کدخبر : 170689
چهارشنبه 6 شهریور 1398 - 15:34
فاقددیدگاه
پرینت

تخلف فروشنده‌ها در باکلاس‌ترین نقطه یاسوج/ داستان حراجستان در فروشگاه‌ زنجیره‌ای+فیلم و تصاویر

قصه آشفته بازار شهر یاسوج دیگر داستانی کهنه شده که همه از غنی و فقیر و کارگر و کارمند و پیر و جوان به آن واقفند و با گوشت و پوست خود این آشفتگی را احساس می‌کنند.

تخلف فروشنده‌ها در باکلاس‌ترین نقطه یاسوج/ داستان حراجستان در فروشگاه‌ زنجیره‌ای+فیلم و تصاویر

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از یاسوج قصه آشفته بازار شهر یاسوج دیگر داستانی کهنه شده که همه از غنی و فقیر و کارگر و کارمند و پیر و جوان به آن واقفند و با گوشت و پوست خود این آشفتگی را احساس می‌کنند.

شهری که نان درست و حسابی برای خوردن در آن نایاب است و مغازه‌ها و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ هر یک در فروش اجناس ساز خود را بدون فاکتور می‌زنند.

شهری که تنها در ۵۰ قدمی استانداری یعنی در بلوار بویراحمد گوشت را بدون هرگونه مجوزی اعم از پروانه کسب و بدون رعایت بهداشت و بدون کارت مباشری و  تنها به صورت کیفی و دلخواه به مردم می‌فروشند.

جالب‌تر این که فروشگاه‌های زنجیره‌ای آن فراتر از قاعده و قانون هر کاری که بخواهند با مردم می‌کنند.

قیمت‌ها در بازار شهر یاسوج تقریبا با همت عالی مغازه‌داران به فروش می‌رسد و خدا می‌داند که در بقیه شهرستان‌ها و بخش‌ها و دهستان‌ها که معاون استاندار برای نظارت نمی رود چه خبر بوده و چه کسی متولی این آشفته بازار است.

گزارش بازدید مسؤلان از فروشگاه‌های زنجیره‌ای را سال گذشته یقینا همه خوانده‌اند که خبرنگاران چگونه جلوی روی معاون استاندار تهدید و تحقیر شدند و روز گذشته نیز که برای دومین بار جهت بازدید به فروشگاه‌های زنجیره‌ای به اتفاق همان معاون استاندار رفتیم باز هم شاهد عدم رعایت مقررات از سوی آن‌ها بودیم.

به گزارش فارس؛ در اولین مرحله سری به یکی از فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای زدیم که در چند وقت اخیر بحثحراجستان را مطرح کرده بود و تعداد زیادی از مردم برای خرید طی همین مدت به فروشگاه رفاه مراجعه کرده بودند.

یکی از کارکنان رفاه ادعا می‌کرد که بین ۵۰ تا ۶۰ درصد تخفیف در این دوره داشته‌ایم که معاون استاندار بهمسؤولان رفاه توضیح داد حراج یعنی زیر قیمت بازار اما شما قیمت‌هایتان را در طرح حراجستان به قیمت‌ مغازه‌های اطراف هم که مقایسه می‌کنیم اجناس آن‌ها ارزان‌تر از شما بوده پس این چه حراجستانی است؟!.

مدیرکل تعزیرات هم از تخفیف‌های ۵۰ و ۶۰ درصدی در تعجب بود و این گونه که به نظر می‌رسید با این همه سابقه کاری در تعزیرات چنین بذل و بخششی را تاکنون ندیده و نشنیده بود.

اما در همین بین برخی از کارکنان فروشگاه با عجله در حال کندن اتیکت‌ها روی اجناس بودند آن‌‌جا که تاریخ تخفیف‌های آن گذشته بود و همین موجب شد تا معاون استاندار و مدیرکل تعزیرات حساس شوند و موشکافانه موضوع را پی‌گیری کنند.

مسؤولان معتقد بودند که شما این تخفیف‌های وسوسه‌کننده را بر روی اجناس خود می زنید و مردم هم به همین خیال خرید می‌کنند اما به دخل که می‌رسند به قیمتی دیگر با آن‌ها حساب می‌شود و اگر هم اعتراضی کنند که نمی‌کنند خیلی راحت و ساده به آن‌ها می‌گویید که قیمت‌های روی اجناس قدیمی است.

در همین اثنا معاون استاندار و رئیس سازمان صنعت و معدن از کارکنان رفاه خواستند تا مدیر را صدا بزنند و در این بازدید حضور داشته باشد که ابتدا از مرخصی او سخن به میان آوردند اما چند لحظه بعد مدیر سر و کله‌اش پیدا شد!!.

اتیکت‌های تاریخ گذشته

معاون استاندار خطاب به نگهداری رئیس فروشگاه رفاه گفت که چرا کارکنان شما با عجله و در روز حضور ما اتیکت‌ها را از روی قفسه‌ها جمع می‌کردند که نگهداری در پاسخ گفت این کار از قبل حضور شما هم در حال انجام بود و هیچ منظوری در کار نبوده است و چون طرح حراجستان تمام شده اتیکت‌ها را جمع می‌کنند.

به گزارش فارس؛ روی برخی اجناس که تخفیف آن چنانی هم داشتند تاریخ پایان تخفیف با خط ریز برای آخر مردادماه بود اما هنوز اقدام به جمع‌آوری آن نکرده بودند و طبیعی است که مردم به خیال تخفیف جنس را می‌خرند اما در پای دخل به قیمت جدید پول می‌پردازند که البته بخش زیادی از مشکل به دلیل ناآگاهی خریداران است.

اما موضوع قیمت مرغ بیش از پاره کردن اتیکت‌ها مورد مناقشه قرار گرفت چرا که بنا به گفته معاون استاندار باید مرغ به قیمت مصوب ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها اعم از رفاه و سایرین به فروش برسد که قیمت آن در رفاه ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان بود.

معاون استاندار از مدیر رفاه توضیح خواست که او هم در جواب گفت مرغ به قیمت بیش از ۱۴ هزار تومان به دست ما می‌رسد و مگر می‌توان وقتی قیمت تمام شده مرغ چنین باشد ما زیر قیمتی که خریده‌ایم به مردم مرغ بفروشیم.

نگهداری از رسانه‌ها خواست همان طور که حرف‌های معاون استاندار و سایر مسؤولان را پخش می‌کنند حرف او را هم پخش کنند و با نشان دادن فاکتور خرید از معاون استاندار خواست تا مرغ را به قیمت ارزان به دستگاه فروشنده برسانند تا او هم بتوان مرغ را ارزان به مردم بفروشد.

اما در این میان معلوم نبود که چرا مسؤولان تنظیم بازار استان با معاون استاندار تقابل می‌کنند و معتقدند که اگر پرونده آن‌هایی که مرغ را بیش از ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان می‌فروشند به تعزیرات بفرستند بازار تعطیل می‌شود؛ سؤال این است که مگر رئیس سازمان صنعت و تجارت استان عضو کمیته نرخ‌گذاری نیست و چرا همانجا اعتراض نکرده و چرا در انظار عمومی مسؤولان درباره قیمت ها برای یکدیگر رجزخوانی می‌کنند و سلسله مراتب اداری رعایت نمی‌شود؛ کار به جایی می‌رسد که کارمند و معاون صنعت و معدن در تقابل با معاون استاندار حاضر جوابی می‌کنند!!.

از رفاه که گذشتیم به کوروش رسیدیم آن جا که مسؤولان تقاضای فاکتور کردند و کوروشی‌ها هم گفتند که فاکتور نداریم؛ ما کشوری هستیم!.

مدیرکل تعزیرات استان در حالی که قوطی کنسرو لوبیا را در دست گرفته و مشغول مطالعه تخفیف ۳۰ درصدی روی آن بود اعتقاد داشت که بسیاری از قیمت‌ها واقعی نیست.

اما این پایان کار نبود و معاون استاندار خواست که در حال حاضر پرونده‌ای به دلیل نداشتن فاکتور تشکیل شود و تعزیرات و مسؤولان متولی امر تصمیم بگیرند.

به فروشگاه جانبو هم سری زدیم که معاون استاندار از وضعیت این فروشگاه بیش از آن ۲ ابراز نارضایتی کرد و عدم ارائه فاکتور؛ عدم رعایت موازین بهداشتی با ارائه اجناس تاریخ مصرف گذشته به مشتری را از مشکلات فروشگاه زنجیره‌ای عنوان کرد.

مسوولان در آن سوی فروشگاه جانبو یعنی با گذشتن از بلوار باهنر به سوی بلوار بویراحمد رفتند و به صورت کاملا اتفاقی از یک قصابی بازدید کردند.

این قصابی به قول امروزی‌ها در با کلاس‌ترین منطقه شهر یاسوج گوشت را بدون هرگونه نظارتی چه از نظر داشتن پروانه کسب و چه بر تن کردن لباس مخصوص قصابی و چه کارت مباشری و …….. می‌فروختند.

جالب این که آقای فروشنده جوان که خیالی تخت از بابت ادامه بی‌قانونی داشت حتی حاضر به جوابگویی مدیرکل تعزیرات نبود و با کمال شهامت و شجاعت می‌گفت اجازه بده مشتری‌ام را راه بیندازم.!

و اما جالب‌تر این که مامور بهداشت که چند روز قبل از ما مراجعه کرده بود در دفتر یادداشت مخصوص نوشته بود که این فروشگاه هیچ گونه مشکلی ندارد و نکته دیگر هم پنهان کردن لیست قیمت‌های مصوب در نقطه‌ای بود که چشم مشتری به آن نیفتد و البته داستان ۴ کیلو گوشتی که توسط بازرسان یک اداره توقیف شد و ماجراهای دیگر آن که در جای خود مورد واکاوی قرار می‌گیرد !!.

به لوازم التحریری‌ها هم که رفتیم آن‌ها وضعیتی بهتر از زنجیره‌‌ای‌ها و قصابی نداشتند و با شنیدن حضور ماموران و مسؤولان مغازه‌ها را بستند و رفتند! و آن عده همه که ماندند فاکتور فروش نداشتند و اگر هم داشتند در محل نبود!.

امور صنفی هم از اماکن نیروی انتظامی شاکی بودند که چرا مامور به آن‌ها برای پلمپ مغازه‌ها و واحدهای متخلف نمی‌دهند و اگر می‌دهند  چرا هفته‌ای یک روز است.

به گزارش فارس؛ خلاصه کلام این که استاندار همان گونه که در نشست چند وقت اخیر خود اعلام کرد باید فکری به حال این مشکل کند البته رفع مشکلات تنها با جابجایی مدیران کارساز نیست بلکه باید شیوه نظارت‌ها تغییر کنند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما