کدخبر : 170804
شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
فاقددیدگاه
پرینت

۹۵ درصد زمین های کشاورزی سیل زده خوزستان به کشت تابستانه رسیدند

اهواز- معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سیل آسیب دیدند که از این میزان ۹۵ درصد به کشته تابستانه رسیدند.
۹۵ درصد زمین های کشاورزی سیل زده خوزستان به کشت تابستانه رسیدند

فاضل عبیات در گفتگو با خبرنگار به گزارش جنوب پرس ، اظهار کرد: بعد از وقوع سیل وسیع و طولانی مدت در خوزستان کارهای مختلفی مانند بازسازی، نوسازی و آماده سازی زمین های کشاورزی در شهرهای استان انجام شد.

وی با بیان اینکه در این سیل ۱۴ شهرستان استان آسیب دیدند، افزود: ۳۵۵ روستا و ۱۹ هزار و ۴۶ واحد مسکونی ارزیابی شد که در مجموع سه هزار و ۴۱۴ واحد نیاز به احداث و ۱۵ هزار و ۶۳۹ واحد به تعمیرات نیاز داشت.

معاون عمرانی استانداری خوزستان عنوان کرد: همچنین بالغ بر هفت هزار و ۸۹۴ خانوار مشمول وام معیشت قرار گرفتند و مبلغ ۴۹ میلیارد تومان کمک بلاعوض به آنها اعطاء شد.

عبیات گفت: در زمینه بازسازی منازل آسیب دیده جمعا ۱۵ هزار و ۶۳۹ واحد بود که از این تعداد ۱۱ هزار و ۷۸۷ واحد آن تحویل داده شده و سه هزار و ۸۵۲ واحد دیگر طبق زمان بندی تا پایان شهریور به بهره برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: همچنین از سه هزار و ۸۵۲ واحد مسکونی برای بازسازی بالغ بر هزار و ۷۵۷ واحد عملیات اجرایی آن شروع شده که به دلیل موانع فنی و بتن ریزی به خاطر گرما و همچنین عدم رغبت کادر اجرایی در فصل گرما با کاهش گرمای هوا شاهد روند تندتر این پروژه باشیم و طبق موعد تا پایان سال به پایان برسانیم.

معاون عمرانی استاندار خوزستان بیان کرد: در بحث روستاها یکی از مباحث مهم و جدی قرار گرفتن در مسیر و بستر رودخانه ها بود که از این جهت نیز روستاها مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت سه راهبرد برای برخورد بدون نیاز به جا به جایی محل روستاها برنامه ریزی شد.

عبیات بیان کرد: بر اساس راهبر های تعیین شده ۱۵۰ روستا با تعمیر سیل بندها در جناحین، ترمیم و احداث سیل بند و کانال ها می توان آنها را ایمن کرد، ۱۵۰ روستای دیگر علاوه بر این کارها نیاز به افزایش رقوم کف منازل است و ۱۰ روستای دیگر نیز علاوه بر کارهای صورت گرفته برای ۳۰۰ روستا باید حلقه محافظ نیز برای آنها انجام شود.

وی افزود: با توجه به وضعیت استان خوزستان باید استان برای سیل های احتمالی آینده ایمن شود و در این راستا نیاز به احداث ۶۰۰ کیلومتر سیل بند با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد است.

معاون عمرانی استانداری خوزستان  در خصوص خسارت حاصل از سیل به زمین های کشاورزی، بیان کرد: حدود ۲۱۳ هزار هکتار از اراضی تحت تاثیر سیل قرار گرفتن که برای جبران خسارت وارد شده به زمین های مردم مبلغ یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در هیات دولت تصویب شد و ۹۲۶ میلیارد تومان وام بلاعوض تعیین شد که تاکنون ۵۰ درصد آن تخصیص یافته است.

عبیات گفت: بالغ بر ۲۳ هزارو ۴۹۴ پرونده کشاورزی بررسی شده است که برآورد خسارات ۶۵۷ میلیارد تومان بوده است که از این میزان سه هزار و ۳۰۱ پرونده با اعتباری بالغ بر ۶۹ میلیارد تومان به بانک ها ارسال شده که از این میزان ۳۴ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی اظهار کرد: ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سیل آسیب دیدند که از این میزان ۹۵ درصد به کشته تابستانه رسیدند.

معاون عمرانی استاندار خوزستان عنوان کرد: در یک ماه اخیر پرداخت ها به کشاورزان آسیب دیده به کندی انجام گرفت که دلیل آن نحوه سند مالکیت و ارزیابی نهایی در پژوهشگاه فضایی بود که با تصمیم استاندار و شورای تامین این مشکل نیز مرتفع شد.

عبیات افزود: از دیگر فعالیت های صورت گرفته برای مناطق سیل زنده خوزستان بهسازی و تعمیر ۱۰۴ مدرسه و همچنین دو هزار و ۱۰۴ کیلومتر جاده است.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما