی که به جان مزارع افتاده و به سنت غلط بقایا و پسماند را به آتش کشیدند، از بین رفت.

سوزاندن بقایای مزارع به رغم جرم بودن و تأکید مسؤولان در جلسات اما به راحتی در بین برخی کشاورزان کهگیلویه رواج دارد، نفس شهر با آتش زدن بقایای مزارع تنگ شد و جز پیام‌های بازدارنده واتساپی مسؤولان که می‌خواستند کشاورزان مشغول در مزارع را از ممنوعیت آتش زدن بقایا اطلاع دهند! برخوردی با متخلفان صورت نگرفت.

نبرد با آتش در آتش‌سوزی‌های کهگیلویه در نبود امکانات و تجهیزات لازم صورت می‌گیرد؛ موضوعی که به مرثیه‌ای در ستاد مدیریت بحران تبدیل شده و در هر نشستی حرف از نداشته‌ها و بی‌توجهی‌ها به میان می‌آید و این حکایت تلخ گویا تمامی ندارد.

در نبود امکانات و تجهیزات کاری از دست کسی بر نمی‌آید؛ جز شاخه‌های سبز درختانی که بر زبانه آتش بکوبند.

زبانه آتش علاوه بر مزارع بارها به جان مراتع و جنگل‌ها هم افتاد و بیرحمانه بر سینه مراتع زبانه کشید.این بار هم دستان خالی و سرشاخه‌های درختان است که به نبرد با آتش می‌آید.

کوه خائیز که جلوه تماشایی از نقاشی درختانی از بلوط، بنه، و… و پرندگان خوش آوایی که سال‌هاست بر تنه این درختان لانه ساخته‌اند تا کل و بز و دیگر حیات وحش مورد هجوم آتش قرار گرفت.

و این بار نوبت به جنگل‌ کوه «سمر» در حوزه دشمن‌زیاری رسید که به مدت دو شبانه‌روز اسیر شعله‌های آتش شود.

 مدیرکل ستاد مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد در حالی از ادارات استان درخواست بسیج امکانات و تجهیزات برای مهار آتش‌سوزی کوه «سمر»داشت که ادارات شهرستان از تجهیزات لازم برای مقابله با آتش محرومند و اعتباری برای حوادث شهرستان اختصاص نمی‌دهد.

علیرضا اتابک نیز پیشتر در نشست ستاد مدیریت بحران با اشاره به اینکه کمبود امکانات در شهرستان مشهود است،گفته بود: باید در مواقع بحران مدیران با استفاده از ظرفیت‌های موجود برای جلوگیری از وارد آمدن خسارات، بحران‌ها را مدیریت کنند.

فرماندار کهگیلویه تأکید داشت: مدیران می‌بایست با تلاش و برنامه‌ریزی نسبت به تأمین امکانات مطالبه‌گری خود را از مدیران کل افزایش دهند.

به گزارش فارس،به روز کردن تجهیزات آتش نشانی و امکانات اطفای حریق برای مناطق صعب‌العبور راهی برای کاهش آسیب‌پذیری در مواقع خطر است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما