کدخبر : 169483
پنج شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
فاقددیدگاه
پرینت

کاربرد طبی عينک‌های آفتابی/ چشم رنگی‌ها حتما عینک بزنند

افرادی که در محیط‌های باز فعالیت دارند بیش از سایر افراد در معرض خطراشعه ماوراء بنفش خورشيد هستند.

به گزارش جنوب پرس ، عینک‌های آفتابی نقش بسیار مهمی در محافظت از چشم‌ها، جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست صورت، افزایش قدرت دید در زمان اوج تابش خورشید و جلوگیری از چین و چروک پوست اطراف چشمها دارند.

کاربرد عینک آفتابی

یک متخصص چشم پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: کاربرد عینک آفتابی تنها مخصوص زیبایی نیست و دربرخی بیماری‌ها ازجمله جراحی آب مروارید، آب سیاه، جراحی لازک و مواردی از این دست نیز تا بهبود و ترمیم کامل عارضه فرد باید از عینک آفتابی استاندارد استفاده کند.

موسی زارع با اشاره به افزایش تابش خورشید در فصول گرم سال، گفت: در نور خورشید اشعه زیانباری به نام ماوراء بنفش وجود دارد که هرچند بخش اعظم آن توسط لایه ازن جذب می‌شود، اما باز هم مقداری از آن به زمین می‌رسد که برای سلامت بدن و به‌ویژه چشم زیان‌آور است.

وی با اشاره به اینکه ورود اشعه ماوراءبنفش به چشم باعث آسیب به قسمت‌های داخلی چشم مانند قرنیه و شبکیه می‌شود، افزود: ورود این اشعه به چشم باعث پیری شبکیه شده و می‌تواند آسیب‌های غیرقابل برگشتی را به آن وارد کند.

این متخصص چشم پزشکی افزود: در همین راستا و برای محافظت از چشم‌ها افراد باید در فصول گرم سال و به‌ویژه در ساعاتی که تابش خورشید به اوج خود می‌رسد (۱۰ صبح تا ۱۶ بعدازظهر) از عینک آفتابی استفاده کنند.

 وی گفت: افراد برای انتخاب عینک آفتابی به متخصصان چشم پزشکی مراجعه تا متناسب با کانون چشمشان عینک آفتابی استاندارد برایشان تجویز شود.

استفاده از عینک آفتابی در روزهای ابری

به گفته این متخصص چشم برخی افراد گمان می‌کنند در روزهای ابری یا بارانی نیاز به استفاده از عینک آفتابی ندارند اما نور UV خورشید به آسانی از ابرها عبور می‌کند و می‌تواند سبب آسیب دیدن چشم‌ها شود.

وی بیان کرد: افرادی که در محیط‌های باز فعالیت دارند بیش از سایر افراد در معرض خطراشعه ماوراء بنفش خورشید هستند و باید از عینک آفتابی با جذب اشعه بالا و محافظ‌های دیگری مانند کلاه نیز استفاده کنند.

به گفته وی امروزه شرکت های فراوانی در دنیا به تولید عینک های آفتابی در انواع طرح و رنگ های مختلف می پردازند؛ عینک آفتابی حتماً باید شیشه استاندارد برای محافظت چشم از اشعه های UVB وUVA خورشید را داشته باشد.

این متخصص چشم خاطرنشان کرد: لزوما قیمت بالای عینک به معنی اینکه جاذب بهتر اشعه باشد، نیست و بسیاری عینک‌های ارزان قیمت هستند که به خوبی این اشعه را جذب کرده و مانع رسیدن آن به چشم می‌شوند.

وی با اشاره به رنگ شیشه عینک آفتابی گفت:  هر رنگ عینکی می‌تواند جاذب UV باشد، اما ترجیحا رنگ خاکستری توصیه می‌شود، چرا که رنگ اشیاء را تغییر نمی‌دهد.

این متخصص چشم با بیان اینکه می‌توان در هر سنی از عینک استفاده کرد، افزود: کودکانی که در محیط بیرون بازی می‌کنند باید از عینک آفتابی استفاده کنند.

زارع عینک‌های قاب بزرگ را بهتر دانست و گفت: همچنین دسته عینک‌ها باید پهن باشد تا از ورود نور خورشید به چشم جلوگیری کند.

به گزارش مهر وی با بیان اینکه افراد چشم رنگی رنگدانه‌های کمتری در چشم دارند، گفت: رنگدانه ها مانع آسیب‌های ناشی از نور آفتاب می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود این گروه افراد بیش از دیگران به استفاده از عینک آفتابی توجه داشته باشند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما