کدخبر : 169612
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
فاقددیدگاه
پرینت

فارس من| استاندار فارس: پتروشیمی‌ها از فارس خارج نمی‌شوند/ درخواست آیت‌الله دژکام از قرارگاه خاتم

استاندار فارس با اشاره به تدبیر جدید برای حفظ پتروشیمی‌ها در فارس گفت: به‌هیچ‌وجه اجازه نخواهیم داد پتروشیمی‌ها از مرز استان خارج شود.

فارس من| استاندار فارس: پتروشیمی‌ها از فارس خارج نمی‌شوند/ درخواست آیت‌الله دژکام از قرارگاه خاتم

به گزارش خبرگزاری به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، به درخواست مردم، موضوعی در سامانه فارس من با عنوان «صنایع پتروشیمی شهرستان‌های استان فارس نباید به عسلویه منتقل شوند»، ثبت‌شده بود که خبرنگار فارس برای پاسخگویی به این خواسته مردمی، این موضوع را با عالی‌ترین مقام دولت در استان فارس مطرح کرد.

در این درخواست آمده بود: «ازجمله مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان فارس در سال ۸۷، احداث صنایع پتروشیمی در ۱۱ شهر استان فارس ازجمله مُهر، جهرم، داراب، فیروزآباد و … بوده است. هدف از احداث این پتروشیمی‌ها در استان فارس، تلاش برای صنعتی کردن این استان و ایجاد اشتغال فراگیر و تولید ثروت بوده است. بسیاری از مردم شهرستان‌های فارس، به امید اینکه روزی این واحدهای صنعتی به بهره‌برداری و سوددهی می‌رسند و موجب اشتغال جوانانشان را فراهم می‌کنند، اقدام به خرید سهام آن‌ها کرده‌اند. حال در شرایطی که بیش از یک دهه از این موضوع می‌گذرد و مردم بسیاری در استان فارس، سهامدار این پتروشیمی‌های نیمه‌تمام هستند و در شرایطی که ارز لازم برای احداث این پتروشیمی‌ها از صندوق توسعه ملی اختصاص داده‌شده، گزارشات حاکی از انتقال این مجموعه صنایع به منطقه ویژه اقتصادی عسلویه و یا دیگر مناطق نفتی در جنوب است. احداث این پتروشیمی‌ها حق فارس و جوانان این استان است و از روز نخست نیز تنها عاملی که سبب می‌شد این پتروشیمی‌ها در استان فارس تعریف و احداث شوند، همین بود که موجب اشتغال‌زایی و تولید ثروت و ایجاد صنایع مختلف پایین‌دستی وابسته به مشتقات نفتی خواهند شد. حال در شرایطی که صدای چندانی از نمایندگان استان در مجلس شنیده نمی‌شود و مسئولان ارشد اجرایی استان نیز گویی این مجموعه طرح عظیم را فراموش کرده‌اند، خبرها حاکی از انتقال بی‌سروصدای پتروشیمی‌های یازده‌گانه استان فارس به مناطق نفتی جنوب است. پول هنگفتی که از صندوق توسعه ملی برای احداث این پتروشیمی‌ها تخصیص‌یافته و پولی که مردم به‌عنوان سهام این پتروشیمی‌ها خریداری کرده‌اند، تماماً باید در استان فارس و برای احداث این پتروشیمی‌ها هزینه شود و نباید پولی که برای اشتغال جوانان استان فارسی در نظر گرفته‌شده را در جای دیگری هزینه کرد. حداقل انتظاری که از مردم شریف استان فارس وجود دارد، این است که با پیوستن به این کمپین، صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان کشوری برسانند شاید از این طریق، جلوی پایمال شدن حق مردم یک استان گرفته شود. اگر امروز خاموش باشیم، قصه عقب‌ماندگی صنعتی استانمان در طی دهه‌های گذشته بازهم تکرار خواهد شد.»

*پاسخ استاندار فارس

خبرنگار فارس موضوع فوق را با عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس در میان گذاشت که مقام عالی دولت در استان نیز پاسخ گفت.

استاندار فارس در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه جلسات متعددی در خصوص پتروشیمی ها برگزار و حتی موضوع با آیت‌الله دژکام نماینده ولی‌فقیه نیز مطرح‌شده است، افزود: ابتدا باید به این نکته اشاره‌کنم که پتروشیمی‌ها اعتبار نیست بلکه تسهیلات یا وام است؛ آن‌هم وامی که از سوی صندوق توسعه ملی به سرمایه‌گذار می‌دهند.

عنایت‌الله رحیمی افزود: سرمایه‌گذار نیز طبیعتاً برای سرمایه‌گذاری ابتدا سود و هزینه را می برآورد می‌کند.

وی ادامه داد: روزی که احداث این پتروشیمی‌ها در استان مطرح شد، شاید کار کارشناسی دقیقی روی آن انجام نشد و تنها گفته شد این تعداد پتروشیمی در این نقاط زده شود. اینکه هزینه انتقال مواد اولیه چقدر است و یا تولید به چه شکل خواهد بود و چه پیش‌نیازهای مانند آب و انرژی لازم دارد، کمتر موردتوجه قرار گرفت.

استاندار فارس خاطرنشان کرد: امروز سرمایه‌گذار پتروشیمی‌ها که قرارگاه خاتم‌الانبیا است، پای‌کار آمده و سود و هزینه آن را درمی‌آورد و می‌گوید برای ما ازلحاظ اقتصادی به‌صرفه نیست که ۴ پتروشیمی را با حدود ۳۰۰ کیلومتر خط انتقال مواد اولیه آورده و در ۴ شهرستان پراکنده کنیم.

رحیمی اضافه کرد: درنتیجه با توجه به بحث مذکور، سرمایه‌گذار استقبال از اینکه ۴ پتروشیمی در ۴ شهرستان به شکلی که قرار بوده، احداث شود، نمی‌کند چراکه سرمایه‌گذار نیز مانند من و شما بخش خصوصی است و ما نیز اگر ببینیم در کاری اقتصادی ضرر وجود دارد، وارد آن نمی‌شویم.

مقام عالی دولت در استان فارس درعین‌حال گفت: با توجه به مسائلی که مطرح شد، برای این موضوع تدابیر مختلفی با قرارگاه خاتم و دیگر سرمایه‌گذاران اندیشیده شد تا با ایجاد یک تعادل، این ۴ پتروشیمی در استان و در یکجا متمرکز شود؛ یعنی به‌جای احداث پتروشیمی در شهرستان‌های مذکور، شهرک‌های پتروشیمی که اشتغال بیشتر اما نیازمندی‌های کمتری دارد، مستقر شود.

استاندار فارس در پایان این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که بالاخره پتروشیمی‌های مذکور در استان فارس می‌مانند یا می‌روند نیز گفت: قطعاً اجازه نخواهیم داد که پتروشیمی‌ها از مرز استان خارج شود و حتی تلاشمان بر این است که تمرکزشان بیشتر به سمت مرکز استان باشد.

*درخواست امام جمعه شیراز از قرارگاه خاتم الانبیاء

درعین‌حال آیت‌الله لطف الله دژکام امام‌جمعه شیراز نیز برای چندمین بار در خطبه ۱۸ مرداد ۹۸ خود بر لزوم حفظ پتروشیمی‌ها در استان فارس تأکید کرد و خواستار پی گیری جدی این موضوع از سوی مسئولان استان شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس در بخشی از خطبه مذکور از مسؤولین قرارگاه خاتم‌الانبیاء در باب پتروشیمی‌های استان فارس درخواست کرد اقدام ارزشمند پالایشگاه بنزین در بندرعباس را در سومین حرم اهل‌بیت (ع) نیز انجام دهند تا باعث رونق در استان شود.

دژکام در این خطبه تصریح کرد: مجموعه قرارگاه خاتم سربازهای امام زمان (عج) و امام حسین (ع) هستند که درخواست تکمیل پتروشیمی‌ها را از ایشان داریم و ما هم در سومین حرم اهل‌بیت (ع)، دعاگوی آن‌ها خواهیم بود.

امام‌جمعه شیراز تأکید کرد: پتروشیمی‌ها را محکم برای فارس نگاه خواهیم داشت و از مسئولان استان نیز می‌خواهیم از آن، حمایت جدی کنند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما