کدخبر : 169630
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹
فاقددیدگاه
پرینت

امام جمعه شیراز: قرارگاه خاتم الانبیاء پتروشیمی‌های فارس را تکمیل کند

امام‌جمعه شیراز گفت: مجموعه قرارگاه خاتم سربازهای امام زمان (عج) و امام حسین (ع) هستند که درخواست تکمیل پتروشیمی‌ها را از ایشان داریم و ما هم در سومین حرم اهل‌بیت (ع)، دعاگوی آن‌ها خواهیم بود.

امام جمعه شیراز: قرارگاه خاتم الانبیاء پتروشیمی‌های فارس را تکمیل کند

 به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه با تأکید بر تقوا و پرهیزگاری اظهار داشت: با تکیه‌بر ایمان تا فرصت باقی است، باید از گذرگاه دنیا برای آن سرای ماندگار، زاد و توشه‌ای برگرفت.

وی ایمان را اساس حرکت انقلاب اسلامی دانست و افزود: اگر ایمان در جامعه اسلامی تقویت نشود ولو اینکه ظاهر را درست کنیم، نه به اهداف انقلاب رسیده و نه به آنچه می‌خواهیم برای بشریت به ارمغان آوریم، خواهیم رسید لذا تلاش ما در گام دوم انقلاب، باید این باشد که ایمان را در دل خود، خانواده و ملت رشد دهیم.

دژکام با بیان اینکه از حقیقت ایمان و ارزش‌های ایمانی باید بهره‌مند شده و جهان پیرامون خود را نیز بهره‌مند کنیم، خاطرنشان کرد: جهان معاصر اگر گمشده‌ای را می‌خواهد در کشور ما پیدا کند، معنویت و ایمان است وگرنه دنیا در جای دیگری نیز پیدا خواهد شد چراکه قدرت و پول در دست دیگران هم هست.

*ویژگی دنیاطلبان

وی در ادامه با اشاره به روایتی از معصوم (ع) در مورد ویژگی دنیاطلبان و اهل آخرت نیز گفت: برخی غم‌ها برای امور دنیایی است درحالی‌که این دنیا غصه ندارد و درعین‌حال انسان اگر برخی غم‌ها را نداشته باشد، اصلاً انسان نیست؛ مانند غصه محرومیت‌ها و مظلومیت‌هایی که در دنیا می‌بینیم.

امام‌جمعه شیراز افزود: برای نمونه چه کسی می‌تواند امروز غم و غصه کودکان یمنی را ببیند و غمگین نشود؛ بنابراین انسان‌دوستی، غم هم نوعان و غم آخرت، نشانه انسانیت است.

دژکام با اشاره به روایتی از حضرت امام صادق (ع) بیان داشت: اگر کسی از حقیقت ایمان باخبر باشد، مسلماً غمی در گوشه دلش وجود دارد و جالب اینکه این غم نه‌تنها مایه ضعف نیست، بلکه موجب افتخار انسان است لذا سعی کنیم از این غم غافل نباشیم.

وی ادامه داد: شادی و نشاط نزد انسان عارف، به دلیل وجود همین غم است یعنی انسان در مقام انسانیت، باید غم آخرت و هم نوع خود را داشته باشد و دراین‌بین، دنیازدگان بیچاره‌ای که دچار غرور هستند، از مصلحت خود، جامعه و آخرت غافل شده و باید بدانند که این غفلت‌ها، ارزشی برای انسان ایجاد نمی‌کند.

*ویژگی فرزندان آخرت

امام‌جمعه شیراز، ویژگی اهل آخرت را نیز برشمرد و گفت: در برابر فرزندان دنیا، فرزندان آخرت یعنی انسان‌های مؤمن و کمال خواه ایمان دارند که روز قیامتی هست، بنابراین به دستورات الهی عمل می‌کنند.

دژکام افزود: گاهی در دادگاه‌ها، فرد مفسدی را می‌بینیم که قیافه گرفته و به نظرش نمی‌رسد که چیزی ازدست‌داده؛ درحالی‌که آن بیچاره نمی‌داند مهم‌ترین دارایی خود که ایمان بوده را ازدست‌داده است.

وی خاطرنشان کرد: مؤمن گناه نمی‌کند و کسی که فرزند آخرت است، چشمش به دنبال مال‌ومنال حرام دنیا نیست بلکه اهل فکر، علم و عبرت گرفتن است و از ذکر خداوند نیز غافل نمی‌شود.

*۳ صفت برای رسیدن به کمال

امام‌جمعه شیراز در ادامه ضمن تسلیت سالگرد شهادت امام باقر (ع) با اشاره به حدیث مشهوری از ایشان، به ۳ صفت که منجر به کمال انسان می‌شود اشاره کرد و گفت: انسان‌ها فطرتاً به دنبال کمال و سعادت خود هستند و در روایت نیز می‌خوانیم اگر برای خودتان کمال می‌خواهید، ۳ صفت باید داشته باشید.

دژکام ادامه داد: نخستین صفت برای رسیدن به کمال، «تفکر در دین» است؛ یعنی انسان باید دین‌شناس باشد تا به کمال برسد.

*توصیه به مطالعه و فهم قرآن

وی درعین‌حال به‌غفلت برخی انسان‌ها در شناخت دین نیز اشاره کرد و گفت: امروز مشاهده می‌کنیم حتی آن‌ها که اهل مطالعه هستند، برای مطالعه کتاب‌هایی که از مغز بشر منتشرشده، تلاش می‌کنند اما کتاب خدا را نمی‌خوانند.

امام‌جمعه شیراز با تأکید بر اینکه نخستین قدم در دین‌شناسی، خواندن قرآن و فهم آن است، افزود: باعث تأسف است که بعضاً در مجالس رسمی می‌بینیم که برخی افراد قرآن را حتی از رو غلط می‌خوانند.

دژکام خواستار گنجاندن قرآن در برنامه‌های آموزشی خانواده‌ها شد و اظهار داشت: در فصل تابستان خانواده‌ها به فکر استخر شنا و … هستند (که البته لازم هم هست) و چه خوب است که به قرآن نیز در کنار سایر برنامه‌ها توجه داشته باشند.

وی «صبر در برابر سختی‌ها» را دومین ویژگی انسان‌های کمال طلب دانست و با اشاره به مسلم بن عقیل که در مردانگی و صبر در راه خدا یک نمونه استثنایی قلمداد می‌شود، افزود: در بین ملت ما نمونه‌هایی از صبر وجود دارد که قابل‌تقدیر است مانند صبر ملت ایران که سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ را تحمل کرد اما مقابل دشمن سر تسلیم فرود نیاورد.

امام‌جمعه شیراز ادامه داد: تحریم‌هایی رئیس‌جمهور دیوانه آمریکا برای ملت ما ایجاد کرد اما مردم با استقامت نشان دادند که صبر ما تمام‌شدنی نیست.

این استاد دانشگاه در پایان خطبه نخست، «برنامه‌ریزی برای اقتصاد وزندگی» را سومین صفتی دانست که موجب کمال انسان خواهد شد و افزود: زندگی باید حساب‌وکتاب داشته باشد و در اینجا وظایفی بر عهده مردم و مسئولان است.

*تسریع در آب‌رسانی

دژکام در ادامه خطبه‌ها به مشکل آب آشامیدنی برخی محلات شیراز نیز اشاره کرد و گفت: بنده این موضوع را از طریق مسئولان مربوطه دنبال کردم؛ واقعیت این است که بعضی وقت‌ها منتظریم مشکل جلوه‌گر شود، پس‌ازآن به دنبال درمان می‌رویم.

وی افزود: شیراز ۲ طرح بلندمدت در بحث آب دارد که یکی خط دوم از سد درودزن و دیگری سد تنگ سرخ است که هنوز وارد شبکه نشده است لذا مدیران آبفا پی گیری کنند تا در آن تسریع شود.

امام‌جمعه شیراز خاطرنشان کرد: کار به گونه‌ای پیش نرود که چند سال دیگر کسانی که مسؤولیت می‌گیرند، مدعی شوند که قبلی‌ها مشکل را حل نکرده‌اند.

دژکام تأکید کرد: آب برخی چاه‌ها در اطراف شیراز قابل آشامیدن است لذا مسئولان اجازه دهند این آب در گرمای تابستان در اختیار مردم قرار گیرد و مردم نیز مدیریت مصرف داشته باشند.

*درخواست از قرارگاه خاتم‌الانبیاء

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس همچنین با تأکید بر اینکه اقتصاد باید درون‌زا باشد، اظهار داشت: در این راستا دلمان نباید به قرارداد کشورهای خارجی خوش باشد.

امام‌جمعه شیراز خاطرنشان کرد: ازجمله برکات ارزشمند اقتصاد درون‌زا، بنزین است و حرکتی که قرارگاه خاتم انجام داد و پالایشگاه مخصوص بنزین را از میعانات گازی در بندرعباس راه‌اندازی کرد؛ این یک الگوی موفق در بحث اقتصاد درون‌زا محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: تولیدی این پالایشگاه به حدی بوده که علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، قابلیت صادر شدن دارد لذا به‌جای اینکه نفت سیاه بفروشیم که آمریکا مانع شود، بنزین می‌فروشیم.

این استاد دانشگاه از مسؤولین قرارگاه خاتم‌الانبیاء در باب پتروشیمی‌های استان فارس نیز درخواست کرد اقدام ارزشمند پالایشگاه بنزین در بندرعباس را در سومین حرم اهل‌بیت (ع) نیز انجام دهند تا باعث رونق در استان شود.

دژکام تصریح کرد: مجموعه قرارگاه خاتم سربازهای امام زمان (عج) و امام حسین (ع) هستند که درخواست تکمیل پتروشیمی‌ها را از ایشان داریم و ما هم در سومین حرم اهل‌بیت (ع)، دعاگوی آن‌ها خواهیم بود.

امام‌جمعه شیراز تأکید کرد: پتروشیمی‌ها را محکم برای فارس نگاه خواهیم داشت و از مسئولان استان نیز می‌خواهیم از آن، حمایت جدی کنند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما