کدخبر : 169614
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳
فاقددیدگاه
پرینت

برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک و متوسط در شیراز

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک و متوسط در مردادماه خبر داد و گفت: صنایع کوچک بنیان اقتصاد مقاومتی کشور است.

برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک و متوسط در شیراز

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، احد فتوحی پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت روز صنایع کوچک و گرامی داشت روز خبرنگار، اظهار داشت: صنایع کوچک بنیان‌های اقتصادی مقاومتی است که با سرمایه کم و اشتغال‌زایی بالایی، اثربخشی زیادی در جامعه دارند.

وی بابیان این‌که سال گذشته، سال سختی برای صنایع کوچک و متوسط بود، افزود: صنایع کم‌وبیش در این جنگ اقتصادی بیشترین فشار را تحمل کردند تا بتوانند تولید خود را داشته باشند و اشتغال‌زایی خود را کم نکنند و در این تلاطم ارزی که به وجود آمده صادرات خود را داشته باشند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس پیرامون برنامه‌های هفته‌ی صنایع کوچک گفت: برگزاری نمایشگاه صنایع کوچک و متوسط در جهت عرضه توانمندی‌ واحدهای صنعتی در سطح استان از برنامه‌های این هفته در تاریخ ۲۲ تا ۲۵ مردادماه در نمایشگاه بین‌المللی است.

فتوحی تصریح کرد: در این نمایشگاه ۱۷۰ واحد شرکت‌کننده به همراه ۶ رایزن اقتصادی از کشورهای روسیه، عمان، اندونزی و … وهیئت دوازده‌نفره از عراق و همچنین ۶ استان در سطح کشور حضور دارند.

وی ادامه داد: بیش از ۹۵ درصد صنایع کوچک و متوسط در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان مستقر است که اشتغال بالغ‌بر ۵۰ درصد در بخش صنایع را در استان به خودش اختصاص می‌دهد.

این مقام مسؤول مطرح کرد: در یک سال گذشته در ۶۱ شهرک و ناحیه صنعتی که داریم ۶۳۰۰ قرارداد منعقدشده و در سال گذشته ۵۷۸ قرارداد در ۱۴۷ هکتار واگذاری داشتیم که این ۴ برابر سنوات قبل بوده است.

فتوحی بابیان این‌که در چند ماه اخیر بالغ‌بر ۱۰۰ قرارداد منعقد کردیم، عنوان کرد: ۲۰۱ عدد از این قراردادهایی که منعقدشده در سال گذشته به بهره‌برداری رسیده که اشتغال‌زایی بالغ‌بر ۱۹۳۲ نفر با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان داشته است.

وی با تأکید بر این‌که در جنگ اقتصادی مردم را ناامید نکنیم، افزود: ۱۸ شرکت خدماتی داریم که وظیفه‌ی آن‌ها نگهداری از واحدها هست و هیچ اطلاعاتی از واحدهای فصلی و غیر فصلی و … ندارند، برای دریافت آمارهای دقیق باید به متولی‌های آن رجوع کرد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با اشاره به کمیته رفع موانع تولید و راه‌اندازی کلینیک صنعت و عارضه‌یابی واحدها، خاطرنشان کرد: با دادن تسهیلات، مشوق‌ها و حمایت‌هایی که می‌کنیم باعث شده در بخش واگذاری و سرمایه‌گذاری‌ها نرخ رشدمان ۴ برابر شده است.

فتوحی بیان کرد: تا سال گذشته که مربوط به قراردادهای ۹۴ به قبل است، حدود ۸۰ قرار داد زمین را فسخ کردیم و به چرخه سرمایه‌گذاری برگشت دادیم.

وی هرگونه نقل‌وانتقال را طبق قانون ممنوع اعلام کرد و ادامه داد: هر واحد سه سال وقت دارد تا ساخت و سازش کامل شود و اگر نشود به مرحله فسخ می‌رود حتی اگر نیمه‌کاره باشد اما در شرایط کنونی در مرحله اول فقط واحدهایی را فسخ می‌کنیم که زمین خالی باشد و به واحدهای نیمه ساخته فرصت بیشتری می‌دهیم.

این مقام مسؤول با اشاره به شناسایی ۱۷ خوشه و امکان‌سنجی ۱۱ خوشه و اتمام ۴ خوشه، تصریح کرد: در سال گذشته ۱۲ هزار نفر را در بخش صنایع کوچک آموزش دادیم و کنسرسیوم نفت، گاز و پتروشیمی را ثبت کردیم.

فتوحی عارضه‌یابی ۱۳ واحد صنعتی در چهارماهه سال جاری، حمایت از ۴۲ واحد شرکت‌کننده در نمایشگاه چین، صادرات ۱۲۱ میلیون یورو از طریق شهرک و نواحی صنعتی در سال گذشته و صادرات ۲۵ میلیون یورویی در چهارماهه سال جاری را اقدامات دیگر این شرکت عنوان کرد.

وی بابیان این‌که دو شهرک صنعتی امسال به بهره‌برداری می‌رسد، مطرح کرد: در خوشه فرش یک پایلوت دائمی در گوانجو چین ایجاد کردیم، خوشه سنگ نی‌ریز و انجیر را هم در دستور کارداریم که به‌صورت خصوصی ایجاد کنیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس طبق لیست بیمه اشتغال ایجادشده در بخش صنعت را ۳۶ هزار نفر در استان عنوان کرد و افزود: در استان ۳ هزار و ۶۸ واحد به بهره‌برداری رسیده که بیش از ۳ هزار واحد نیز در حال ساخت‌وساز است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما