کدخبر : 169847
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
فاقددیدگاه
پرینت

پایان جنگ و گریز‌ در پرحاشیه‌ترین‌ پروژه شهر سی‌سخت/ طراحی پکیچ تا افق ۱۴۱۵

پرحاشیه‌ترین‌ پروژه شهر سی‌سخت تا یک ماه دیگر به بهر‌ه‌برداری می‌رسد.

پایان جنگ و گریز‌ در پرحاشیه‌ترین‌ پروژه شهر سی‌سخت/ طراحی پکیچ تا افق 1415

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از یاسوج، عاقبت توسط مدیر آبفای کهگیلویه و بویراحمد زمان افتتاح تصفیه خانه فاضلاب سی‌سخت اعلام شد تا یکی از چالشی‌ترین پروژه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد که شاهد جنگ و جدل‌ها زیادی از ابتدای کلنگ‌زنی آن تا همین امروز بودیم به سرانجام برسد.

قصه جنگ و گریزی‌های اتفاق افتاده در پروسه تکمیل این پروژه پر حاشیه هر چه بود گذشت و اکنون روزی است که باید شاهد به ثمر نشستن یکی دیگر از پروژه‌های نیمه تمام استان باشیم.

پروژه‌ای که ابتدا محل آن مورد مناقشه قرار گرفت و سپس معارضین و معترضین بوی آن را بهانه قرار دادند تا که فاصله‌ای زیاد میان تکمیل تا بهره‌برداری از آن ایجاد شود.

در همین خصوص فیض‌اله پاسره در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهر سی‌سخت اظهار داشت: حفاظت و حراست از منابع آب و البته کاهش منابع آب در اختیار، ایجاد سیستم های تصفه فاضلاب را به یک ضرورت تبیدل کرده، با ایجاد سیستم های تصفیه فاضلاب در وهله اول منابع با ارزش آب زیرزمینی را از آلودگی حراست می‌کنیم و از طرفی آب مورد نیاز کشاورزی و صنعت که رقم بالایی را هم دارد از این طریق و بدون برداشت از سفره های آب ارزشمندمان تامین می‌کنیم.

مشخصات فنی پروژه

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری به مشخصات فنی این پروژه اشاره و افزود: فرایند تصفیه خانه فاضلاب شهر سی سخت  فرایندی ترکیبی (رشد معلق میکرو ارگانیزمها و رشد چسبیده میکروارگانیزم‌ها است Integrated fixed  activited  sludge) است، در این سیستم زیست توده‌های معلق و متصل به صورت موثری همزمان به کار گرفته شده‌اند که مزایای گسترده تری را نسبت به فرایندهای متداول لجن فعال( سیستم های دارای رشد معلق) دارا هستند.

پاسره از مزیت های فنی ویژه این طرح گفت و ادامه داد: در این تصفیه خانه قدرت تصفیه بیشتر و با کیفیت تری را شاهد هستیم که به دلیل استفاده از فرایندهای ترکیبی در این تصفیه خانه است و می‌توان گفت در اجرای تصفیه خانه فاضلاب  سی‌سخت از مدرن‌ترین پکیج تصفیه‌خانه استفاده شده است.

وی از اقدامات اجرایی در این پروژه هم گفت و افزود: اجرای ۱۶ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب با تاسیسات لازم، سوله و محوطه در حال تکمیل، اجرای پکیج فرایند شامل «اشغالگیر، دانه گیر، متعادل سازی، واحد غیر هوازی (انوکسیک)، واحد هوازی، حوض ته نشینی، گندزدایی و فیلترهای تحت فشار» برای تصفیه بیشتر پساب انجام شده است.

دلیل به تاخیر افتادن افتتاح پروژه

پاسره ضمن بیان اینکه دبی خروجی این تصفیه خانه بیش از ۱۲۰۰ مترمکعب در شبانه روز خواهد بود، بیان کرد: خوشبختانه در کنار فرآیندهای تصفیه فاضلاب پکیج فرایندهای تصفیه لجن شامل هاضم تغلیظ لجن، فیلترپرس برای آبگیری از لجن و تولید کیک لجن نیز تعبیه شده است.

پاسره بیان کرد: این تصفیه خانه برای افق ۱۴۱۵طراحی شده است، متأسفانه به دلیل معارضات محلی و مسائل مالی اگر چه قرار بود پروژه در پایان ۹۷ به بهره برداری برسد اما عملاً این زمانبندی محقق نشد و بخشی از عمر طرح قبل از بهره برداری سپری شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح تاکنون بیش از ۱۲۰میلیارد ریال هزینه شده ظرف یک ماه آینده برای جمعیت ۱۰ هزار نفر به بهره برداری می‌رسد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما