کدخبر : 170393
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۷
فاقددیدگاه
پرینت

تغییر نام شبکه سیمای فارس به «خورشید»/داشتن موزه رادیو آرزوی ماست

شیراز- مدیر کل صداوسیمای فارس از تغییر نام شبکه استان به «حافظ» استقبال کرد و گفت: ما نیز مایلیم مانند دیگر شبکه های استانی بتوانیم شبکه خورشیدهای سه گانه(حافظ، سعدی و خواجوی) داشته باشیم.
تغییر نام شبکه سیمای فارس به «خورشید»/داشتن موزه رادیو آرزوی ماست

به گزارش خبرنگاربه گزارش جنوب پرس ، ، تقی سهرابی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران که به مناسبت کسب ۵۴ عنوان عنوان برتر بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانها برگزار شد، در پاسخ به پیشنهاد فوق که از سوی خبرنگار به گزارش جنوب پرس ، داده شد، همچنین از طرح ایجاد موزه رادیو و ابزار و آرشیوهای هنری این رسانه در استان استقبال کرد و گفت: در ارتباط با موزه هم یکی از آرزوهای ماست؛ در دوره که تهران به سر می بردم و مسئول روابط عمومی سازمان بودم موزه سازمان صداو سیما را پی گیری کردیم و در ۳ نقطه تهران راه اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه مجموعه کالاهای موزه ای در انبارهای مرکز صداو سیمای فارس وجود دارد، افزود: موجودی آن قدر هست که بتوان یک موزه از آن تشکیل داد؛ موزه از داشته های معنوی و تجهیزات فنی و برنامه های فاخر و مجموعه آثار مکتوب هر مجموعه ایست که در اختیار داریم و ارزشمند است.

مشکلات اعتباری سد راه تاسیس موزه رادیو شیراز

مدیرکل صداوسیمای فارس در عین حال مشکلات اعتباری را سد راه تاسیس موزه یادشده دانست و گفت: دست به نقد لابی ساختمان صدا و سیمای مرکز فارس را که داریم به شکل موزه در می آوریم.

وی دیگر اقدام جدید صدا و سیما فارس را در راستای موزه فوق مورد اشاره قرار داد و افزود: مرکز فارس مزین به آثار هنرمندان استان شده است و صدا و سیما را از یک مکان اداری صرف خارج کرده و تبدیل به یک نمایشگاه بزرگ شده است.

سهرابی از معرفی آثار هنرمندان استان بدین وسیله خبر داد و افزود: صدا و سیمای فارس این توانمندی را دارد که تبدیل به یک موزه بزرگ برای معرفی آثار هنرمندان این سرزمین تاریخی و هنری بشود.

وی از دیجیتال سازی آرشیو صوت و تصویر صداو سیما فارس خبر داد و گفت: تا امروز برنامه های رادیو، تلویزیون و خبر به وسیله اتوماسیون در آمده و برنامه های فاخر پیشین هم در دستور کار آرشیو قرار گرفته و اکنون مرکز فارس از نادر مراکزی است که تمامی کارهایش از طریق اتوماسیون انجام می شود.

ایجاد شبکه دوم استان فارس با عنوان «گردشگری»

مدیرکل صدا و سیمای فارس همچنین از ارایه طرح ایجاد شبکه دوم استان فارس با عنوان «گردشگری» در دوره استاندار پیشین خبر داد و با اشاره به اینکه در استان خراسان شبکه رادیویی زیارت در حال فعالیت می باشد، گفت: تمام استدلال و طرح خود را با نام شبکه تلویزیونی و رادیویی گردشگری به مدیران سازمان دادیم و استاندار کنونی فارس هم حاضر به مشارکت در راه اندازی است.

به گفته سهرابی، صدا و سیمای مرکز فارس در ابتدا برای ایجاد شبکه دوم کشور ساخته شده بود و این زمینه ساز خوبی شد که در حوزه های فنی هم تمام کارهای خود را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه تولید مستند داستانی حضرت شاهچراغ (ع) را خودمان در دستور کار قرار داده ایم، گفت: از تجربه ساخت مستند داستانی نبرد «ادسا» هم در ساخت مستند حضرت شاهچراغ (ع)، استفاده خواهیم کرد.

مدیر کل صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مرکز فارس تولید سریال با محوریت حضرت شاهچراغ(ع) را دغدغه این مرکز دانست و گفت: در این خصوص توافقی بین شورای چهارم، شهردار سابق و تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع)، منعقد شد؛ با شورای کنونی هم صحبت شده اما به نتیجه دلخواه دست پیدا نکردیم.

معطل سرمایه گذار برای ساخت سریال شاهچراغ(ع) نمی مانیم

وی با اشاره به اینکه تولید مستند داستانی حضرت شاهچراغ(ع) در دستور کار استانی قرار گرفته، اظهارکرد: اگر سرمایه گذار ورود پیدا کرد، قدردان هستیم و اگر نیامد ما معطل آن نخواهیم ماند و از تجربه ساخت مستند داستانی نبرد «ادسا» هم در ساخت مستند حضرت شاهچراغ(ع)، استفاده خواهیم کرد و پس از آنکه سرمایه گذار وارد عرصه شود، سریال را خواهیم ساخت، این سریال در اقتصاد گردشگری مذهبی استان هم نقش به سزایی ایفا خواهد کرد.

سهرابی با اشاره به وضعیت ساخت سریال «خورشیدهای سه گانه» گفت: این سیاست ها را در ارتباط با مجموعه تلویزیونی فوق داریم؛ ظاهرا سرمایه گذار با عوامل خارجی تجربه داشتند ولی نظر ما بر اینست از نیروهای بومی استفاده شود.

پایان پژوهش سریال «خورشیدهای سه گانه» توسط ۴۰ استاد دانشگاه

مدیرکل صدا و سیما فارس با اشاره به اینکه پژوهش سریال «خورشیدهای سه گانه» با حدود ۴۰ نفر از استادان دانشگاه های کشور به سرپرستی کاووس حسن لی، انجام شده است، افزود: این پژوهش در قالب ۱۳ تا ۱۴ کتاب چاپ شده است که در مهرماه این پژوهش رونمایی می شود.

وی با اشاره به اینکه هزینه ها بالا رفته و چنانچه سرمایه گذار افزایش سرمایه را انجام دهد سریال ساخته می شود در غیر این صورت سریال به شکل تک تک به ترتیب «سعدی»، «حافظ» و «خواجوی کرمانی» ساخته می شود، تاکید کرد: ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه برای سریال پیش بینی می کنیم که یک سریال ۹۰ قسمتی درخور  این سه شاعر بزرگ فارس و کشور ساخته شود.

سهرابی با اشاره به اینکه ۱۳ مجموعه انیمیشن ۲۲ دقیقه ای در خصوص سعدی در حال ساخت است، اعلام کرد: در یکی ۲ سال آینده باید در انتظار شکوفایی بخش انیمیشن در شیراز باشیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر نظر کارشناسی پیرامون تعطیل شدن برنامه های پرطرفدار «۹۰» و «کلاه قرمزی» هم گفت: این موضوع در حوزه ماموریت من نیست و هرگونه اطلاعات مسئولین این شبکه ها در این خصوص بیشتر خواهد بود.

سهرابی از بهره برداری ۱۶۰ طرح و پروژه صدا و سیمای مرکز فارس از هفته دولت تا پایان مهرماه خبر داد و گفت: طرح های صدا و سیما با حضور مدیران ارشد صدا و سیما به بهره برداری می رسد البته این طرح ها به شکل آزمایشی در حال ارائه خدمات هستند؛ بیش از ۸۰ ایستگاه تلویزیون دیجیتال بخشی از این پروژه ها هستند.

موفقیت در جشنواره «آسیا ویژن» به خاطر پوشش اخبار سیل

وی با اشاره به اینکه همزمانی جشنواره «آسیا ویژن» با جشنواره برترین های صدا و سیما باعث شد تا جایزه این جشنواره مغفول واقع شود، گفت: کشورهای آسیا و اقیانوسیه مجموعه رسانه ای دارند که به ABU معروف است و جشنواره «آسیا ویژن» تحت این مجموعه انجام می شود.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس با اشاره به اینکه در بخش خبر کشورهایی که در خصوص یک واقعه مهم با سه اصل سرعت، دقت و صحت مطالب را ارسال می کنند، رتبه بندی انجام می شود، افزود: خبر واقعه سیل شیراز، این سه اصل را دارا بود و در جشنواره آسیا ویژن این خبر به رتبه برتر رسید.

سهرابی با اشاره به اینکه امروز همسان سازی فرکانس رادیو را شاهد هستیم و از ابتدای استان تا انتهای استان با یک فرکانس صدا دریافت می شود و این طرح برای اولین بار در کشور اجرایی شده است، تاکید کرد: صدا و سیمای مرکز فارس، روی موضوع HD شدن خود تاکید دارد که باید دوربین و فرستنده ها HD شود و از این رو ۱۶۰ ایستگاه و فرستنده باید به HD تبدیل شوند.

به گزارش خبرنگاربه گزارش جنوب پرس ، ، صدا و سیما مرکز فارس در بیست و دومین جشنواره تولیدات استانی که به میزبانی بجنورد برگزار شد، توانست ۵ تندیس هدهد زرین و ۲۲ رتبه اول و ۳۲ رتبه دوم کسب کند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما