کدخبر : 170274
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶
فاقددیدگاه
پرینت

پذیرش‌های ۱۰۰ نفری و ضایع شدن حق بیمار/ در آرزوی ویزیت

معطل شدن بیماران در مطب پزشکان تا نیمه‌های شب مشکلی است که بسیاری از افراد در مراجعه با پزشکان متخصص در شیراز با آن مواجه هستند.

به گزارش جنوب پرس ، شهر ما قطب پزشکی کشور است و پزشکان متخصص آن زبانزد هستند. همین می‌شود که علاوه بر شهروندان شیرازی از سایر نقاط استان، کشور و حتی خارج از کشور به این متخصصان به صورت روزانه در مطب‌های شخصی مراجعه می‌شود. اما به دلیل نوبت‌دهی برخی از این پزشکان در مطب‌های شخصی بیش از ظرفیت منطقی برای یک روز بسیاری از بیماران دچار دردسر شده‌اند و وقت زیادی را برای ویزیت شدن به انتظار می‌نشینند.

در آرزوی ویزیت

ساعت ۵ عصر است و اینجا یکی از ساختمان‌های پزشکی در خیابان زند شیراز است که با داشتن چندین طبقه و حضور چندین متخصص در رشته‌های مختلف پزشکی محل تردد هزاران بیمار به صورت روزانه است. من هم امروز برای ویزیت شدن توسط یکی از همین متخصصان از ۲ ماه قبل نوبت گرفته‌ام و ساعت نوبت به من ۵ عصر اعلام شده است. وارد مطب که می‌شوم، آنقدر شلوغ است که جای سوزن انداختن نیست و با وجود اینکه بیش از ۲۰ صندلی آهنی برای نشستن بیماران در سالن نهایتا ۱۴متری مطب چیده نشده است اما ۵۰ نفری حضور دارند و به خیلی‌ها هم مثل من گفته می‌شود که بروم و ۳ ساعت دیگر بیایم. از مطب بیرون می‌زنم چون هم خیلی شلوغ است و هم ۳ ساعت واقعا برای ایستادن در یک سالن کوچک و پرازدحام آزار دهنده می‌شود.

ساعت ۸ مجددا برمی‌گردم، از تعداد بیماران کم که نشده هیچ، انگار جمعیت هم بیشتر است. خانمی کنار من ایستاده که از تشنگی و نبود سرویس بهداشتی در مطب گلایه دارد. از مرودشت آمده است و از ساعت ۳ بعد از ظهر همینجا در مطب معطل مانده است، همسر و فرزندش در وسط بلوار خیابان زند ساعت‌هاست که منتظر نشسته‌اند و به گفته خودش هر بار که پرسیده چند نفر دیگر تا رسیدن به نوبتش مانده حدود ۲۰ نفر را شنیده است. راست می‌گوید، سرویس بهداشتی و آب سرد کن دارای یک در قفل‌دار است که فقط دستیاران و منشی پزشک که آن طرف یک ویترین شیشه‌ای نشسته‌اند حق استفاده دارند و اگر بیماری دچار مشکل شود با هزار خواهش و تمنا می‌تواند از کمترین امکانات مثل آب و سرویس بهداشتی برخوردار شود!ً!!!!!

بالاخره ساعت ۹ به من که برای سونوگرافی هم نزد همین متخصص وقت دارم حق ورود از در شیشه‌ای قفل‌دار صادر می‌شود. آن طرف در یک پزشک در اتاقش نشسته و هم ویزیت می‌کند، هم معاینه، هم سونوگرافی داخلی، سونوگرافی بارداری و … خب حالا متوجه می‌شوم که چرا اینهمه روند ویزیت شدن بیماران کند انجام می‌شود. به نظر من منشی می‌تواند در زمان نوبت دادن برای ویزیت توسط متخصص به بیماران لزوم داشتن آزمایش، سونوگرافی خاص و … را از قبل عنوان کند تا بیمار نزد یک مراکز ویژه از این دست که قطعا دارای دستگاه‌های دقیق‌تر هستند سونوی مورد نیاز خود را انجام و در زمان مراجعه برای تاریخ نوبت خود ان را به پزشک متخصص ارائه کند. این روند قطعا باعث می‌شود روند ویزیت کردن بیماران بیچاره از چندین ساعت ناچار به معطل شدن در یک مطب کوچک هستند تسریع شود. البته به نظر می‌رسد یک سونوگرافی ۸۰ تا ۱۵۰ هزارتومانی کم درآمدی در کنار ویزیت بیماران آن هم با این تعداد بیمار در یک روز نباشد.

خرید وسایل جانبی

آنچه بیش از همه مرا ناراحت کرد این بود که در زمان مراجعه در روز نوبت به من و سایر بیمارانی که به آنها انجام سونوگرافی در همین مطب توصیه شده بود، لیست بلندبالایی دادند تا پس از تهیه آنها را در زمان انجام سونوگرافی با خود همراه داشته باشیم. جالب است اقلام این لیست حتی شامل سرنگ، دستکش یک بار مصرف، زیرانداز پلاستیکی، گاز استریل و … است که حداقل وسایل مورد نیازی است که برای انجام یک سونوگرافی ۱۵۰ هزار تومانی باید در مطب وجود داشته باشد.

به گزارش فارس ویزیت حدود ۱۰۰ بیمار در یک روز و با ارایه کمترین امکانات در محل برای تامین رفاه بیمار دردمندی که به امید التیام و درمان به پزشک مراجعه است، شرط انصاف نیست و با هیچ قانون و منطقی جور درنمی‌آید.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما