کدخبر : 171018
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
فاقددیدگاه
پرینت

رئیس‌علی دلواری‌ها ایستاده‌اند/ سرداری که نامش دشمن را می‌ترساند

بوشهر - رئیس‌علی دلواری و یارانش در چند مرحله انگلیسی که ادعای ابرقدرتی دنیا را داشت شکست دادند تا همچنان نام این سردار شجاع و دلیر لرزه بر اندام استعمار و استکبار بیاندازد.
رئیس‌علی دلواری‌ها ایستاده‌اند/ سرداری که نامش دشمن را می‌ترساند

خبرگزاریبه گزارش جنوب پرس ، ، گروه استان‌ها: استان بوشهر و مردم آن نامی آشنا برای استعمار و استکبار هستند؛ استانی که مردمش بارها و بارها قدرت پوشالی دشمنان را زیر سوال بردند و کشورهایی که ادعای ابرقدرتی را داشتند را با شکستی تحقیرآمیز روبرو ساختند.

استان بوشهر سابقه چندین قرن مبارزه و مقاومت را دارد و علاوه بر رئیس‌علی دلواری که نماد مبارزه با استعمار است، شهیدانی همچون نادر مهدوی پوزه استکبار را به خاک مالیدند و در صحنه‌های مختلف از جمله دفاع مقدس نیز مردم این دیار حضوری درخشان داشتند.

رئیس‌علی دلواری نامی آشنا در تاریخ مقاومت است؛ نامی که نه تنها در ایران بلکه به خاطر مبارزاتش با استعمار پیر در دنیا شناخته شده است و حتی نامش هم برای دشمنان ترس‌آور است.

در دورانی که انگلیسی‌ها ادعای ابرقدرتی داشتند و به قصد خام خود می‌خواستند از خلیج فارس به داخل ایران نفوذ کنند، با صخره‌ای قوی که رنگ و بوی خدایی و مردانگی داشت روبرو شدند.

رئیس‌علی دلواری و یارانش در دفعات مختلف درسی به آنها دادند که هیچگاه فراموشش نخواهند کرد. درس رئیس‌علی به انگلیسی‌ها باعث شده است تا آنها همچنان از نام رئیس‌علی و مردم این دیار هراس داشته باشند.

رئیس‌علی‌های دلواری کم نیستند

رئیس‌علی دلواری‌های بسیاری هنوز هم در این آب و خاک وجود دارد و در صورتی که دشمن بخواهد دست از پا خطا کند، مردم این دیار آمادگی دارند که خلیج فارس را تبدیل به گورستان آنها کنند.

آن روزها عده معدودی همراه رئیس‌علی بودند اما امروز رئیس‌علی‌های دلواری کم نیستند، تنها هم نیستندرهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد رئیس‌علی دلواری می‌فرمایند: «نام سردار مؤمن و شجاعی مثل شهید «رئیس‌علی دلواری» از نام‌هایی است که همیشه دل‌های مؤمن را که آشنایی به وضع او و مبارزات او داشته‌اند، در سراسر این کشور به خود جذب می‌کرده است و خدا را شاکریم که بعد از پیروزی انقلاب، این نامی که سعی می‌شد پنهان بماند و این چهره ناشناخته بماند، بر سر زبان‌ها افتاد؛ او را شناختند، شخصیت او را ستودند، مظلومیت و شهادت مظلومانه او را همه دانستند و فهمیدند. البته امروز با آن دوران خیلی فرق کرده است. آن روز عده معدودی همراه با یک جوان شجاع ناچار بودند در مقابل قدرت استعماری و استکباری انگلیس، مظلومانه مقاومت کنند؛ اما امروز رئیس‌علی‌های دلواری کم نیستند، تنها هم نیستند .»(۱۳۸۹/۰۴/۰۵)

مختصری از زندگی و مبارزات رئیس‌علی

متجاوزان انگلیسی در اوضاع نابسامان جنگ جهانی اول اقدام به حمله به بنادر جنوبی ایران کردند و در حالی که در زمان غارت دیگر سرزمین‌ها مقاومتی را در مقابل خود نمی‌دیدند، دست به غارت و چپاول و استعمار این کشورها می‌زدند.

به خیال خام آنها ایران نیز اینگونه خواهد بود و با چهار کشتی جنگی و پنج هزار سرباز و هزار گلوله توپ به سمت ایران آمدند اما مدافعان خلیج فارس به خوبی در مقابل آنها ایستادند.

رئیس‌علی دلواری و یاران و هم‌رزمانش که فتوای علمای دینی را نیز به عنوان پشتوانه‌ای محکم همراه خود داشتند، ساحل خلیج فارس را به کابوسی فراموش نشدنی برای متجاوزین تبدیل کردند.

رئیس‌علی و هم‌رزمانش دست به جهاد زدند و در مقابل ظلم و زور ایستادند؛ آنها با دستان خالی و اسلحه‌های محدود به جنگ دشمنی که تا بیخ دندان مسلح بود و با قوای کامل به بوشهر حمله کرده بود رفتند.

رئیس علی فرزند زائر محمد و شهین در دلوار دهستانی از توابع بوشهر به دنیا آمد. او در عصر مشروطیت، جوانی ۳۰ ساله، بلند همت، شجاع، در صدق و صفا کم مانند و در حب وطن و توکل به خدا، ضرب المثل بود.

بعد از اینکه قوای اشغالگر انگلیس جنوب ایران را به تصرف خود درآوردند، با شجاعتی وصف‌‏ناپذیر به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شکست‌های سنگینی بر آنان وارد کرد.

پس از اشغال بوشهر نیروهای انگلیسی قصد تصرف دلوار را کردند. محلی که پیش از آن، چند بار سربازان انگلیسی به آنجا یورش برده و هر بار طعم تلخ شکست را چشیده بودند. رئیس‌علی سواره و پیاده خاک تنگستان و دشتی را پیمود و سران ایلات و عشایر را در مقابل انگلیسی‌ها با هم متحد کرد.

او با تکیه بر خدای متعال و فتوای علمای بنام چون مجاهد برازجانی، مجتهد اهرمی، سید عبدالله بلادی همراه با یاران خود، علیه اشغالگران وارد نبرد شده و نیروهای متجاوز را تار و مار کرد.

انگلیسی‌ها که با تطمیع و تهدید نتوانستند این سردار جوان را با خود همراه کنند برای از پای درآوردن او، یکی از خیانت پیشگان داخلی را فریفته و او را به مقابله با رئیس‌علی فرستادند.

جنگ میان رئیس‌علی و یارانش با انگلیسی‌ها به اوج خود رسیده بود. انگلیسی‌ها که با تطمیع و تهدید نتوانستند این سردار جوان اما مؤمن و شجاع را با خود همراه کنند برای از پای درآوردن او با توطئه یکی از خیانت پیشگان داخلی را فریفته و او را به مقابله با رئیس‌علی فرستادند.

سرانجام رئیس‌علی دلواری که با یاران خود با تدارک حمله‌ای سنگین قصد شبیخون به بوشهر و تهاجم علیه انگلیسی‌ها را داشتند در منطقه تنگک صفر در حومه بوشهر به تیر غلامحسین نامی از خائنان داخلی از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.

آیت الله سید مرتضی مجتهد اهرمی از علمای بزرگ زمان بر پیکر پاک او نماز به پا کرد و پیکر پاک این سردار شجاع و نام آور در وادی اسلام نجف اشرف در جوار مولای متقیان علی (ع) به خاک سپرده شد.

رئیس‌علی‌ ‌ها ایستاده‌اند

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با تمجید از قیام رئیس‌علی دلواری و یارانش اظهار داشت: انگلیسی‌ها چهار بار از طریق خلیج فارس به استان بوشهر حمله کردند که هر چهار بار با شکست روبرو شدند.

رئیس‌علی زنده است و از خون این سردار رشید هزاران رئیس‌علی دیگر به وجود آمده استآیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری با بیان اینکه انگلیسی‌ها پس از شکست در بوشهر دیگر هیچ‌گاه جرأت تجاوز در خلیج فارس را نداشته‌اند، افزود: رئیس‌علی زنده است و از خون این سردار رشید هزاران رئیس‌علی دیگر به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه رئیس‌علی دلواری یکی از چهره‌هایی است که در تراز اسلام و قرآن بود خاطرنشان کرد: از ویژگی‌های ارزشمند شهید رئیس‌علی دلواری می‌توان به اسلام خواهی، بصیرت، ولایت‌محوری، استکبار ستیزی، جهادگری و استقلال‌خواهی اشاره کرد.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه رئیس‌علی دلواری و علمای نهضت جنوب، شناسنامه ضد استعماری جنوب ایران هستند، تصریح کرد: ایران اسلامی و استان بوشهر در صورت دست‌درازی دشمنان پر از رئیس‌علی دلواری است.

وی با بیان اینکه دشمنان بدانند که رئیس‌علی‌ها ایستاده‌اند اضافه کرد: دشمنان بدانند که اگر بخواهند دوباره حمله‌ای به این کشور داشته باشند، رئیس‌علی دلواری‌ها اینجا هستند و شکست دیگری را متوجه آنها خواهند کرد.

آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه تنها اثری که از انگلیسی‌ها در بوشهر به جا مانده قبرستان انگلیسی‌ها است، ادامه داد: تا وقتی ملتی مانند رئیس‌علی دلواری هوشیار و بیدار باشد خواب را از چشم دشمنان می‌گیرد.

انگلیسی‌ها از نام رئیس‌علی می‌ترسند

امام جمعه دلوار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: رئیس‌علی دلواری و یارانش با حمایت علمای دینی و مردم درسی بزرگ به استعمارگران دادند که هیچگاه آن را فراموش نخواهند کرد.

حجت‌الاسلام علی زاهددوست با بیان اینکه دشمنان همچنان از نام رئیس‌علی دلواری هم می‌ترسند اضافه کرد: انگلیس ابرقدرت آن روزهای جهان بود و در برابر قدرت ایمان و اخلاص رئیس‌علی و دلاوران دلوار تن به شکست و خفت مفتضحانه داد و این شکست در تاریخ مقاومت ایران ثبت شده است.

وی با بیان اینکه رئیس‌علی دلواری تاکنون به خوبی معرفی نشده است، خاطرنشان کرد: شهید رئیس‌علی دلواری تاکنون آنگونه که باید و شاید برای مردم معرفی نشده است و باید کم‌کاری‌ها در این زمینه جبران شود.

اوج غیرت دینی و ملی در این رویداد مهم تاریخی توسط دلیران دلوار و تنگستان به نمایش گذاشته شده استامام جمعه دلوار خواستار معرفی رئیس‌علی دلواری برای نسل جوان شد و بیان کرد: نویسندگان و محققان کشور و استان آثار ارزشمندی درباره نهضت جنوب و قیام رئیس‌علی دلواری بنویسند و در معرفی این بزرگ‌مرد خطه جنوب سهمی داشته باشند.

وی با تاکید بر لزوم تلاش برای آشنایی جامعه با حماسه آفرینی‌های این سردار شجاع و مؤمن تصریح کرد: باید فرهنگ مجاهدت و مقاومت در برابر فشارهای بیگانگان و روحیه رشادت و ایثار شهید بزرگ مبارزه با استعمار «شهید رئیس‌علی دلواری» به جامعه به‌ویژه نسل جوان منتقل شود.

زاهددوست با بیان اینکه شکست مفتضحانه انگلیسی‌های مدعی توسط رئیس‌علی دلواری و دلاوران دلوار یک روز تاریخی و فراموش نشدنی برای مردم است افزود: اوج غیرت دینی و ملی در این رویداد مهم تاریخی توسط دلیران دلوار و تنگستان به نمایش گذاشته شده است.

قیام جنوب درس بزرگی برای استعمار و استکبار بود؛ افرادی که با دست خالی و با تکیه بر اعتقاد و ایمان خود مقابل استعمارگران ایستادند و آنها را از این آب و خاک بیرون کردند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما