کدخبر : 170176
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
فاقددیدگاه
پرینت

ارجاع شش پرونده فرار مالیاتی در هرمزگان به دادگستری

بندرعباس - مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: شش پرونده فرار مالیاتی مربوط به سال جاری به صورت مستند به دادگستری استان ارسال شده است که بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان جرائم مالیاتی دارند.
ارجاع شش پرونده فرار مالیاتی در هرمزگان به دادگستری

به گزارش خبرنگاربه گزارش جنوب پرس ، ، شاکر رضا مریدی پیش از ظهر دوشنبه در آئین تقدیر از خبرنگاران که در سالن جلسات امور مالیاتی هرمزگان برگزار شد، اظهارداشت: پس از نفت، مالیات یکی از یکی از درآمدهای دولت محسوب می‌شود که امروز با وجود تحریم‌های ظالمانه مالیات نقش مهمی را برای تامین مخارج دولت ایفا می‌کند.

وی عنوان کرد: دشمن سعی دارد مانع پیشرفت تولید کشور شود و مانع از رونق آن شود اما با توجه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص همه باید در راستای تحقق رونق تولید به صورت هماهنگ تلاش کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان تصریح کرد: یکی از سیاست‌های اخیر سازمان امور مالیاتی استان هرمزگان اجراب طرح جامع مالیاتی است؛ بر اساس این طرح با اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و ایجاد ماده ۱۶۹ مکرر تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی باید اطلاعات حساب کاری خود را در اختیاز سازمان  امور مالیاتی قرار دهند.

مریدی ادامه داد: این عمل باعث وصول مالیات بر اساس عدالت خواهد شد و پروسه وصول مالیات را شفاف‌تر خواهد کرد. هر تراکنش بانکی منجر به وصول مالیات نمی‌شود و فعالیت‌های بانکی توسط اداره کل امور مالیاتی رصد می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان تشریح کرد: هر ساله برای هر استان درآمدی از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای وصول تعریف می‌شود که اگر مازاد آن درآمد وصول شود؛ می‌توان ۵۰ درصد از درآمد را برای استان صرف کرد که اداره امور مالیاتی استان هرمزگان در سال ۹۷ موفق شد که ۱۱۹ درصد از این درآمد را محقق کند.

مریدی اظهار داشت: پنج درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به صورت مستقیم به حساب خزانه واریز می‌شود، یک درصد نیز به وزارت بهداشت پرداخت خواهد شد و سه درصد باقی‌مانده نیز به دهیاری‌ها و بخشداری‌ها پرداخت خواهد شد.

وی اظهار داشت: افراد حقیقی و حقوقی برای راه‌اندازی فعالیت اقتصادی و انجام امور مالیاتی باید عملیات پیش ثبت‌نام کد اقتصادی را در سایت این سازمان ثبت کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان گفت: اشخاصی که برای شفافیت مالیات خود هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند سازمان امور مالیاتی معادل آن هزینه را از مالیات قطعی همان سال یا سال آینده کسر خواهد کرد.

مریدی عنوان کرد: در گذشته تمام استعلام و پاسخ‌های آن‌ها به صورت فیزیکی انجام می‌شد اما در حال حاظر تمام آن‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی اظهار دات: سامانه‌ای به نام ۱۵۲۶ وجود دارد تا هرگونه فرار مالیاتی گزارش و ابهام مالیاتی پاسخ داده شود، سازمان امور مالیاتی چه در زمان اداری و غیر اداری در این سامانه به تمامی شهروندان و مودیان مالیاتی پاسخگو خواهد بود.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان اظهار داشت: در حال حاضر بیش از شش پرونده فرار مالیاتی مربوط به سال جاری به صورت مستند به دادگستری استان ارسال شده است که سرجمع بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان جرائم مالیاتی دارند.

وی ادامه داد: افراد پس از ابلاغ برگ قطعی، ده روز نسبت به پرداخت مالیات وقت دارند در غیر این صورت به صورت سیستمی اوراق به ادارات وصول اجرا ارسال خواهد شد و پس از سی روز عملیات اجرایی به صورت بازداشت اموال و ممنوع خروجی انجام خواهد شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان اظهار داشت: تا سال ۹۴ چیزی به عنوان جرم مالیاتی وجود نداشت اما از اول سال ۹۵ هفت مورد شامل جرم مالیاتی شناخته می‌شود و از طریق دادستان امور مالیاتی به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

مریدی ادامه داد: ممانعت از دسترسی مالیاتی، عدم انجام تکالیفی مالیاتی مربوط به ارزش افزوده، تنظیم معاملات خود به نام دیگران، خود داری از انجام تکالیف قانونی و استفاده از کارت بازرگانی به نام افراد دیگر برای فرار مالیاتی از مهم‌ترین این موارد است.

وی اذعان کرد: با توجه به هماهنگی موجود میان سه قوا شکی نیست می‌توان فرارهای مالیاتی را به حداقل رساند.

۱۱۹ درصد وصل درآمدهای مالیاتی در سال گذشته

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان با ذکر این نکته که در سال گذشته ۱۱۹ درصد وصل درآمدهای مالیاتی در استان داشتیم، ابراز داشت: تمام مالیات اخذ شده استانی در سال گذشته دو هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان است که اگر تمام درآمد استان محقق شود مازاد برگشت خواهد شد در غیر اینصورت برگشت درآمد امکان پذیر نخواهد بود.

وی در خصوص فرار مالیاتی یکی از اعضای اتاق بازرگانی بندرعباس اظهار داشت: پس از بررسی مشخص شد است که کارت بازرگانی به نام شخصی صادر شده است که شرایط اخذ کارت بازرگانی را نداشته است به همیت جهت شکایت به دادگستری ارسال شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان هرمزگان با بیان این نکته که هنوز نتیجه دادگستری اعلام نشده است و پنج نفر در رابطه با این پرونده با قید وثیقه آزاد هستند، ادامه داد: مالیات با جرائم این پرونده بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان است و انتظار می‌رود که در شهریور ماه نتیجه اعلام خواهد شد.

مریدی با اشاره به این نکته که از لحاظ حجم وصول مالیات در رتبه هفتم کشور قرار دادیم، گفت: هرگونه صدور مجوز و فعالیت‌های اقتصادی در سامانه  ۱۲۰ برای ما قابل مشاهده است و هر ماه یکبار این سیستم چک خواهد شد و مودیان به واحدهای مربوطه اعذام می‌شوند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما