کدخبر : 171035
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
فاقددیدگاه
پرینت

رویکرد آمریکا درجنگ‌ها مردم محور است/سند پدافند شهری ابلاغ می شود

بندرعباس - رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: رویکرد آمریکا در جنگ‌ها با محوریت مردم است و با فشار اقتصادی و سیاسی سعی دارد مردم را در مقابل دولت ها قرار دهد.
رویکرد آمریکا درجنگ‌ها مردم محور است/سند پدافند شهری ابلاغ می شود

به گزارش خبرنگاربه گزارش جنوب پرس ، ، سردار غلامرضا جلالی عصر دوشنبه در جلسه هم‌اندیشی با شهرداران سراسر استان هرمزگان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: تاریخچه و ادبیات شهرسازی نشان می‌دهد که پدافند غیرعامل سابقه بسیار طولانی در شهرها دارد و تمام شهرهای دنیا به عناصر دفاعی متکی بوده‌اند این اقدامات در قالب ساخت قلعه و حصار و دیگر شکل‌ها قابل مشاهده است.

وی با ذکر این نکته که موضوع پدافند غیرعامل به جز مقطع کوتاهی که از آن غفلت شد همواره جزو مباحث شهری بوده است، عنوان کرد: پدافند غیرعامل یا دفاع از شهرها جزو الزامات اولیه تمام شهرها است و هیچ شهری وجود نداشته که فاقد عناصر امنیتی باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با ذکر این نکته که همزمان با تغییر تهدیدات نوع دفاع هم تغییر می‌کرد، اظهار داشت: پس از مدتی با تغییر استراتژی‌های نظامی تهدیدات به سمت شهرها بازگشت و در سالیان اخیر بیشتر جنگ‌های اطراف ایران به سمت شهرها کشیده شد و باعث تخریب زیرساخت‌های شهرها شده است.

وی گفت: آمریکا در حمله به یکی از شهرهای بلگراد از مدل جنگ جدیدی استفاده کرد که در این نوع جنگ به جای هدف قرار دادن مردم، آن‌ها را محور قرار داد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: سالیان گذشته جامعه جهانی کنوانسیون‌های عدم ورود جنگ‌ها به شهرها را مصوب کرد و قواعدی برای عدم ورود جنگ به شهرها وضع کرد اما این موضوع نیز کارساز نبود.

جلالی مطرح کرد: همزمان با پیشرفت تکنولوژی دو عنصر رسانه و افکار عمومی ایجاد و یک سری مفاهیم را در شهرها تغییر داد. این دو عنصر باعث بازدارندگی از ایجاد جنگ در شهرها شدند اما به دنبال آن آمریکا رویکرد خود را در جنگ‌ها عوض کرد.

رسانه‌ها ابزار آمریکا برای ایجاد دولت‌های در سایه و شکاف میان مردم و دولت است

وی با ذکر این نکته که آمریکا دو تجربه ناموفق جنگ ویتنام و کره را داشت، افزود: آمریکا در این جنگ‌ها از وحشی‌ترین سلاح‌ها با تمام توان استفاده کرد اما تجربه ناموفقی برای آن‌ها محسوب می‌شود و پی بردند که نباید نیروی زمینی آمریکا وارد جنگ شود و تا جنگ عراق به آن پایبند بودند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: آمریکا در جنگ عراق تصمیم به قطع کردن ارتباط مردم با حکومت از طریق به دست گرفتن رسانه را داشت تا بدین گونه یکی دیگر از روش‌های جدید جنگی خود که مردم محور بود را به نمایش بگذارد.

جلالی با بیان اینکه ایجاد حکومت سایه و به رسمیت شناختن آن از دیگر روش‌های آمریکا برای شکست کشورها است، ادامه داد: به دنبال آن زیرساخت‌های حیاتی که دولت از طریق آن به مردم خدمات ارائه می‌کند را نابود خواهد کرد تا مردم از سمت دولت فاصله بگیرند و به سمت دولت سایه کشیده شوند.

ترس از جنگ حربه آمریکا برای همراه کردن مردم با خود است

وی عنوان کرد: آمریکا امروز در تلاش است که از طریق فشار بر دولت و حکومت در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و به دنبال آن ایجاد ترس از جنگ در جامعه، مردم را بر علیه دولت قرار دهد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این نکته که دو عنصر دفاع نظامی و غیرنظامی برای مقابله با آمریکا باید ایجاد شود، تصریح کرد: از غیرنظامیان و مردم باید حفاظت و دفاع شود. باید بتوانیم تمام نیازمندی‌های مردم را در قالب تداوم احداث زیرساخت‌های ضروری تأمین کنیم و از جان و مال مردم به عنوان اصلی ترین هدف در پدافند غیرعامل دفاع کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با ذکر این نکته که در صورت بروز مشکلی تمام شهرهای دنیا امکان جابجابی مردم از شهر به یک محیط امن را دارند، ادامه داد: بر اساس طرح حفاظت ما باید بتوانیم فضاهای چند منظوره امن را در قالب‌های مختلف برای مردم فراهم کنیم تا در صورت لزوم، امکان جابجایی مردم وجود داشته باشد.

جلالی مطرح کرد: در شهر کاشان یک مانور پدافند هسته‌ای برگزار شد و پیش بینی مکان برای جابجایی جمعیت طراحی شد و در حال بهبود این مکان‌ها هستیم که دستگاه‌ها باید بر روی آن کار کنند. نیازهای حیاتی مردم در هر شرایطی باید تأمین شود و به هیچ عنوان قطع نشود.

جلالی گفت: با انجام اقدامات پدافندی بر روی زیرساخت‌های شهر باید از آن‌ها حفاظت کنیم و قابلیت تعمیر و ریکاوری زیرساخت‌های مهم را ارتقا دهیم.

وی عنوان کرد: در شهرهای بزرگ با مشکلی به نام روی هم افتادگی روبرو هستیم و شبکه‌ها به صورت متقابل با یکدیگر روبرو هستند به طوری که در صورت بروز مشکل در یک حوزه به صورت دنباله دار، مشکل در تمام حوزه‌ها ایجاد می‌شود.

سند پدافند شهری بزودی ابلاغ می‌شود

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: سندی تحت عنوان پدافند شهری تهیه شده است و به زودی ابلاغ خواهد شد که در این سند تکالیف بخش‌های مختلف مشخص شده و به عنوان یک الگو و الزام برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

جلالی ابراز داشت: وجود مراکز پر خطر در درون شهرها یکی دیگر از مشکلات است که باید حتماً ساماندهی شوند و به بیرون از شهر در فضایی امن مستقر شوند. اگر مرکزی بنا بر هر دلیلی امکان خروج از شهر را نداشت خود آن مرکز باید ابزار رصد، پایش و تشخیص آلودگی و ابزار رفع و خنثی سازی آلودگی را داشته باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: خطرات باید توسط شهرداری به مردم منطقه‌ای که یک مرکز خطرناک در آن وجود داشته باشد تبیین شود. اگر یک شهر هوشمند شد یک دارایی برای فضای سایبری محسوب خواهد شد چراکه می‌توان وارد زیرساخت‌های مختلف آن شد و مشکلاتی را به وجود آورد.

جلالی گفت: با مشارکت شهرداری‌ها برای ۵۰ شهر تجهیزات تخصصی رفع آلودگی‌های شیمیایی تهیه شده است که به شهرداری‌های کشور از جمله بندرعباس تحویل داده خواهد شد.

وی عنوان کرد: اگر هر پیشنهادی برای استفاده از زمین‌های نیروی مسلح وجود دارد نیروهای مسلح آمادگی دارد که زمین‌ها را واگذار کند اما باید اعتبار ساخت در مکانی دیگر باید تأمین شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: نقاط ذخیره شهری توسط شهرداری باید به صورت لکه‌ای پیش بینی و مشخص شود تا در صورت نیاز از آن‌ها استفاده شود.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما